Köpeklerde Gastroenterit: Bilmeniz Gerekenler

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Köpeğinizde kusma, ishal veya ikisi birlikte görülüyorsa tüylü dostunuzda ne yazık ki gastroenterit olabilir. Gastroenterit, köpeklerde kusma, ishal veya ikisine birden neden olan mide ve bağırsak iltihabı oluşumu, oldukça yaygın bir durumdur. Yaygın olmasına rağmen gastroenterit, sinir bozucu, korkutucu ve her köpekteki olan farklı nedenlere ve etkilere bağlı olarak tedavi edilmesi zor olabilir.

Köpeklerde Gastroenterit Türleri

Gastroenterit, iki alt kategoriye ayrılır: akut ve kronik. Akut gastroenterit bir anda oluşur. Kronik gastroenterit haftalar, aylar ve hatta yıllar boyunca meydana gelebilir. Akut gastroenterit genelde kendi kendine geçerken, diğer durumlar, veteriner hekimler tarafında tedavi edilinceye kadar giderek kötüleşir.

Bir battaniyeye sarılmış Staffordshire terrier.

Köpeklerde Gastroenteritin Nedenleri

Köpeklerde gastroenteritin birçok olası nedeni olabilir. Aşağıda olası nedenlerin bir listesini bulabilirsiniz:

 • Bozuk veya çiğ mamaların ya da gıda dışı maddelerin sindirimi
 • Virüsler (parvovirüs, gençlik hastalığı vb.)
 • İntestinal parazitler
 • İntestinal florada/mikrobiyomda değişiklikler
 • Gıda alerjisi veya hassasiyeti
 • Gastrointestinal (GI) ülser
 • GI kanserleri
 • Yabancı maddeler
 • İntestinal tıkanıklık
 • Genetik hastalık veya predispozisyon

Ne yazık ki, rahatsızlığın kesin nedenini belirlemek zordur. Ancak bu, köpeğinizin tedavi edilemeyeceği anlamına gelmez. Hatta birçok veteriner hekim tedavisi başarılı olur.

Köpeklerde Gastroenterit Belirtileri

Köpeklerde gastroenterit, genelde giderek daha sulu olan yumuşak dışkıyla başlar. Sonrasında dışkıda mukus, köpeğinizin bağırsak hareketi için zorlanması ve/veya dışkısını tutamaması gibi durumlar fark edebilirsiniz. Ayrıca kusmayla birlikte ishal de görebilirsiniz. Daha nadiren de olsa yalnızca kusma belirtisi görülebilir. Bu durum yalnızca mideyle sınırlı olsa da veteriner hekimler buna gastrit teşhisi koyabilirler.

Diğer yaygın işaretler şu şekildedir:

 • Şiddetli ve/veya sık bağırsak hareketleri
 • Koyu renkli dışkılar
 • Çok miktarda sulu dışkı
 • Dışkıda kan
 • Letarji
 • Huzursuzluk
 • Karın ağrısı
 • Mide bulantısı (salyada artış, sık sık yutkunma)
 • Kusma

Köpeğinizi Ne Zaman Veteriner Hekime Götürmelisiniz?

Yeşil süvetere sarılmış uzanan siyah beyaz köpek.
Gastroenteriti olan birçok köpek, şaşırtıcı şekilde normal görünür. Dışkılarının kalitesi, miktarı, sıklığı ve yeri dışında başka hiçbir belirti göstermeyebilir.

Köpeğinizde gastroenterit olduğunu düşünüyorsanız Blue Cross, köpeğinizi en kısa sürede veteriner hekiminize götürmenizi önerir. Bir köpeğin durumunun tehlikeli bir şekilde ilerleyip ilermeyeceğini bilmek zor olduğu için özellikle dehidrasyon riski daha yüksek olan yavru köpekler, yaşlı köpekler veya küçük ırk köpekler için profesyonel tavsiye almak önemlidir. Köpeğiniz kusma, bulantı, kan, ağrı veya letarji belirtileri gösteriyorsa veteriner hekim bakımı kesinlikle gereklidir.

Gastroenterit Köpeklerde Nasıl Yönetilir?

Köpeğinizin sindirim sistemi sağlığıyla ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorsanız veteriner hekiminizi aramak her zaman ilk adım olmalıdır. Köpeğiniz için en iyi önerileri sağlarlar ve evcil hayvanınızın hemen muayene edilmesinin gerekli olup olmadığını söylerler. Köpeğinizin gösterdiği belirtilen nedenini belirlemek için veteriner hekiminizin, dışkı muayenesi veya kan testi gibi testler yapması ya da röntgen çekmesi gerekebilir. Veteriner hekiminiz, gastroenterit ilaçlarına ve tedavilerine ek olarak, aşağıdakiler gibi destekleyici bakımlar önerebilir.

 • Kolay sindirilebilir ve GI yolu için yorucu olmayan diyetetik mamayla besleme
 • Hidrasyonu artırmak için içme suyuna elektrolit takviyesi ekleme
 • Birkaç gün boyunca egzersizlerini azaltma

Gastroenteritte Beslenmenin Rolü

Gastroenteritte beslenmenin rolü, özellikle de beslenme tercihleri birçok durumun merkezinde yer alırken, çok önemlidir. Köpeğinizi, midesini yormadığı bilinen besinlerden oluşan normal öğünlerle beslemelisiniz. Mamalarını çok hızlı bir şekilde değiştirmemeye veya bir anda ya da yüksek miktarda yeni bileşenler eklememeye dikkat edin.

Veteriner hekimler genellikle gastroenterit tedavisi (veya önlemi) olarak, prebiyotik lif içeren düşük yağlı mamalar önerir. Köpeğinizin gıda hassasiyeti veya alerjisi varsa veteriner hekiminiz, hidrolize protein veya yeni protein diyeti reçete edebilir.

Gastroenterit, yalnızca köpeğiniz değil, herkes için zor bir durumdur. Neyse ki veteriner hekiminizin bakımı, rahatsızlığın tedavi edilmesinde başarılı olabilir.

Yazarın Biyografisi

Dr. Patty Khuly

Dr. Patty Khuly, Wellesley College ve Pensilvanya Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi diplomalarına sahiptir. Prestijli VMD/MBA çift dal programının bir parçası olarak yüksek lisansını Wharton School of Business'ta tamamlayarak MBA diploması almıştır. Miami, Florida'daki Sunset Animal Clinic'in sahibi olmaktan gurur duymaktadır. Ancak hepsi bu kadar değil. Dr. K okumayı, örgü örmeyi, yoga yapmayı, müzik dinlemeyi çok sevmesinin yanı sıra koşu yapmaya ve yemek yemeye bayılıyor. Üç köpek, sayısız kedi, kurtardığı iki keçi ve eğlenceli bir tavuk sürüsüyle birlikte South Miami'de yaşıyor.

Yazılarını DrPattyKhuly.com ve sunsetvets.com adreslerinden takip edebilirsiniz.


İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ve Dr. Becky Mullis, DVM, DACVIM (Beslenme)

İlgili Yazılar

 • "Köpeğim Neden Kabız Oldu?" ve Diğer Bağırsak Sorunları

  Köpeğinizin neden kabız olduğunu mu merak ediyorsunuz? Ya da neden ishal olduğunu mu? Köpeklerde bu yaygın görülen bağırsak sorunları ve bunları evde yönetmenin ipuçlarını öğrenin.
 • Köpeğinizin Gaz Sorunlarını Yönetme

  Köpeklerde aşırı gazın altında yatan nedenleri, gaz sorunlarının daha büyük bir sağlık sorunu olabileceğinin işaretlerini ve bu sorunların yönetimine yardımcı olmayı öğrenin.
 • Burnunun kuru olması, köpeğin rahatsız olduğu anlamına gelir mi?

  Endişeli köpek sahipleri, sık sık burnunun kuru olmasının bir köpeğin rahatsız olduğu anlamına gelip gelmediğini sormaktadır ve bu sorunun yanıtı kısaca 'hayır'dır. Köpeğinizin kuru ve sıca bir burnu olmasının, sağlığıyla hiçbir ilgisi olmayan pek çok nedeni vardır.
 • Köpeklerde gebelik

  Köpeğinizden yavru almayı planlamadığınız takdirde, yapabileceğiniz en iyi şey onu kısırlaştırmaktır. Bununla birlikte, köpeğinizin yavruları olmasına izin vermek gibi önemli bir karar almanız halinde, büyük bir maceraya atılmak üzeresiniz demektir - işte, köpeklerde gebeliği gösteren birkaç belirti.

İlgili ürünler