Salatalıklar ve Kabaklar Köpeğim İçin Güvenli mi (ve Sağlıklı mı)?

Yayımlayan : Jean Marie Bauhaus
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Salatanıza sebzeler doğrarken hevesli köpek gözlerinin size baktığını gördüğünüzde köpeğinize biraz salatalık vermenin sorun olup olmayacağını merak edebilirsiniz. Ona biraz vermenin güvenli olup olmadığını merak ediyorsanız köpekler ve salatalıklar, ayrıca salatalığın yakın akrabası kabaklar hakkında her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Köpeğim Salatalık Yiyebilir mi?

Mutfak tezgahında salatalık doğrayan bir kişinin yanında ayağa kalkmış Beagle.
Salatalıklar, köpekler için güvenli ve besleyici bir atıştırmalık olabilir. Lif ve antioksidan açısından zengin olan salatalıklar, C ve K vitaminin yanı sıra magnezyum ve potasyum gibi elektrolitler açısından zengin bir kaynaktır. Vital Pet Club'a göre salatalığın kalorisi düşüktür ve bu sayede, kilosunun kontrol edilmesi gereken köpekler için mükemmel bir ödüldür. Kabak ailesinin üyesi olan salatalıkların yüzde 96'sı sudan oluşur ve çoğu köpek, salatalıkları ferahlatıcı bir yaz ödülü olarak görür.

Yine de salatalıklar da dahil olmak üzere normal köpek maması ve ödülleri dışındaki yiyecekler, günlük alınan kalorilerin yüzden onundan fazla olmamalıdır. Ayrıca kalori açısından zengin olmasa da köpeğinizin doğru bir besin dengesiyle beslendiğinden emin olmak istersiniz. Faydalı vitaminler ve mineraller içeren yiyecekler, köpeğinizin günlük besin alımındaki dengeyi bozuyorsa köpeğiniz için yararlı olmayabilir.

Salatalıklar, köpekler için besleyici ve zehirsiz olsa da tamamen risksiz değildir. Köpeğinize tek seferde çok fazla salatalık vermek, sindirim yolunda sindirim yolunda sıkıntıya yol açabilir ve midesini bozabilir. Özellikle köpeğiniz hızlı yeme eğilimi gösteriyorsa ve yiyecekleri nefes alır gibi içine çekiyorsa boğulma riski de oluşur. Köpeğinize bütün bir salatalık vermek hiç iyi bir fikir değildir. Bunun yerine, köpeğinize vermeden önce salatalıkları lokma boyutunda küçük parçalar halinde kesin. Salatalık olsun veya olmasın, köpeğinize herhangi bir yiyecek vermeden önce, bu konuda herhangi bir endişeleri olmadığından emin olmak için her zaman veteriner hekiminize danışın.

Köpeğim Kabak Yiyebilir mi?

Salatalığın yakın akrabası olan kabak da köpekler için aynı şekilde güvenli, besleyici ve en sağlıklı sebzelerden biri olabilir. Salatalıktaki aynı kalori miktarına ve besinlere ek olarak kabakta, A ve B6 vitamini de bulunur. Salatalığa göre mineral açısından daha zengindir ancak kabak, biraz daha fazla lif içerir ve her tabakta yaklaşık bir gram şeker içerir.

Kabak da salatalık gibi aynı minimum sindirim yolu bozukluğu ve boğulma risklerini taşır. Bu yüzden köpeğinize kabak verirken salatalık için belirtilenlerle aynı şekilde vermeniz gerekir. Ancak kabak, daha ciddi olan ilave bir risk daha taşır. Dogs Naturally Magazine, köpeklere acı tadı olan kabakların verilmesi konusunda uyarıyor. Bu, "acı tatlar" olarak da bilinen meyvedeki cucurbitacin belirtisidir. Normalde cucurbitacin, bitkinin yalnızca köklerinde ve yapraklarında bulunur. Ancak nadiren de olsa meyve kısmına da geçebilir. Olası toksisite nedeniyle, kabağı köpeğinize vermeden önce tadına bakmanız en iyisidir. Cucurbitacin maddesinin salatalıklara geçmesi daha nadir görülse de bu popüler sebzede de bu mümkündür. Herhangi bir acılık fark ederseniz köpeklerinize vermeyin. Ayrıca, salatalıklarda olduğu gibi, köpeğinize kabak vermeden önce de veteriner hekiminizle görüşmeyi ihmal etmeyin.

Köpeğim İçin Hangisi En İyisi?

Kesme tahtasında salatalık kesen insanı izleyen, kafası mutfak tezgahında Beagle.

Salatalık ve kabak, kalori ve besin değeri açısından çok benzerdir ancak kabak, salatalığa göre biraz daha fazla vitamin ve mineral içerir. Ancak köpeğinizi her gün yüksek kaliteli köpek mamasıyla besliyorsanız beslenme ihtiyaçlarına dikkat ediliyordur ve besin almak için beslenmesine ilave meyve ya da sebze eklenmesine aslında gerek yoktur. Kabak ailesinin bu üyelerinden hangisinin köpeğiniz için en iyisi olduğuna gelirsek bunu, köpeğinizin hangisini en çok sevdiği belirler.

Köpeğinize Güvenli Bir Şekilde Salatalık ve Kabak Verme

Köpekler ve salatalıklar çok iyi anlaşsa da aynısı kornişon turşu için geçerli değildir. Kornişon turşu genellikle, ikisi de köpekler için zehirli gıdalar olan sarımsak ve soğan içerir. Aynısı insanların tüketimi için hazırlanan kabaklar için de geçerlidir. Örneğin, mücver ya da kabak içeren hazır gıdalar ksilitol gibi, köpekler için son derece tehlikeli olabilecek yapay tatlandırıcılar içerebilir.

Köpeğinize çiğ veya pişmiş kabak veya salatalık verebilirsiniz, yalnızca baharatsız olmalarına dikkat edin. İkisini de köpeğinize ilk kez veriyorsanız yalnızca küçük bir veya iki lokmayla başlayın ve köpeğinizin bunu ne derecede tolere edebildiğine dikkat edin. Mide bozulması işaretleri gösterirse başka vermeyin. Her ödülde olduğu gibi, kalori alımına dikkat ettiğinizden emin olun.

Yazarın Biyografisi

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus bir evcil hayvan aşığı, serbest yazar ve roman yazarıdır. Şu anda eşi ve dört ayaklı arkadaşlarıyla Ozarks'ta yaşıyor ve burada, sabah kahvesini içerken arka bahçesinde çok çeşitli vahşi hayvanları izlemekten keyif alıyor.

 

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

İlgili Yazılar

 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.
 • Mineraller

  Dogs running On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir.
 • Antioksidanlar niçin önemlidir

  Dogs running Vücudun normal antioksidan savunmaları bir miktar koruma sağlamakla birlikte, beslenmeye antioksidanların ilave edilmesi, doğal savunma mekanizmalarını destekleyen ilave bir 'aktif kalkan' sağlamaktadır.
 • Vitaminler

  Dogs running Vitaminler, yağda ya da suda çözünmelerine bağlı olarak iki ana gruba ayrılabilmektedir. Buna ek olarak, vitaminlere benzeyen, ancak bu kategorilere tam olarak uygun olmayan bir grup vitamin benzeri madde de vardır.

İlgili ürünler