Üzüm ve Kuru Üzüm Köpekler İçin Zararlı mı?

Yayımlayan : Dr. Laci Schaible
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvan sahibi olarak üzümlerin, tüylü dostlarınızdan uzak tutulması gerektiğini duymuş olabilirsiniz. Bu doğru! Üzüm, insanlar için sağlıklı ve lezzetli atıştırmalıklar olsa da köpeklerin üzüm ve kurutulmuş üzümleri tüketmesine izin verilmez. Peki üzüm neden köpekler için zararlıdır? Üzümün, tüylü aile dostlarınıza nasıl zarar verebileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Üzüm Neden Köpekler İçin Zararlıdır?

Journal of Veterinary Internal Medicine'a göre köpeklerde üzümün ilk zarar verdiği yer böbreklerdir. Hatta üzüm ve kuru üzüm yiyen köpekler, bu yasak meyveyi yedikten sonraki 48 ila 72 saat boyunca böbreklerinin tamamen çökmesi riski taşır.

Kızıl Sibirya kurdunun patisini tutan genç kadın

Üzümün rengi ne kadar koyu olursa o kadar zehir olduğunu inanılıyor. Azaltılmış su içeriği ve diğer maddelerin konsantrasyonu nedeniyle üzümler, köpekler için büyük ölçüde çok yüksek risk taşır. Merck Veteriner Hekim Kılavuzu'na göre köpekler için kilo başına kaç tane üzümün ölümcül olduğuna yönelik kesin bir formül henüz bilinmiyor ancak dört veya beş kadar az üzümün bile 8,16 kg (18 lb) ağırlığındaki bir köpeğin ölümüne neden olduğu belirtiliyor.

Köpeğim Üzüm Yedi: Hangi Belirtilere Dikkat Etmeliyim?

En çok etkilenen köpekler, ilk zehirlenme belirtilerini 6 ila 12 saat içinde gösterir. Bir köpek üzüm yedikten sonra oluşabilecek klinik belirtiler arasında şunlar yer alır:

 • Kusma
 • İshal
 • İlk aşamalarda ekstra gerginlik
 • Zaman geçtikçe bitkinlik
 • Anoreksi
 • Karın ağrısı
 • Güçsüzlük
 • Dehidrasyon
 • İlk aşamalarda fazla idrar yapma
 • Titreme
 • Böbrekler çalışmadığı için idrar yapmama

Erkek veya dişi, kısır ya da değil, Chihuahua'lar veya Danua'lar, yavru köpekler ya da yaşlı köpekler gibi tüm köpekler, üzüm veya kuru üzüm toksikozuna yatkındır. Köpeğinizin boyutuna ve çoğu hâlâ anlaşılmayan diğer etkenlere bağlı olarak, yalnızca birkaç tane üzüm yenmesi bile ölümcül olabilir. Böbrekle ilgili rahatsızlıkları olan köpekler, üzüm ve kuru üzüm zehirlenmesine karşı daha büyük risk taşır.

Ne Kadar Sürede Veteriner Hekime Başvurmalıyım?

Köpeklerin üzüm ve kuru üzüm tüketmesi, veteriner hekimin anında müdahalesini gerektiren acil bir durumdur. Köpeğiniz üzüm yedikten sonra en fazla bir saat geçtiyse veteriner hekiminiz, üzümleri sistemden çıkarmak için köpeğinizi kusturmayı dener. Köpeğiniz kusma yoluyla üzümden kurtulamazsa veya üzüm yedikten sonra birkaç saat geçtiyse veteriner hekiminiz muhtemelen damar yoluyla sıvı takviyesi ve böbrek değerlerinin dikkatli bir şekilde izlenmesi için hastaneye yatış yapılmasını önerecektir. Çoğu durumda, yüksek riskli sürenin tamamı boyunca (yani yaklaşık 48-72 saat) hastanede tutulmasını önerecektir.

Bir adamın yanında oturmuş ve şarap bağında üzümleri toplayan adama bakan Bernese dağ köpeği.

Tanıda genelde tıbbi geçmiş sorulur ve sindirim kanıtı, üzüm veya kuru üzüm zehirlenmesi için yeterli bir kanıttır. Tutarlı klinik belirtiler, veteriner hekiminizin verilen hasarın düzeyini ölçmesi için değerli ipuçlarıdır. Teşhisin zaman alabileceğini ve üzüm ve kuru üzüm zehirlenmesini onaylamak için belirli bir test olmadığını unutmamak önemlidir. Temel kan testleri ve idrar testleri, anormal böbrek işlevini görmek için gereklidir.

Üzüm/Kuru Üzüm Zehirlenmesi Sonrası Hastalığın Seyri: Neler Olması Beklenir?

Köpeğiniz eve gönderildikten sonra, köpeğinizin böbrek işlevini takip etmek için düzenli laboratuvar testleri önerilebilir. Bu testler, invaziv değildir ve genelde kan ve/veya idrar testlerinden oluşur. Böbrek işlevlerinin normale dönmesi zaman alabileceği için izleme birkaç hafta devam edebilir.

Klinik belirti göstermeyen köpekler, erken tedavi edilirlerse harika bir hastalık seyri yaşayabilir. Ancak tedavide gecikme olursa veya böbreklerin iflas etme riski varsa hastalığın seyri belirsiz olabilir. Böbrek işlevlerinin normale dönmesi çoğunlukla birçok gün veya hafta sürebilir; ancak bazı durumlarda böbrek işlevleri hiçbir zaman düzelmeyebilir. Neyse ki çoğu köpek, böbrek işlevleri azalmış olsa bile günlük rutinlerine eklenen takviyeler ve beslenmelerinin düzenlenmesiyle sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşabilir. Veteriner hekiminiz köpeğinizin böbrek işlevlerinin azaldığını teşhis ederse ondan böbrek desteği sağlayan diyet köpek mamaları hakkında tavsiye almayı ihmal etmeyin.

Yazarın Biyografisi

Dr. Laci Schaible

Dr. Laci Schaible

Dr. Laci Schaible, küçük hayvanlarla ilgilenen bir veteriner hekimdir ve veteriner yazardır. Evcil hayvan sahiplerine yönelik eğitimi için birçok ödül kazanmıştır ve önde gelen bir tele-muayene veteriner hekim uzmanı kabul edilir.

 

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

İlgili Yazılar

 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.
 • Mineraller

  Dogs running On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir.
 • Antioksidanlar niçin önemlidir

  Dogs running Vücudun normal antioksidan savunmaları bir miktar koruma sağlamakla birlikte, beslenmeye antioksidanların ilave edilmesi, doğal savunma mekanizmalarını destekleyen ilave bir 'aktif kalkan' sağlamaktadır.
 • Vitaminler

  Dogs running Vitaminler, yağda ya da suda çözünmelerine bağlı olarak iki ana gruba ayrılabilmektedir. Buna ek olarak, vitaminlere benzeyen, ancak bu kategorilere tam olarak uygun olmayan bir grup vitamin benzeri madde de vardır.

İlgili ürünler