Köpekler ve Yemekler: Neden Kalan Yemekleri Vermekten Kaçınmalısınız?

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Köpeğiniz yalvarmaya başladığında tabağınızdakilerden bir parça vermemeye dayanmak zordur. Ancak masadaki yemeklerin köpekler için zararlı olabileceğini biliyor muydunuz?

Köpekler Masadaki Yemekleri Yiyebilir mi?

Sorulması gereken soru köpeğinizin kalan yemekleri yiyip yiyemeyeceği değil, bunu yapmanın onun için iyi olup olmadığıdır. Kendi yemeğinizden köpeğinize vermenin neden kötü bir fikir olabileceğinin nedenlerini burada bulabilirsiniz.

Sindirim Sorunlarına Yol Açabilir

Siyah ve beyaz puantiyeli bir elbiseyle fırın kabının arkasında duran kadının yanına oturmuş köpek.
Köpeğin sindirim sistemi, insanlarınkinden farklıdır. İnsan yemekleri, köpeklerin düzgün sindirimi için çok aromalı veya yağlı olabilir. Bunları yemek kusma, ishal ve hatta pankreas iltihabı gibi daha ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Çoğu insan yemeği, köpekler için zararlı olabilecek miktarda sodyum içerir.

Bazı İnsan Yemekleri Köpekler İçin Zehirlidir

İnsan yemekleri genelde köpekler için zehirli olan malzemeler içerir. Çikolata, üzüm, makademya fındığı, badem, soğan ve sarımsak köpekler için tehlikeli yiyeceklerdir. Restorandan eve getirdiğiniz kalan yemeklerde tam olarak ne olduğunu bilmiyorsanız yalvaran köpeğinize bir kaşık verdiğinizde onu incitebilirsiniz. Çoğu işlenmiş yiyecek ksilitol gibi evcil hayvanlar için son derece zararlı olan yapay tatlandırıcılar içerir.

Kilo Alımına Yol Açabilir

Genelde masadaki kalan yemekleri yiyen köpekler, günlük öğünlerini de yer. Bir ondan bir bundan, bir iki lokmanın köpeğinizin kilo almasına yol açmayacağını düşünseniz de ne kadar az yemekle kilo alabileceklerini şaşırırsınız. 9 kiloluk bir köpek için 28 gram çedar peyniri, kalori miktarı olarak bir insanın yediği bir buçuk hamburgere eşittir. Küçük ısırıklar, birbirine eklenir ve eklem iltihabı, diyabet ve kalp hastalığı gibi birçok sağlık sorununa yol açabilen kilo alımına neden olur. Köpeğinizin ödül mamalarından ve diğer insan yiyeceklerinden aldığı kalori miktarı, günlük tüketiminin %10'unu geçmemelidir.

İstenmeyen Davranışı Teşvik Eder

Köpeklere masadaki yemeklerden vermenin yol açtığı başka bir sorun da yalvarma davranışını güçlendirmektir. Siz bunu şirin bulsanız da yemeğe gelen misafirleriniz, köpeğinizin tabaklarına atlamasından hoşlanmayabilir. Köpeğiniz, masadan kendisine yemek verildiği için masada veya mutfak tezgahında duran yemekten bir (veya daha fazla) lokma almanın sorun olmayacağını düşünebilir. Bazı köpekler, insan yemekleriyle doydukları için kendi yemeklerini reddetmeye başlayabilir.

Köpeğinizi Ödüllendirmenin Sağlıklı Yolları

Masanın ortasında duran yemeğe bakmak için burnunu piknik masasına uzatan Husky.
Köpeğinizi ödüllendirmenin en iyi yolu, onlara sağlıklı ve kaliteli köpek ödül mamaları vermek ve bunları günlük kalori gereksinimlerine göre ayarlamaktır. Yine de bu, sizin yediğiniz yemeklerin köpeklere tamamen yasak olduğu anlamına gelmez. Hatta aşırıya kaçılmadığında birçok insan yiyeceğini köpekler yiyebilir. Köpeğinize insan yiyeceği verirken dikkat etmeniz gerekenler:

 • İşlenmiş ve hazır gıdalardan kaçının. Kendi pişirdiğiniz yemekler bile köpeğinize zararlı olabilecek malzemeler içerebilir, bu yüzden tuzsuz yumurta, bir kaşık doğal ve tuzsuz fıstık ezmesi ya da bir parça meyve veya tuzsuz sebze gibi tek malzemeli ödüllere bağlı kalın.
 • Kalorileri düşünün. Atıştırmalığı vermeden önce, kaç kalori olduğunu düşünün ve kararınızı buna göre verin. Veterineriniz, köpeğinizin alması gereken önerilen günlük kalorileri anlamanıza yardımcı olur; böylece bir tabak insan yemeğinin, köpeğinizin sağlığına olan etkisinin farkında olabilirsiniz.
 • Kendinizi eğitin. Hangi yiyeceklerin köpeklere zararlı olduğunu öğrenin, böylece köpeğinizin onlara asla yaklaşmayacağından emin olabilirsiniz.
 • Onlara masadan veya kendi tabağınızdan yemek vermeyin. Bunun yerine, itaat ödülü veya uslu bir köpek olduğu için ödül verir gibi, diğer köpek ödül mamalarını verdiğiniz şekilde sağlıklı insan yiyeceklerinden bir parça verin. Yalvardıklarından onlara ödül vermekten kaçının. Normalde kullandığı köpek maması kasesine koymak da iyi bir fikir olabilir, böylece yalnızca kendi kasesinden yemek yiyebileceğini anlar.

En İyi Köpek Mamasını Seçmenin Önemi

Köpekler, yediklerinin miktarını ayarlama konusunda iyi değildir. Çoğu köpek, midesi bulanıncaya kadar yemeye devam eder; bu yüzden öğünlerini ve kalori miktarını kontrol etmeniz önemlidir. Yaşına, boyutuna ve aktivite düzeyine göre tam ve dengeli bir köpek mamasıyla beslemek, sağlıklı olmak için ihtiyacı olan gerekli besinleri almasını sağlar. O büyütülen köpek gözlerine rağmen doğru köpek mamasını doğru miktarda vermek, mutlu ve enerjik kalmaları için yeter de artar bile.

Peki, köpekler masadaki yemekleri yiyebilir mi? Köpekler birçok yiyeceği yer ve bundan keyif alır ancak bir yiyeceği yemeleri, o yiyeceğin onlar için iyi olduğu anlamına gelmez. Bilgili bir evcil hayvan sahibi olarak köpeğinizin yediklerini sınırlayarak sağlıklı kalmasına yardımcı olabilirsiniz. O büyük, yalvaran gözlere hayır demek zor olsa da onların iyiliği için olduğunu unutmayın. Sağlıklı köpek mutlu bir köpektir!

Yazarın Biyografisi

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus, yazılarını kucağındaki tüylü bebekleriyle Tulsa, Oklahoma'dan yazan bir evcil hayvan annesi, evcil hayvan blogu ve roman yazarıdır.


İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

İlgili Yazılar

 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.
 • Mineraller

  Dogs running On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir.
 • Antioksidanlar niçin önemlidir

  Dogs running Vücudun normal antioksidan savunmaları bir miktar koruma sağlamakla birlikte, beslenmeye antioksidanların ilave edilmesi, doğal savunma mekanizmalarını destekleyen ilave bir 'aktif kalkan' sağlamaktadır.
 • Vitaminler

  Dogs running Vitaminler, yağda ya da suda çözünmelerine bağlı olarak iki ana gruba ayrılabilmektedir. Buna ek olarak, vitaminlere benzeyen, ancak bu kategorilere tam olarak uygun olmayan bir grup vitamin benzeri madde de vardır.

İlgili ürünler