Domatesler Köpekler İçin Zararlı mı? Bilmeniz Gerekenler

Yayımlayan : Angela Tague
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Yine oldu. Köpeğiniz, siz vermeden bazı insan yiyeceklerini ele geçirdi. Köpeğiniz fırının yanında duran pizzanın son dilimini kaptıysa veya sehpadaki bir kase salsa sosunu yediyse muhtemelen köpeğinizin domates yemesinin güvenli olup olmadığını merak edersiniz.

Köpeklerin domates ve pizza sosu gibi domates bazlı ürünler yiyip yiyemeyeceğini ve yerse hasta olup olmayacağını öğrenelim. Öyleyse köpeklerin denemesi için güvenli olan nedir?

Lezzetli pizzanın olduğu masanın yanında duran eğlenceli şirin köpek aç hissediyor ve beslenmeyi bekliyor, restoran bahçesinde İtalyan mozzarella peyniri ve domates ile fesleğen içeren lezzetli pizzaya bakan şirin köpek

Köpekler Domates Yiyebilir mi?

Pet Poison Helpline, domateslerin "köpeklere vermek için genelde oldukça güvenli" olduğunu belirtiyor. Ancak köpeklerin, bu bitkinin yalnızca belirli kısımlarını tüketmeleri öneriliyor. Bizim yediğimiz ve olgun olduğunda yemeklere eklediğimiz kırmızı (bazı domates çeşitlerinde sarı veya turuncu) sulu kısımlarını evcil hayvanınız deneyebilir.

Ancak yapraklar, çiçekler, saplar, kökler veya yeşil domatesler dahil olmak üzere evcil hayvanınızın domates bitkisinin diğer kısımlarını yemesinde tereddüt edebilirsiniz. Bu kısımlar, sindirildiğinde köpeğinizi hasta edebilecek bir kimyasal olan tomatin içerir.

Kennel Club, köpeğinizin domates bitkisinin yeşil kısımlarını yediğini görürseniz aşağıdaki zehirlenme belirtilerinin olup olmadığını takip etmenizi ve mümkün olan en kısa sürede veterinerinizi aramanız gerektiğini belirtiyor:

 • Mide bozulması (kusma ve ishal de olabilir)
 • Koordinasyon eksikliği
 • Titreme ve kriz
 • Kas güçsüzlüğü

pişirme, yemek ve ev konsepti - evde kesme tahtasında domates kesen bir erkeğin elinin yakın çekimi

Evcil Hayvanınızın Domatesten Güvenli Şekilde Keyif Almasını Sağlama

Olgun domatesler, evcil hayvanlar için toksik değildir ancak mama değil, bir ödül olarak düşünülmelidir. Yani, köpeğinize bahçeden yeni toplanmış minik bir domatesi ya da yemek yaparken bir dilim domatesi vermekte bir sorun yoktur. Ama saplarını ve yapraklarını temizlediğinizden emin olun.

Biraz önce bahsettiğimiz pizzaya veya salsa sosuna gelirsek evcil hayvanınıza birden fazla malzeme içeren insan yemekleri vermekten kaçınmak en iyisidir. Örneğin, Vital Pet Club'a göre, salsa sosunda ve pizzada, evcil hayvanınıza vermenin güvenli olmadığı dilimlenmiş soğan veya sarımsak ve Alyum ailesindeki gıdalar (soğan, pırasa, frenk soğanı) içerebilir.

güneş ışığında yeşil parlak çimlerin olduğu bahçedeki çitin arkasında gülümseyen Spaniel köpeğin tatlı fotoğrafıKöpeğim Varken Domates Yetiştirebilir miyim?

Evet! Bahçe yetiştiriciliğini seviyorsanız domatesleri, köpeğinizin dışarıda oynadığı yerlerden uzak bir yerde ve saksılarda yetiştirmeyi düşünebilirsiniz. Bazı bitki yetiştiricileri, domates saksılarını ön verandalarına ya da kapı eşiklerine dekor olarak yerleştiriyor. Alternatif olarak, kiraz domates veya üzüm domates saksılarını, bir çite veya askıya, köpeğinizin oyun alanından yüksek bir yere asabilirsiniz.

Bahçe alanlarının etrafına küçük bir çit de yerleştirebilirsiniz. Bu, evcil hayvanınızın fideleri koklamasını ve domates bitkisinin yeşil kısımlarını tatmasını engellemeye yardımcı olur.

Peki, domatesler köpekler için zararlı mı? Olgun domateslerin toksik olduğu düşünülmese de yeşil kökler, yapraklar ve olgun olmayan domatesler önerilmez ve köpekler, bunlardan uzak tutulmalıdır. Bunu düşündüğünüzde, risksiz bir ödül tercih etmeniz ve evcil hayvanınızı bahçede gezinmekten uzak tutmanız daha iyi bir fikir olabilir.

Yazarın Biyografisi

Angela Tague

Angela Tague

Angela Tague, Midwest'te yaşayan bir evcil hayvan annesi ve yazar. Mutfakta hünerlerini göstermediği, köpeğiyle doğada yürüyüş yolları keşfetmediği veya bir yoga dersine katılmadığı zamanlarda birçok yaşam tarzı ve teknoloji markası için yazılar yazıyor. Onu Twitter'da ve LinkedIn'de @AngelaTague adresiyle bulabilirsiniz.

 

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ve Brana Bonder, B.S, M.S

İlgili Yazılar

 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.
 • Mineraller

  Dogs running On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir.
 • Antioksidanlar niçin önemlidir

  Dogs running Vücudun normal antioksidan savunmaları bir miktar koruma sağlamakla birlikte, beslenmeye antioksidanların ilave edilmesi, doğal savunma mekanizmalarını destekleyen ilave bir 'aktif kalkan' sağlamaktadır.
 • Vitaminler

  Dogs running Vitaminler, yağda ya da suda çözünmelerine bağlı olarak iki ana gruba ayrılabilmektedir. Buna ek olarak, vitaminlere benzeyen, ancak bu kategorilere tam olarak uygun olmayan bir grup vitamin benzeri madde de vardır.

İlgili ürünler