Köpeğinizin Midesinin Bozuk Olduğunu Anlama ve Tedavi Etme

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Köpekler yememeleri gereken şeyleri yemeleriyle ünlüdür. Bazen bu durum mide bozulmasına, kusmaya ve belki de ishale neden olabilir. Köpeğinizin genel olarak sağlıklıysa arada midesinin bozulması büyük bir endişe yaratmamalıdır. Ancak köpeğinizin ciddi veya sık görülen sindirim sistemi sorunları varsa veterinerinizden yardım almalısınız. Kusma hızlı bir şekilde ve sulu dışkı da uzun vadede dehidrasyona yol açabilir. Her zaman tedbirli olmak iyidir; bu nedenle sindirimle ilgili bir sorundan şüphelenirseniz tavsiye için veteriner hekiminize başvurun.

Köpeğinizin Midesinin Bozuk Olduğunun İşaretleri

Köpeğinizin midesinin bozulduğunu nasıl anlarsınız? İşaretlerin çoğu, sizin mideniz bozulduğunda yaşadıklarınıza benzerdir. PDSA'ya göre bozuk bir midenin (gastroenterit) işaretlerinden bazıları şunlardır:

  • Yeşil ve sarı dışkı gibi çeşitli renklerde dışkılar dahil olmak üzere ishal.
  • Kusma veya öğürme
  • İştah azlığı
  • Yorgunluk veya halsizlik
  • Ateş
  • Karın ağrısı


PDSA, köpeğinizi kucağınıza aldığınızda veya karnına dokunduğunuzda köpeğinizin acıyla havlamasının veya homurdanmasının da midesinin bozuk olduğunu gösterebileceğini belirtiyor. Ayrıca ön bacakları esnemiş arka bacakları dik ve kuyruğu havada şekilde olduğu "yalvarma pozsiyonunu" da alabilirler. Bu, ön bacaklarının yere yakın olduğu oyun hareketi gibi görünür.

Mide sorunlarının nedenleri dahili (mide içinde) veya harici (mide dışında) olabilir. Mide bozulmasına yol açan dahili sorunlar (köpeğinizin yememesi gereken bir şey yediğinin havalı söylenişi), gıda alerjileri, aşırı yeme, parazit, bağırsak tıkanıklığı, ülser veya tümör olabilir. Harici nedenler ağrı, güneş çarpması, stres, karaciğer veya böbrek sorunları, pankreas, hormonal sorunlar, beyinle ilgili sorunlar, iç kulak problemleri veya kanser olabilir.

Köpeğinizin Mide Hassasiyeti veya Geçebilecek Mide Bozulması Olup Olmadığını Anlama.

Karma Irk köpek yavrusu, sarı ve gri çizgili battaniyeye sarılmış şekilde yan yatıyor.

Bazı köpekler çelik gibi bağırsaklara sahiptir, neredeyse her şeyi yiyebilirler ve hasta olmazlar. Diğer köpeklerse normal mamalarından biraz farklı olan bir şeyi bile yediklerinde kusarlar.

Köpeğinizin hassas bir midesi olup olmadığını işaretlerin sıklığına bağlı olarak anlayabilirsiniz. Köpeğinizde sık sık (ayda bir veya daha fazla) mide bozukluğu belirtileri görülüyorsa hassas bir midesi olabilir.

Hassas midenin nedenlerini bilmek her zaman çok kolay değildir ancak olası nedenler arasında gıda hassasiyetleri ve gıda alerjileri ile bağırsak mikrobiyomu adı verilen sindirim sistemindeki bakteri popülasyonunun değişmesi olabilir.

Yukarıda belirtilenlere ek olarak gıda hassasiyetinin işaretleri arasında kaşıntılı kızarmış deri, tüy kaybı ve artan bağırsak sesleri gibi deri sorunları yer alabilir.

Midesi Bozulan Köpeğe Ne Verilir?

Köpeğinizin mide sorununun nasıl tedavi edileceği, şiddetine ve altında yatan nedene bağlıdır. Örneğin, mide sorununa pankreatit neden oluyorsa bunun tedavisi, gıda alerjisi nedeniyle midesi bozulan bir köpeğin tedavisinden farklı olur. Köpeğinizde yalnızca hafif bir mide sorunu varsa hiçbir tedavi gerekli olmayabilir. Blue Cross, özellikle daha genç bir köpeğiniz varsa veya belirtiler hızlı bir şekilde kötüleşiyorsa temkinli olmak adına veterinerinize danışmanızı öneriyor.

Veterinerler, midesi bozulan evcil hayvanlara birçok şekilde yardım edebilirler. Köpeğinizin rahatsızlığına bağlı olarak verilecek tedaviler arasında bulantı veya ishal karşıtı ilaçlar, mide asidi giderici ilaçlar, damar yoluyla veya deri altına verilen sıvılar ya da kurtlara karşı ilaçlar olabilir. Bazı köpeklerin hastaneye yatırılması ve/veya cerrahi operasyona alınması gerekebilir.

Doğru Mamalar Yardımcı Olabilir

Yeşil tasmalı doberman köpek yavrusu yatakta uyuyor.

Bozuk mideyi tedavi etmenin önemli bir bölümü, köpeğinize doğru mamayı vermekten geçer. Bozuk bir mideyi yatıştırmanın en güvenilir yolu, birkaç gün kullanmak için veteriner hekiminizden kolay sindirilebilir mama tavsiye istemenizdir. Bu mamalar, köpeğinize ihtiyacı olan tüm besinleri sağlar ve veteriner hekiminiz, rahatsızlığın şiddetine bağlı olarak size özel bir seçenek sunabilir. Sorun tamamen geçtiğinde birkaç gün içinde normal mamasına geri dönebilirsiniz.

Neyse ki midesi bozuk olan bir köpeği hızlıca daha iyi hissetmesine yardımcı olmak için birçok seçenek mevcuttur. Veteriner hekim ekibinizin yardımıyla köpeğinizin bozuk midesinin iyileşmesine ve kısa sürede kuyruğunu sallamaya geri dönmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazarın Biyografisi

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten, 2002 yılında UC Davis Veterinerlik Fakültesinden mezun olmuştur. Amerika Veteriner Hekim Gazeteciler Topluluğu üyesi olan Dr. Wooten, mesai saatlerini Greeley, Colorado'daki küçük bir veteriner kliniğinde ve mesleğiyle ilgili kamu konuşmalarına, liderlik yapmaya ve müşterilerle iletişim kurup yazışmaya ayırıyor. Ailesiyle kamp yapmak, kayak, dalış ve triatlona katılmak boş zamanlarında yapmayı sevdiği aktivitelerdendir.

 

 

 

 

 

İlgili Yazılar

İlgili ürünler