Köpeğinizin Midesinin Bozuk Olduğunu Anlama ve Tedavi Etme

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Köpekler yememeleri gereken şeyleri yemeleriyle ünlüdür. Bu durum bazen midelerinin bozulmasına neden olabilir. Köpeğinizin genel olarak sağlıklıysa arada midesinin bozulması büyük bir endişe yaratmamalıdır. Ancak köpeğinizin ciddi veya sık görülen sindirim sistemi sorunları varsa veterinerinizden yardım almalısınız.

Köpeğinizin Midesinin Bozuk Olduğunun İşaretleri

Köpeğinizin midesinin bozulduğunu nasıl anlarsınız? İşaretlerin çoğu, sizin mideniz bozulduğunda yaşadıklarınıza benzerdir. PDSA'ya göre bozuk bir midenin (gastroenterit) işaretlerinden bazıları şunlardır:

 • İshal
 • Kusma veya öğürme
 • İştah azlığı
 • Yorgunluk veya halsizlik
 • Ateş
 • Mide ağrısı

PDSA, köpeğinizi kucağınıza aldığınızda veya karnına dokunduğunuzda köpeğinizin acıyla havlamasının veya homurdanmasının da midesinin bozuk olduğunu gösterebileceğini belirtiyor. Ayrıca ön bacakları esnemiş arka bacakları dik ve kuyruğu havada şekilde olduğu "yalvarma pozsiyonunu" da alabilirler.
Mide sorunlarının nedenleri dahili (mide içinde) veya harici (mide dışında) olabilir. Mide bozulmasına yol açan dahili sorunlar (köpeğinizin yememesi gereken bir şey yediğinin havalı söylenişi), gıda alerjileri, aşırı yeme, parazit, bağırsak tıkanıklığı, ülser veya tümör olabilir. Harici nedenler ağrı, güneş çarpması, stres, karaciğer veya böbrek sorunları, pankreas, hormonal sorunlar, beyinle ilgili sorunlar, iç kulak problemleri veya kanser olabilir.

Köpeğinizin Hassas Bir Midesi Olduğunu Anlama

Mixed Breed puppy laying on side is covered up in a yellow and gray striped blanket.

Bazı köpekler çelik gibi bağırsaklara sahiptir, neredeyse her şeyi yiyebilirler ve hasta olmazlar. Diğer köpeklerse normal mamalarından biraz farklı olan bir şeyi bile yediklerinde kusarlar.

Köpeğinizin Hassas Midesi Olduğunu veya Midesinin Bozuk Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Köpeğinizin hassas bir midesi olup olmadığını belirtilerin sıklığına bağlı olarak anlayabilirsiniz. Köpeğinizde sık sık (ayda bir veya daha fazla) mide bozukluğu belirtileri görülüyorsa hassas bir midesi olabilir.

Hassas midenin nedenlerini bilmek genelde çok kolay değildir ancak teoriler arasında gıda hassasiyetleri ve gıda alerjileri ile bağırsak mikrobiyomu adı verilen sindirim sistemindeki bakteri popülasyonunun değişmesi olabilir.

Yukarıda belirtilenlere ek olarak gıda hassasiyetinin işaretleri arasında kaşıntılı kızarmış cilt, tüy kaybı ve artan bağırsak sesleri gibi cilt sorunları yer alabilir.

Midesi Bozulan Köpeğe Ne Verilir?

Köpeğinizin mide sorununun nasıl tedavi edileceği, acının şiddetine ve altında yatan nedene bağlıdır. Örneğin, mide sorununa pankreatit neden oluyorsa bunun tedavisi, gıda alerjisi nedeniyle midesi bozulan bir köpeğin tedavisinden farklı olur. Köpeğinizde yalnızca hafif bir mide sorunu varsa hiçbir tedavi gerekli olmayabilir. Blue Cross, özellikle daha genç bir köpeğiniz varsa veya belirtiler hızlı bir şekilde kötüleşiyorsa temkinli olmak adına veterinerinize danışmanızı öneriyor.

Veterinerler, midesi bozulan evcil hayvanlara birçok şekilde yardım edebilirler. Köpeğinizin rahatsızlığına bağlı olarak verilecek tedaviler arasında bulantı veya ishal karşıtı ilaçlar, mide asidi giderici ilaçlar, antibiyotikler, damar yoluyla veya deri altına verilen sıvılar ya da kurtlara karşı ilaçlar olabilir. Bazı köpeklerin hastaneye yatırılması ve/veya cerrahi operasyona alınması gerekebilir.

Doğru Mamalar Yardımcı Olabilir

Doberman puppy in green collar is sleeping on bed.

Bozuk mideyi tedavi etmenin önemli bir bölümü, köpeğinize doğru mamayı vermekten geçer. Blue Cross, köpeğinizi midesi yatışmaya başlayıncaya kadar haşlanmış balık veya beyaz pirinçli tavuk gibi küçük, hafif, sindirimi kolay mamalarla beslemenizi öneriyor. Veterinerinizden ev yapımı bir tarif isteyebilirsiniz veya köpeğinize hazır tedavi mamaları verebilirsiniz.

Neyse ki midesi bozuk olan bir köpeği hızlıca daha iyi hissetmesine yardımcı olmak için birçok seçenek mevcuttur. Veteriner ekibinizin yardımıyla köpeğinizin bozuk midesinin iyileşmesine ve kuyruğunu sallayıp top peşinde koşmaya geri dönmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazarın Biyografisi

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten, 2002 yılında UC Davis Veteriner Fakültesinden mezun olmuştur. Amerika Veteriner Hekim Gazeteciler Topluluğu üyesi olan Dr. Wooten, mesai saatlerini Greeley, Colorado'daki küçük bir veteriner kliniğinde ve mesleğiyle ilgili kamu konuşmalarına, liderlik yapmaya ve müşterilerle iletişim kurup yazışmaya ayırıyor. Ailesiyle kamp yapmak, kayak, dalış ve triatlona katılmak boş zamanlarında yapmayı sevdiği aktivitelerdendir.

 

 

 

 

 

İlgili Yazılar

 • Sağlıklı deri ve sağlıklı tüyler

  Köpeğinizin iyi durumda kalmasının önemli bir bölümü, derisi ve tüylerinin sağlıklı olmasını sağlamaktır. Köpeğinize yaptığınız bakımın miktarı değişiklik göstermekle birlikte, tüm köpekler için iyi bir tüy tarama programı uygulanmalıdır.
 • Kısırlaştırma konusunda bilmeniz gereken her şey

  Kısırlaştırma, yavru köpeğiniz için yapabileceğiniz en iyi şeydir. İşte nedenleri: Dişi yavru köpeğinize fazlasıyla düşkünseniz, kısırlaştırmanın meme kanseri, rahim kanseri ve yumurtalık kanseri gelişme olasılığını azaltabildiğini duymak ilginizi çekecektir.
 • Köpeklerin diş bakımı | Hill's Pet

  Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
 • Birkaç temel kural

  Yavru köpeğiniz büyüdükçe, kendini kabul ettirmeye de ihtiyacı olacaktır. Yavru köpekler, mücadele zemini olarak sıklıkla öğün zamanlarını seçerler. Ancak ona boyun eğmeniz hata olur.

İlgili Ürünler