Köpekler Karpuz Yiyebilir Mi?

Published by
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Köpekler karpuz yiyebilir mi? Bizim için mükemmel bir yaz lezzeti olan karpuz, köpekler için güvenli mi? Bu sulu lezzeti seviyorsanız ancak köpeğiniz için iyi olmayabileceğinden korkuyorsanız içgüdüleriniz kısmen doğru. Doğru şekilde verildiğinde karpuz, köpekler için sağlıklı bir atıştırmalık olabilir.

Köpekler Karpuz Yiyebilir Mi?

Karpuz yiyen Jack russell terrier.Karpuzun pembe orta kısmı, insanlar için olduğu kadar köpek dostlarımız için de faydalı birçok sağlıklı besin maddesi içerir.

Karpuzda kolesterol yoktur ve sodyum ile yağ da yok denecek kadar az miktarda bulunur. -PDSA'ya göre karpuz, iyi bir potasyum, C vitamini, A vitamini ve B6 vitamini kaynağıdır. Yüksek lif oranı sağlıklı bir sindirim sistemini desteklerken, yüksek su içeriği (%92) köpekleri serin tutmanın yanı sıra yeterli sıvıyı almalarını sağlar. Bu nedenle, mükemmel bir yaz ödülü! Karpuzdaki şeker oranı yüksek olsa da kan şekerinin sağlıksız bir şekilde yükselmesine neden olmaz ve lif içeriği sayesinde içerdiği şeker, köpeklerin kan dolaşımına yavaşça salınır.

Karpuz Köpekler İçin Güvenli Mi?

Karpuz, köpekler için güvenli ve besleyicidir ancak çok fazla tüketilmesi durumunda midelerini rahatsız eder. Karpuzdaki şeker oranı yüksek olsa da içerdiği yüksek su miktarı sayesinde kan şekerinin sağlıksız bir şekilde artışına neden olmaz.

Köpeğinize ufak bir atıştırmalık veya ara sıra ödül olarak vermeniz en iyisidir!

Peki çekirdekleri ve kabuğu? Battersea Dogs Home, meyvenin diğer kısımlarının köpeğiniz için tehlikeli olabileceği konusunda uyarıyor. Köpeklerin karpuz çekirdeklerini tam olarak sindiremediğini ve bunun da köpek dostlarımızda bağırsak tıkanıklığına yol açabileceğini söylüyorlar.

Bir veya iki çekirdek büyük ırk köpeklerde muhtemelen sağlık sorunlarına yol açmaz ancak küçük ırk köpeklerde birkaç çekirdek bile tıkanıklığa neden olabilir.

Bu hem köpeğinizin canını acıtır hem de ameliyat gerektirecek kadar ciddi bir duruma yol açabilir. Ayrıca köpeğinize, karpuzun dışındaki yeşil sert kısım olan kabuğunu vermek de akıllıca olmaz. Kabuk da tıkanıklıklara yol açabilir ve köpeğinizde kusmaya ya da ishale yol açabilecek mide-bağırsak sorunlarına neden olabilir.

Köpeğinize Nasıl Karpuz Vermelisiniz ve Nelerden Kaçınmalısınız?

Golden retriever yavrusu, çatalla uzatılan bir karpuz dilimini yalıyor.Peki bu ödülü köpeğinizle nasıl paylaşmalısınız? Köpeğinize karpuz verirken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır:

 • Köpeğinize yalnızca çekirdeksiz karpuz veya tüm çekirdekleri ayıklanmış karpuz verin.
 • Meyve kısmını dondurma kaşığıyla çıkarın veya küçük parçalar halinde doğrayın. Bunu yaparken meyve kısmında kabuk kalmamasına dikkat edin.
 • Köpeğinize yalnızca gerçek karpuz verin. Yapay karpuz aromalı ödüller veya tatlılar, köpeğinize zarar verebilecek başka malzemeler, ilave şeker veya yapay tatlandırıcılar içerebilir.

Dogs Trust'ın önerilerine göre, köpeğinize verdiğiniz toplam ödül miktarı, köpeğinizin günlük aldığı kalorinin %10'undan fazlası olmamalıdır. Köpeğinizin ırk boyutu ne olursa olsun, ona ne kadar karpuz vermeniz gerektiğini düşünürken bu kurala dikkat edin ve 100 gramlık bir karpuzun yaklaşık 30 kalori içerdiğini aklınızdan çıkarmayın. Köpeğiniz size o kocaman masum gözleriyle baksa bile her gün kendi köpek mamalarını yemekten son derece memnun olduklarını unutmayın. Yani, arada bir pes etseniz ve köpeğinize ödül verseniz bile her gün yediği evcil hayvan mamasından ihtiyacı olan besinleri alması daha iyidir.

Köpeğinize insanların tükettiği gıdaları vermeden önce, herhangi bir sorun olmayacağından emin olmak için veteriner hekiminize danışın. Karpuz, birçok köpek için sağlıklı bir ödül olsa da, en iyisi köpeğinizin kendine özel sindirim sistemini olumsuz etkilemeyeceğinden emin olmaktır

Yani bir daha pikniğe gittiğinizde rahat bir şekilde köpeğinizle çekirdeksiz karpuzunuzdan birkaç ısırık paylaşabilirsiniz. Güvenli bir şekilde ve kararında verildiğinde karpuz, köpekler için karşı koyması zor bir ödüldür.

Jean Marie Bauhaus

İlgili Makaleler

 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.
 • Mineraller

  Dogs running On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir.
 • Antioksidanlar niçin önemlidir

  Dogs running Vücudun normal antioksidan savunmaları bir miktar koruma sağlamakla birlikte, beslenmeye antioksidanların ilave edilmesi, doğal savunma mekanizmalarını destekleyen ilave bir 'aktif kalkan' sağlamaktadır.
 • Vitaminler

  Dogs running Vitaminler, yağda ya da suda çözünmelerine bağlı olarak iki ana gruba ayrılabilmektedir. Buna ek olarak, vitaminlere benzeyen, ancak bu kategorilere tam olarak uygun olmayan bir grup vitamin benzeri madde de vardır.

İlgili Ürünler