Köpek Maması Tadı ve Türleri: Köpeğim Mamasını Seviyor mu?

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

The Dogs Trust'a göre, insanlar gibi köpekler de farklı aromaların çeşitliliğinin tadını alabilir ve bundan hoşlanabilir ancak benzerlikler bu kadar olabilir. Köpekler, görünüşe göre sudaki belirli tatları alabiliyor. Bu da belki de insanların bazın "tatsız" olarak nitelediği sıvıdan neden sıkılmadığını açıklayabilir.

Peki köpekler, aynı aromaların tadını insanlarla benzer şekilde alıyor mu? Yiyecek olmayan nesneleri yedikleri ve kokuşmuş çöpleri ve diğer çirkin şeyleri kokladıkları göze alınırsa bu sorunun yanıtı olumsuz olabilir. Ancak bunun nedeni, köpeklerin tat reseptörlerinin bizim reseptörlerimizin algıladığı aynı aroma türlerini algılasa da dillerinden çok daha az sayıda reseptör bulunması olabilir. PetMD'nin belirttiği gibi, insanlarda yaklaşık 9000 reseptör varken köpeklerde bu sayı 1700 civarındadır. Peki köpeğinizin, tavuk ve biftek, sıcak ve soğuk ya da yaş ve kuru mamadan hangisini en çok sevdiğini merak ediyor musunuz? Ayrıca köpek maması tadının köpeklere çok güzel gelip gelmediğini nasıl bilebiliriz? Bazı mama türlerini ve köpeğinizin damağının tercih edebileceği etkenleri keşfedelim.

Köpeğinizin Mamasının Tadını Algılamasını Etkileyen Faktörler

 • Aromalar: Pet Food Industry'nin sunduğu ankete göre, tavuk dünya genelinde en popüler köpek maması aroması. Tabii bunun nedeni köpeklerin tercihi değil, tavuğun birçok yerde köpek mamalarında tercih edilen protein kaynağı olması olabilir. Büyük bir torba köpek maması satın almadan önce veteriner hekiminizden veya evcil hayvan maması mağazasından numuneler almak akıllıca olabilir. Konserve ya da poşet mamalarda, stok yapmadan önce köpeğinizin, bu köpek mamasının tadından hoşlandığından emin olmak için birkaç kere tek başına vermeyi deneyebilirsiniz.
 • Doku/Formülasyon: Söz konusu doku olduğunda köpekler, daha yumuşak ve çiğnenebilir mamaları tercih etse de herhangi bir dokudaki mamaya burnunu çevirmez. Bazı köpek ebeveynleri, yemek konusunda en seçici köpeklere sahip olduklarını belirtse de bunun nedeninin, köpeğin sahibini rahatsız edici bir şekilde, gerçek besinler yerine, en sağlıklı olmasa bile en lezzetli gurme lezzetlerle besleyecek şekilde eğitmiş olmasıdır. Kuru mamanın içine yaş mama karıştırmak, bazı seçici köpekler için doğru bir kombinasyon olabilir.
 • Sıcaklık: Cook's Illustrated, bilim insanlarının, insan tat reseptörlerinin sıcaklığa oldukça duyarlı olduğunu ve yiyecekler ılık sıcaklıklarda tüketildiğinde çok daha iyi çalıştığını bulduklarını belirtiyor. Bu da insanların, (kahvaltıda soğuk pizza bir istisna olmaya devam etse de) ısıtılmış yiyeceklere yönelik genel tercihini açıklıyor. Bu çalışma insanlara odaklansa da aynı mantık, mamalarını hafif ısıtılmış seven, ailemizin köpek üyeleri için de geçerli. Daha yüksek sıcaklıklarda salınan koku moleküllerinin ortaya çıkarak lezzeti daha artırmasının bir zararı olmaz. VCA Animal Hospitals'a göre, insanlarda köpeklere kıyasla çok daha fazla sayıda tat reseptörü olsa da köpekler, insanlara göre 1000 ila 10.000 kat daha iyi koku alabilir.
 • Takviyeler ve Üst Malzemeler: Takviyeler, et suları veya toz üst malzemeler mağazaların raflarında yer alsa da veteriner hekimler, nadir denetim ve düzenlemeler nedeniyle bu ürünleri kullanmakta acele etmezler. Böbrek rahatsızlığı gibi bir kronik hastalığı olduğu bilinen bir köpek gibi bazı durumlarda, köpeğim yemek yemesinin tek yolu mamasının üzerine lezzetli bir et suyu dökmek olabilir. Besin değeri fazlalığının, eksikliği kadar zararlı olabileceğini unutmamak önemlidir. Yani köpeğinizin yemek yemesi için katkı maddeleri kullanmanızın zorunlu olduğunu hissederseniz başka bir tıbbi endişe olmadığından emin olmak için veteriner hekiminize danışın.

Köpeğinizin Mama Tercihleri Hakkında Veteriner Hekiminize Sorulacak Sorular

Köpeğinize en sağlıklı ve en lezzetli mamayı seçmenize yardımcı olması için veteriner hekiminize sorulacak birçok soru vardır. Çoğu köpek ebeveyni bu soruları yeni bir yavru köpek sahiplenme randevusunda soracak olsa da bu konuşmaların, sağlık ve hastalık zamanlarında, yıllar boyunca devam etmesi önemlidir. Bazı rehber soruları burada bulabilirsiniz:

 • Köpeğim mamasının tadını seviyor mu?
 • Köpeğimin yaşam tarzına veya gelecekteki sağlık risklerine bağlı olarak herhangi bir mama öneriniz var mı?
 • Laboratuvar ya da muayene bulgularına göre, örneğin kilolu ya da zayıf olması gibi, beslenmesinde bir değişiklik gerekiyor mu?
 • Köpeğimin cildiyle ilgili herhangi bir rahatsızlığı var mı? Dişlerinde sorun var mı? Sindirim sistemi ya da idrarla ilgili sorunlar var mı?
 • Köpeğimin herhangi bir gıda alerjisi var mı?

Köpeğim Gerçekten Mamasının Tadını Seviyor mu?

Aromalar ya da ıslak veya kuru köpek maması konusunda strese girmenize gerek yok. Genelde köpeğiniz, mamasının tadını sever. Köpeğinizin kalbine giden tek yol aroma olmadığı için, mama uzmanını yanınızda getirmeyi ve en iyi köpek mamasını seçmek için veteriner hekiminize danışmayı ihmal etmeyin. Yüksek kaliteli ve dengeli öğün seçenekleri, köpeğinizin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için önemlidir ancak birlikte geçireceğiniz zaman ve ortak anılar, onun mutluluğunun esas etkenleridir.

Yazarın Biyografisi

Dr. Laci Schaible

Dr. Laci Schaible

Dr. Laci Schaible, küçük hayvanlarla ilgilenen bir veteriner hekim ve girişimcidir. Binlerce yazısı yayımlanmıştır ve veteriner hekimlik alanında birçok yeni girişime danışman olarak hizmet etmektedir.


İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ve Brana Bonder, B.S, M.S

İlgili Yazılar

 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.
 • Mineraller

  Dogs running On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir.
 • Antioksidanlar niçin önemlidir

  Dogs running Vücudun normal antioksidan savunmaları bir miktar koruma sağlamakla birlikte, beslenmeye antioksidanların ilave edilmesi, doğal savunma mekanizmalarını destekleyen ilave bir 'aktif kalkan' sağlamaktadır.
 • Vitaminler

  Dogs running Vitaminler, yağda ya da suda çözünmelerine bağlı olarak iki ana gruba ayrılabilmektedir. Buna ek olarak, vitaminlere benzeyen, ancak bu kategorilere tam olarak uygun olmayan bir grup vitamin benzeri madde de vardır.

İlgili ürünler