Yemek Konusunda Seçici Köpeklere Nasıl Davranmak Gerekir

Published by
min read

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Köpeğinize hem lezzetli hem de besleyici bir mama vermenize rağmen o, mamayı sadece koklayıp yalamakla mı yetiniyor? Bir sonraki öğün vakti geldiği halde önceki öğünde verilen mama halen bitmedi mi? Köpeğiniz çok zor beğenen bir tip olmalı!Köpeğinizin daha çok çeşit istediğini veya buna ihtiyacı olduğunu düşünebilirsiniz. Gerçek şu ki, köpeğiniz tüm hayatı boyunca her gün aynı yemeği mutlu bir şekilde yer, bu nedenle ona lezzetli ve besleyici bir mama sunmanız yeterli olur. O, yakalayabildiği her şeyi uygun olan ilk fırsatta elde etmeye alışkın olan fırsatçı avcıların soyundan gelmektedir.

Nedeni. Bir köpeğin yemek konusunda aşırı seçici olmasının sebebi, çoğunlukla kendi davranışları değildir. Bu durum genellikle insanların ona çok sık yemek masası artıkları veya ödül maması vermesinin sonucudur. Oysa bunlar sadece obezite riskini arttırmakla kalmaz, her mamayı beğenmeme davranışını da teşvik edebilir. Köpeğiniz, mama kabında olandan daha heyecan verici bir mama yeme ümidiyle kendi mamasını yemekten kaçınır. Bu konuda en doğru yaklaşım, köpeğinizi masadan beslemekten vazgeçmek ve ödül maması sayısını sınırlamaktır. Köpeklerin ve kedilerin bizden farklı beslenme ihtiyaçları olduğunu unutmayın, bu yüzden bizim yediklerimiz onlar için kesin olarak faydalı olmayabilir.

Köpeğiniz daha küçük yaşlardayken, en iyisini bulmak amacıyla bir çok farklı mama denediyseniz, onu daha iyisi için diretmesi konusunda cesaretlendirmiş olabilirsiniz. Her öğünde birden fazla mama konservesi açıyor ve köpeğinizin bunları yemesi için adeta yalvarıyorsanız, bu durumda asıl köpeğiniz sizi eğitmiş demektir.

Bu davranışı düzeltmenin etkili yolları:

 • Köpeğinizin başka bir seçeneği olmadığını anlamasına yardımcı olun.
 • Köpeğinizin mamasını yemesi için 30 dakika bekleyin. Mamasını yememişse kabı kaldırın.
 • Köpeğinizin bir sonraki öğün zamanı geldiğinde, mamasını yeniden verin ve ister yesin ister yemesin 30 dakika sonra önünden alın.
 • Bir iki gün içerisinde ekstra ödül maması için etrafında aranıp durmaya başlayabilir. Planınızdan sapmayın. İstediğini kesinlikle vermeyin! Merak etmeyin, köpeğiniz açlıktan ölmez. Eğer açsa mutlaka mamasını yiyecektir.

Köpeğinizin hayal kırıklığına uğramış olabilir, ancak bu yemek konusunda aşırı seçici olma davranışını önlemede etkili bir tekniktir. Uzun vadede böyle davranmanın faydasını göreceksiniz.

Köpeğinizin mamasını değiştiriyorsanız, bunu kademeli olarak yapın:

 • Yeni mamayı eski mamasının içerisine ilave ederek başlayın ve zamanla eski mamanın miktarını azaltarak yeni mama miktarını kademeli olarak artırın. Bu, köpeğinizin yeni mamaya çabuk alışmasına ve açlık yaşamamasına yardımcı olacaktır.
 • Islak mamadan kuru mamaya geçiş yapıyorsanız, kuru mamaya çok az ılık su ilave etmeyi deneyin.
 • Köpeğinizin önceden hiç bir belirti vermeden aniden seçici davranmaya başlaması durumunda, bu tıbbi bir soruna işaret ediyor olabilir. Köpeğinizde kusma, ishal, halsizlik veya kilo kaybı olup olmadığını gözlemleyin. Tıbbi bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, onu veterinere götürün.

Related Articles

 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.
 • Mineraller

  Dogs running On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir.
 • Antioksidanlar niçin önemlidir

  Dogs running Vücudun normal antioksidan savunmaları bir miktar koruma sağlamakla birlikte, beslenmeye antioksidanların ilave edilmesi, doğal savunma mekanizmalarını destekleyen ilave bir 'aktif kalkan' sağlamaktadır.
 • Vitaminler

  Dogs running Vitaminler, yağda ya da suda çözünmelerine bağlı olarak iki ana gruba ayrılabilmektedir. Buna ek olarak, vitaminlere benzeyen, ancak bu kategorilere tam olarak uygun olmayan bir grup vitamin benzeri madde de vardır.