Köpeklerin Kulakları Nasıl Temizlenir

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Kulak temizliği, her köpeğin bakımında göz ardı edilmemesi gereken önemli hususlardan birisidir. Her köpeğin kulağının temizlenmesi gereken sıklık değişkenlik gösterir. Bazı köpeklerde (örn. kulak enfeksiyonlarına yatkın olanlar) sık kulak temizliği gerekirken, bazılarında ise buna çok nadiren ihtiyaç duyulur. Köpeğiniz düzenli olarak profesyonel bir köpek kuaförünü ziyaret ediyorsa, kulakları muhtemelen orada temizleniyordur, ancak bunu onaylamak için kuaförünüzle görüşmenizi tavsiye ederiz. Her halükarda, bir evcil hayvan ebeveyni olarak köpeğinizin kulaklarını nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz de fayda var.

Köpeğimin Kulaklarını Temizlemek İçin Hangi Malzemeleri Kullanabilirim?

Golden retriever at vets having his ears checkedKöpeğinizin kulağını doğru bir şekilde temizlemek, doğru malzemeleri edinmekle başlar. İşte ihtiyacınız olanlar:

 • Kulak temizleyici. Evcil hayvanlar için özel olarak tasarlanmış, alkol ya da hidrojen peroksit gibi olası tahriş edici maddeler içermeyen bir kulak temizleyicisi tercih edin. Bir ürünü köpeğiniz üzerinde kullanıp kullanmama konusunda emin değilseniz, veteriner hekiminize ya da köpek kuaförünüze şu soruyu sorun: "Köpeğimin kulaklarını ne ile temizleyebilirim?"
 • Pamuk topları ya da makyaj pamuğu. Pamuk temizleme çubukları, dış kulağın kıvrımlarında kullanılabilir ancak asla kulak kanalına sokulmamalıdırlar. Bu, köpeğinizde kalıcı duyma hasarına yol açabilir.
 • Cımbız. Köpeğinizin kulağında fazlasıyla tüy varsa, elinizin altında bir cımbız bulunması faydalı olacaktır.
 • Havlu. Özellikle de bir köpeğin kulağına bir şey sokulduğunda genellikle başını salladığı düşünülürse, etrafın kirlenme olasılığının önüne geçmek için tavsiye edilir.
 • Ödüller.  İşlem tamamlandığında köpeğinizi ödüllendirmeniz faydalı olacaktır.

Köpeklerin Kulakları Nasıl Temizlenir

Başlamadan önce köpeğinizin kulaklarını inceleyin. Kızarmış ya da iltihaplı görünüyorlarsa, kötü kokuyorlarsa veya köpeğiniz kulaklarının kaşındığını gösteren sinyaller veriyorsa durun ve veteriner hekiminizle iletişime geçin. Köpeğinizde bir enfeksiyon ya da kulak akarı istilası olabilir, her ikisi de tedavi edilebilir. Köpeğiniz fazlasıyla tüylü ise, cımbız kullanarak kulak kanalındaki tüyleri temizleyin. Kulaklar açık ve her şey yolunda görünüyorsa, temizleyici üzerindeki talimatları okuyun. Ayrıca köpeğinizin kulaklarını temizlemek için bu talimatları da adım adım izleyebilirsiniz:

 1. Köpeğinizi oturttuktan sonra ona bir ödül verin ve kulak temizleyici şişesini keşfetmesine müsaade edin.
 2. Kulak kepçesini kaldırın ve kulak kanalını dikkatli bir şekilde temizleme solüsyonu ile doldurun.
 3. Kulak kepçesini uzakta tutarak parmaklarınızla kulağın alt kısmına 20 saniye kadar nazikçe masaj yapın.
 4. Kulağı serbest bırakın ve eğer istiyorsa köpeğinizin kafasını silkelemesine izin verin. Solüsyonun her yere saçılmasını önlemek için kafasını havlu ile sarın.
 5. Köpeğinizin kulak kanalının ve dış kulağının görünen kısımlarını nazikçe temizlemek için pamuk toplarını veya makyaj pamuğunu işaret parmağınıza sararak kullanın. Pamuk temizleme çubuğunu yalnızca ihtiyaç duyulursa ve köpeğinizin kulağının sadece görünen bölümünde kullanın.
 6. Köpeğinizi tekrar ödüllendirin ve bu adımları diğer kulak için tekrarlayın.

Köpek Kulağı Temizliğini Kolaylaştırmak İçin İpuçları ve Tüyolar

Köpeklerin kulaklarını temizlemek için gerekli adımlar oldukça basittir ancak bu ipuçları, süreci hem sizin hem de köpeğiniz için kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.

• Her yerin ıslanmasını istemiyorsanız, köpeğinizi sınırlı bir alanda tutun! Köpeğinizi küvete koyun ya da dışarı çıkarın. Temizleme solüsyonunun sıçraması ihtimaline karşı, kirlenmesi sorun olmayacak eski kıyafetler giyin.

• Söz konusu temizleme solüsyonu olduğunda cimrilik etmeyin! Köpeğinizin kulak kanalı sizin görebildiğinizden çok daha büyüktür. Kulağın doğru şekilde temizlenmesini sağlamak için tüm kanalın solüsyon ile doldurulması önemlidir. Kurulanmadan kalan fazla temizleme solüsyonu, köpeğinizin kafasını silkelemesiyle atılacaktır. İşiniz bittiğinde kulaklar hala kirli gözüküyorsa, işlemi tekrar edin. Ancak kızarma veya kanama görüyorsanız ya da köpeğiniz bu süreçten rahatsız olduğunu gösteriyorsa hemen durun.

Köpeğinizin Kulaklarını Ne Sıklıkta Temizlemelisiniz?

Bazı köpekler, özellikle de kısa ve az tüylü kulakları olanlar, yalnızca kulakları kirli gözükmeye başladığında ara sıra kulak temizliğine ihtiyaç duyabilir. Sarkık ve çok tüylü kulakları olan köpekler daha detaylı bir bakıma ve en azından iki haftada bir temizliğe ihtiyaç duyarlar.

Köpek kulağını nasıl temizleyeceğinizi bilmek, köpeğinizin bakımının olmazsa olmaz bir parçasıdır. Bu işlemin düzenli aralıklarla yapıldığından emin olmak, duyma yetilerini korumaya yardımcı olacak ve köpeğinizin kulağının yaşam boyu sağlıklı kalmasını garanti edecektir.

Tekrarlamakta fayda var: Daha fazla tavsiyeye ya da desteğe ihtiyacınız varsa lütfen veteriner hekiminize danışın. Halihazırda bir veteriner hekiminiz yoksa sorun değil! Güvenilir veteriner hekim bulma aracımızı kullanarak kolaylıkla bir tane bulabilirsiniz.

Yazarın Biyografisi

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus, yazılarını kucağındaki tüylü bebekleriyle Tulsa, Oklahoma'dan yazan bir evcil hayvan annesi, evcil hayvan blogu ve roman yazarıdır.

 

İlgili Yazılar

 • Ayrılık

  Evde tek başına kalması bir seçenek değildir. Süresi ne olursa olsun, yavru köpeğinizi asla tek başına bırakmamalısınız. RSPCA'ya göre, bir milyondan fazla köpek evde tek başına kaldığında endişelenmekte, gürültücü ve zarar verici olmakta, sıklıkla evi kirletmektedir.
 • Köpeklerde pireleri bulma ve çıkarma

  Dogs running Mevsimsel köpek alerjileri ve kene, pire ve diğer rahatsız edici haşerelerden kaynaklanan uyarıcı işaretler, belirtiler ve tedaviler hakkında bilgi edinin.
 • Veteriner hekimle görüşme

  Yavru köpeğinizi eve getirdiğinizde yapmanız gereken ilk işlerden biri, veteriner hekimden randevu almaktır. Ailenizin ve arkadaşlarınızın önerileri yararlı olabilir ancak bu öneriler olmadığında, içgüdülerinize güvenmeniz gerekecektir.
 • Sağlıklı deri ve sağlıklı tüyler

  Köpeğinizin iyi durumda kalmasının önemli bir bölümü, derisi ve tüylerinin sağlıklı olmasını sağlamaktır. Köpeğinize yaptığınız bakımın miktarı değişiklik göstermekle birlikte, tüm köpekler için iyi bir tüy tarama programı uygulanmalıdır.

İlgili Ürünler