Köpekler Yumurta Yiyebilir Mi?

Yayımlayan : Erin Ollila
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Yumurta, iyi bir protein kaynağıdır. Kahvaltı için haşlama, omlet veya çırpılmış yumurta çok lezzetli olabilir; en sevilen birçok tatlının temel malzemeleri arasındadır ve bazen hamburgerlerde şaşırtıcı şekilde lezzetli olabilir. Ancak çiğ veya az pişmiş yumurtalar, insanları salmonella gibi tehlikeli bakterilere maruz bırakabilir. Peki aynısı dört bacaklı arkadaşlarımız için de geçerli mi?

Yumurta seviyorsanız birazını köpeğinizle de paylaşmak istersiniz. Peki köpekler yumurta yiyebilir mi? Yumurtaların köpeğiniz için güvenli yiyecekler olup olmadığını öğrenelim ve bu popüler yiyecekle ilgili güvenlik önlemlerini keşfedelim.

Köpekler Yumurta Yiyebilir Mi?

İster inanın, ister inanmayın; köpekler yumurta yiyebilir! Yumurtanın protein içeriği yüksektir ve birçok temel yağ asidi ile temel amino asit içerir. Pişirildiğinde veya haşlandığında lezzetli ve sağlıklı bir atıştırmalık olur. Yumurtalar, bazı köpek mamalarında da önemli bir protein kaynağıdır.

Her ödülde olduğu gibi, köpeğinize evde pişirilmiş yumurta verirken de ölçülü davranmak önemlidir. Son derece sağlıklı gıdalar olsa da köpeğinizin çok fazla yumurta yemesi ve bunun sık sık olması obez olmasına neden olabilir. Köpeğinizin beslenme planına yumurta eklemeye başlamadan önce, bunu köpeğinizin beslenmesine güvenli bir şekilde dahil etmek için veteriner hekiminize danışın.

Köpekler Çiğ Yumurta Yiyebilir Mi?

Pişmiş yumurtalar köpeğiniz için besleyici bir ödül olsa da çiğ yumurtalar tehlikeli olabilir. Çiğ yumurta, insanlarda olduğu gibi köpekleri de salmonella gibi zararlı bakterilere maruz bırakabilir ve bu, evcil hayvan sahiplerine (özellikle bağışıklık sistemi zayıf olanlara) bulaşabilir. Ancak bakterilerden de tehlikeli olarak çiğ yumurtalar, köpeğinizin sağlığını başka şekilde tehlikeye atabilir: biotin eksikliği.

Pişirme malzemeleri ve yumurtaların durduğu tezgaha ayağa kalkmış bir golden retriever.

American Kennel Club (AKC), "Çiğ yumurtalar, biotini bağlayan ve biotinin vücut tarafından emilmesini önleyen bir enzim içerir" diye açıklıyor. Biotin, kritik vücut işlevlerini desteklemekten sorumlu olduğu için (sindirim, deri sağlığı ve metabolizma gibi), eksikliği köpeğinizi ciddi sağlık komplikasyonları riskine maruz bırakabilir.

Köpeğiniz yanlışlıkla biraz çiğ yumurta tüketirse panik yapmamanız önemlidir. Yukarıda bahsedilen konular korkutucu olsa da çok sık görülmez. Köpeğiniz ilk kez çiğ yumurta yediyse ve sindirim sistemi bunlara alışkın değilse tüketimden bir veya iki gün sonra ishal veya kusma gibi sorunlar yaşayabilir. Böyle bir sorun fark ederseniz veteriner hekiminizle iletişime geçmeyi ihmal etmeyin.

Çiğ yumurta tükettikten sonraki yaklaşık bir hafta boyunca köpeğinizin sağlığını izlemeniz önemlidir. Köpeğinizin letarji veya sindirim semptomları gibi daha ciddi ve uzun süreli sorunlar yaşadığını fark ederseniz derhal veteriner hekiminizle iletişime geçin. Bunlar, köpeğinizin sindirim sistemi yolunda bakteriyel enfeksiyon olabileceğinin işaretleri olabilir.

Köpeğiniz İçin Yumurta Hazırlama

Köpeğinizin yemesi için yumurta yaparken sadeliği ve güvenliği aklınızda bulundurun. Köpekler çırpılmış yumurta yiyebilir ancak bütün şekilde kaynatılan yumurtalar boğulma tehlikesi oluşturabilir. Köpeğinize haşlanmış yumurta verirken yumurtaları, köpeğinizin çiğnemesi ve yutması kolay olacak lokmalar halinde kesin.

Sizin kahvaltıda yediğinizin aksine köpeğinizin yumurtaları yağ, tuz ve tereyağı gibi lezzeti artırmak için kullandığınız katkı maddelerini içermemelidir. Yüksek tuz alımı, köpeklerde kalp hastalığını kötüleştirebilir. Bu sırada yağ ve tereyağı da kilo alımına yol açarak köpeğinizde diyabet ve kireçlenme gibi obeziteyle ilgili sağlık sorunları riskini artırabilir.

Ayrıca köpeğinize yumurtaları vermeden önce yumurtaların soğumasını beklemek de önemlidir. Çoğu köpek, yiyeceği mideye indirmeden önce onun ne kadar sıcak olabileceğini düşünme yetisine sahip değildir ve ocaktan alınıp hemen verildiğinde ağzını yakabilir. Ayrıca, kalorilerini de köpeğinizin günlük beslenmelerine eklemeyi unutmayın. Beslenme planlarına yumurta eklerseniz veteriner hekiminizin izni olmadan bu "ekstra atıştırmalıkların" günlük kalori alımlarının yüzde 10'unu geçmediğinden emin olun. Yumurta, köpeğiniz için besleyici olsa da köpeğinizin sağlıklı ve mutlu olması için daha birçok başka besine ihtiyacı vardır. Bu yüzden her zaman doğru dengeye sahip kaliteli köpek mamaları önerilir.

Doğru şekilde pişirildiğinde ve kararında verildiğinde yumurtalar, köpeğinizin beslenme planına mükemmel bir ilave olabilir. Tariflerinizi basit tutarak ve yumurtaları küçük parçalar halinde keserek köpeğinizi, geri kalan yaşamı boyunca bayılacağı yepyeni ve sağlıklı bir ödülle tanıştırabilirsiniz.

Yazarın Biyografisi

Erin Ollila

Erin Ollila

Erin Ollila, kelimelerin gücüne ve bir mesajın, hedef kitlesini nasıl bilgilendirebileceğine ve hatta dönüştürebileceğine inanıyor. Röportajlar, başkası adına yazılanlar, blog gönderileri ve yaratıcı kurgu dışı eserler içeren yazıları internette ve basılı olarak bulunabilir. Erin, SEO ve sosyal medyadaki her şeyle ilgileniyor. Fairfield Üniversitesi, Yaratıcı Yazarlık bölümünden M.F.A. ile mezun oldu. Ona Instagram'daki @ErinOllila hesabından ulaşın veya http://erinollila.com. adresinden hakkında daha çok bilgi edinin.

 

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ve Brana Bonder, B.S, M.S

İlgili Yazılar

 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.
 • Mineraller

  Dogs running On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir.
 • Antioksidanlar niçin önemlidir

  Dogs running Vücudun normal antioksidan savunmaları bir miktar koruma sağlamakla birlikte, beslenmeye antioksidanların ilave edilmesi, doğal savunma mekanizmalarını destekleyen ilave bir 'aktif kalkan' sağlamaktadır.
 • Vitaminler

  Dogs running Vitaminler, yağda ya da suda çözünmelerine bağlı olarak iki ana gruba ayrılabilmektedir. Buna ek olarak, vitaminlere benzeyen, ancak bu kategorilere tam olarak uygun olmayan bir grup vitamin benzeri madde de vardır.

İlgili ürünler