Kediler Neden Kendilerini Yalar? Bu Durum Gereğinden Fazla Olabilir mi?

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Hiç kedinizin kendiniz ve vücudunu yaladığını görüp bu tuhaf davranışın nedenini merak ettiniz mi? Bunu yalnızca temiz olmak için yapmadıkları ortaya çıktı. Düzenli bir bakım rutinine kendilerini adayan kediler, kendilerini en iyi durumda tutmak için çok zaman harcar ancak bu bakım davranışı, kedinizin fiziksel ve duygusal sağlığıyla da ilgilidir.

Kediler Neden Kendilerini Yalar?

Yalama, kedilerin kendilerini temizlemek için kullandığı bir yöntemdir. Tükürüğünü tüm vücuduna dağıtarak bakım yapar ve ön patilerini, yüzlerini ve kulaklarının arkasını temizlemek için kullanır. PDSA'ya göre, kediler tüylerine bakım yapmak için çok vakit harcar ve bazı kediler buna neredeyse yarım gün ayırır. Kedilerin vücudu aşırı ısındığında vücutlarından tükürüğün buharlaşması serinlemesine yardımcı olduğundan patilerini yalamak, yüksek sıcaklıklarda serinleme avantajı da sağlar.

Cats Protection'a göre kedilerin kendini yalamasının başka bir nedeni de genelde yalamanın ve bakımın, vücudun iyi hissetme hormonları olan endorfin salgılamasıdır. Bu rahatlatıcı bir aktivitedir.

Ön patisini yalarken gözlerini kapatmış kahverengi tekir kedi

Peki bu durum ne zaman aşırı olur?

Kedinizin kendine bakım yapmak için normalden daha fazla vakit harcıyorsa, patilerine ve vücudunun diğer kısımlarına daha çok dikkat ediyorsa ve tüylerinin bir kısmını yoluyorsa bunun altında yatan tıbbi bir neden olabilir. Kedinizin davranışının arkasındaki sorunu bulup tedavi etmek için onu veteriner hekime götürün.

PDSA, aşırı bakım yapılmasına yol açabilecek birkaç fiziksel ve psikolojik sorun olduğunu açıklıyor. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

Kedilerde endişenin nedeni şunlar olabilir: sahibinden ayrılması; yeni bir eve taşınma gibi çevresel değişiklikler; eve anlaşamadığı başka bir evcil hayvanın gelmesi gibi tehdit algılanması veya dışarıda, kendi bölgesine yakın yerde (veya bölgesinde!) başka kediler görmesi.

Tanı ve Tedavi

Kediniz çok fazla mı yalanıyor? Davranışının aşırı olduğunu düşünüyorsanız onu daha yakından izleyin. Patilerini veya vücudunun diğer kısımlarını ne zaman yaladığını ve ne kadar sürdüğünü not edin. Derisinde veya tüylerinde, tahriş ya da tüy dökülmesi gibi her türlü değişikliği not edin. Ayrıca, davranışlarında değişiklik veya zıplamaya isteksizlik gibi herhangi bir ağrı işareti olup olmadığını kontrol edin. Bu değişikliklerden herhangi birini fark ederseniz veteriner hekime götürmeyi ihmal etmeyin. Bu bilgiler, veteriner hekiminizin doğru bir tanıda bulunmasına yardımcı olur.

Veterin hekiminiz, randevuda kedinize eksiksiz bir fiziksel muayene yapacaktır. Davranışın nedenini ve tedavisini belirlemeye yardımcı olacak birkaç test yapabilir. Tedavi, veteriner hekiminizin tanılarına göre değişiklik gösterir ancak deri kremi veya şampuanlar, ağızdan alınan ya da enjekte edilen antienflamatuvar ilaçlar, kedinizin mamasında değişiklik, pire ve kene önleyici ilaç ya da antidepresan veya anksiyete ilacı içerebilir.

PDSA, evde feromon difüzörü kullanma gibi çevresel değişiklikler veya kedinizin kaynaklar için başka kedilerle rekabet etmediğinden emin olmanın, stresi azaltmaya yardımcı olabileceğini ekliyor. Evinizde kedinizin daha fazla hareket edebileceği ve uyarılacağı zenginleştirmeler de yapabilirsiniz. Bunlar onları bulmaca mama kabı kullanarak besleme, kedi ağaçları ve raflar kurarak tırmanma içgüdülerini kullanma fırsatlarını artırma ve oyuncakları avlamasını sağlama gibi basit şeyler olabilir.

Cats Protection, veteriner hekiminizin stresin sorunu artırdığını ve çevresel ve sosyal değişikliklerin stresi azaltmaya yardımcı olabileceğini düşünmesi halinde sizi kedi davranış uzmanına yönlendirebileceğini belirtiyor.

Temelde kedilerin kendilerini yalaması tamamen doğal bir kedi davranışıdır ancak aşırı yalama belirtileri gösteriyorsa mümkün olan en kısa sürede veteriner hekiminizle görüşün. Veteriner hekiminizle birlikte tüylü dostunuz için en iyi tedaviyi belirleyebilirsiniz.

Yazarın Biyografisi

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine Brovelli-O'Brien, Ph.D., bir yazar, araştırmacı, STEAM eğitmeni, Cat Writers' Association'ın (CWA) profesyonel bir üyesi ve özverili bir evcil hayvan ebeveynidir. Evcil hayvanlar, eğitim ve güncel konular hakkında yazıyor. Çalışmaları IU STEM Read, Fit Pregnancy, What to Expect When You're Expecting Word of Mom ve Care.com'da yayımlanıyor. Instagram ve Twitter @brovelliobrien hesaplarını takip edebilirsiniz

 

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ve Dr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

İlgili Yazılar

 • Fare yakalayan kediler

  Kediler fare yakalamayı sever. Ve doğal avcılar olarak, bu işi son derece iyi yaparlar.
 • Kızgınlık dönemindeki kediler

  Kızgınlık dönemindeki kediler için özel bakım ve dikkat gereklidir. Kediniz zaten kızgınlık dönemindeyse, onun çıkardığı ulumaya benzer sesleri ve sürekli dikkat taleplerini unutamayacaksınız.
 • Yavru Kedi Psikolojisi: Kedinizin Ne Düşündüğünü Anlama

  Yavru kedinize mümkün olan en iyi bakımı sağlamak için onu anlamak önemlidir. Yavru kedinizin ne düşündüğü ve yaptığı hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • Kediler niçin miyavlar?

  Küçük bir çocuk bile, bir kedinin çıkardığı sesi bilir ve taklit eder. Bu ayırt edici 'miyav', basit bir kedi sesi değildir.

İlgili ürünler