Sahiplenilen Kediler Neden Barınaklara Geri Götürülür?

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Her yıl yaklaşık 131.000 kedi İngiltere'deki barınaklara geliyor. Bu kediler sahiplenildiğinde, bazen yeni evleri ömürlük yuvaları olmuyor ve insanlar, kedileri barınağa geri götürüyorlar.

Bunun nedenleri değişiklik gösteriyor. Sahiplenilen kedinin yaşlı olması, enerji dolu genç çocukları olan bir ev için çok uygun olmayabilir. İlk kez kedi sahiplenen biri, yeni evcil hayvanın uyum sağlamasına nasıl yardımcı olacağını anlamayabilir. Bir kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız kendiniz ve yeni muhtemel dostunuz için en iyi olası durumu hazırlamak amacıyla bir kedinin barınağa geri götürülmesinin en yaygın nedenleri öğrenmeye zaman ayırın.

Yanlış Yerlere Tuvalet Yapma

Kum kabını ıskalamak, sıklıkla bir kedinin barınağa geri götürülmesinin en yaygın nedenidir. Bu davranışın çözülmesi, nedenine bağlıdır. ASPCA, kedilerin idrar kokusunu kendilerini sakinleştirmek ve bölgelerini işaretlemek için kullandığını açıklıyor. Yani yeni bir ev stresinin, gelişigüzel tuvaletini yapma davranışını açıklıyor. Sahiplendiğiniz kedi sokaklarda yaşadıysa ne beklediğinizi anlamayabilir. Eliminasyon, kedilerin sağlığında bir barometre gibidir. Tuvalet alışkanlıklarında ani bir değişiklik yaşayan bir kedi, hasta olabilir ve kesinlikle bir veteriner hekim kontrolüne ihtiyaç duyar.

Kediyi barınağa geri götürmemek ve iyi bir kum kabı alışkanlığı edinmesini sağlamak için ilk bir hafta kadar, kediyi yalnızca bir odada tutun. Kedinin kum kabını bulmasını kolaylaştırın. Kedinin, dışarıya sarkmadan veya kenardan taşırmadan kolayca kullanabileceği büyük kutular olduğundan emin olun. Bazı kediler, sıvılar için ayrı ve katılar için ayrı kutular ister. Bu yüzden, birden fazla kutu koymanız en iyisi olacaktır.

Çoğu kedi, koku tutmayan üstü açık kutuları tercih eder ve kokan, kirli kutulardan kaçınırlar. Her gün temizlemeyi ihmal etmeyin! Kediler ayrıca kazabilecekleri ince, toz gibi kumları tercih eder ve farklı bir marka kuma geçtiğinizde protesto etmek için kural "dışı" düşünebilir. Önceden sokakta yaşayan kedilerin iç mekandaki yaşam tarzına geçişine yardımcı olmak için kumun üzerinde biraz toprak atarak kendisinden ne beklediğinizi anlamasına yardımcı olun.

Ciddi görünen çizgili kedisini tutan, tanınmayan kadın. Beyaz arka planda evcil hayvanına sarılan kişi.

Tırmalama

Özellikle yeni sahiplenilen kediler olmak üzere, tüm kedilerin tırmalama ihtiyacı vardır. Kediler pençelerini törpülemek, alanlarını işaretlemek, vücutlarını esnetmek ve streslerini azaltmak için tırmalar. Kedilerin mobilyaları, duvarları ve başka uygun olmayan yerleri tırmaladığı yaygın olarak bilinir. Bu nedenle, çoğu yeni evcil hayvan ebeveyni, eşyalarını korumak için kediyi barınağa geri götürür.

Bu normal davranış için plan yapın. Kediler, dikey döşemelik yüzeylerden yatay ahşap ve halılara kadar neleri tercih ettiğini size gösterir. Kedilerin, tercih ettiği tırmalama yerleri de vardır. Tırmaladıkları eserlerinin görünmesini isterler. Bu yüzden, çekici bir yere bir tırmalama nesnesi yerleştirin. En çok tercih edilen yerler bir pencerenin önü, koridor, kapı ya da mama kasesi gibi diğer önemli kedi bölgeleridir. Tırmalama yüzeylerine kedi nanesi kokusu sıkın ve kedinizin, tüylü oyuncaklarla tırmalamasını çekici hale getirin.

Yasak olan tırmalama hedef noktalarını, çift taraflı bant yapıştırarak onları itici hale getirirken kediniz yeni kuralları öğrenene kadar izin verilen tırmalama nesnesini, itici hale gelen yerlerin yakınına yerleştirin. Kediye daha iyi ve daha uygun tırmalama seçenekleri sunarsanız tırmalama sorunu çözülecektir. Sahiplendiğiniz kediniz için kendi tırmalama direğinizi bile oluşturabilirsiniz.

Sağlık Sorunları

Yeni evcil hayvan sahipleri sıklıkla sağlıklı bir hayvanı evlat edinmek ister. Hasta ve yaralı kedilere bakmanın zor olmasının yanında veteriner hekim faturaları, çoğu insanın karşılamayacağı bir harcamadır.

Bir kedi sahibi olmanın mali sorumluluklarını, barınağa bile gitmeden önce öğrenin. Yeni kedinizin kısırlaştırılıp kısırlaştırılmadığını, aşılarının tam olup olmadığını ve beklenmedik mali sürprizlerle karşılaşmamak için başka sorunlar olup olmadığını sorun. Evcil hayvan sigortası yaptırmayı düşünebilirsiniz veya ailenize yeni bir evcil hayvanı kabul etmeden birkaç ay veya yıl önce birikim yapmaya başlayabilirsiniz. Bu şekilde, maddi nedenlerden dolayı kediyi barınağa geri götürmek zorunda kalmazsınız.

Çocuklarla ve Diğer Evcil Hayvanlarla Geçinme

Çoğu aile, çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşan bir kedi sahiplenmek ister. Barınaklar, sahiplendirmeden önce kedilerin mizacını gözlemler ancak barınağın yapay ortamı ve stres, kedinin kişiliğine yönelik doğru bir değerlendirme yapmayı zorlaştırır. Daha önce başka hayvanlarla veya insanlarla yaşamış olan kedileri sahiplenmeyi düşünün. Dikkate alınması gereken önemli kişilik özellikleri çoğunlukla evinizde, büyük köpekler veya küçük çocuklar gibi, kimlerin yaşadığına bağlıdır. Sabır çok önemlidir. Kedilerin, yeni insanlara, yerlere ve evcil hayvanlara alışması haftalar sürebilir.

Çoğu kedi, ortamlarında güvende hissedene kadar kimseyle tanışmak istemez. Kedinizin bir odada, en az bir hafta boyunca çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzakta serbest kalmasını sağlayın. Bu, kapının altından koklayan ve pati uzatan diğer evcil hayvanlarla tanışırken kediye tanıdık ve güvenli bir alan sağlar. Sonrasında, diğer evcil hayvanlar ve çocuklar başka bir yerdeyken kedinin, evin diğer kısımlarını tanıması için bir şans verin. En iyi saklanma yerlerinin ve yüksek yerlerin hepsini öğrendikten sonra, yeni aile üyeleriyle tanışmaya daha istekli olacaktır.

Sahiplenilen kedi, etkileşimlerini kontrol etmek ister. Yabancılar onu korkutabilir. Çocuklardan, partnerlerinizden ve ziyaretçilerden yerde oturarak kediyi görmezden geliyormuş gibi yapmasını sağlayın. Yeni evcil hayvanın yaklaşmasını bekleyin (veya yaklaşmamasını). Kendisi yaklaşıncaya ve kafasından nazik hareketlerle sevilmek isteyinceye kadar kediye dokunmaktan kaçının. Kokular, kedinizin yaşamına hükmeder. Yanaklarını sürttüğü mobilyalar ve bilekleriniz, onları güvenli olarak işaretler. Tüm kediler kucağa oturmaktan hoşlanmaz ancak birbirlerine veya güvendikleri kişilere sürtünerek güvenli kokularını paylaşırlar. Zaman alsa da bacağınıza kafasıyla dokunması kesinlikle yeni kedinizin sizi güvenilir bir arkadaş olarak kabul ettiğinin işaretidir.

Yaşama Alanlarındaki Kısıtlamalar

Kediler, dairedeki evcil hayvan kısıtlamalarındaki değişiklikler veya yanlış anlaşılmalar nedeniyle barınaklara geri götürülebilir. Yeni bir yer kiralıyorsanız veya taşınıyorsanız ev sahibinize bir kediniz olduğundan bahsedin. Evcil hayvan kurallarını önceden bilmeniz, sizin ve gelecekteki kediniz için doğru ev olup olmadığına karar vermenize yardımcı olur. Bu şekilde, kuralları yanlış anladığınız için bir kediyi barınağa geri götürmenin kalp kırıklığını yaşamazsınız.

İnsanların, kedileri barınaklara geri götürmesinin başka nedenleri de vardır ancak bunlar en yaygın olanlar. Biraz araştırma ve sabır, evinizi yeni kediniz için rahat bir yer haline getirmede çok işe yarayabilir. Alışmakta zorlanırsa hemen barınağa geri götürme konusunda acele etmeyin. Kedinizin alışması için sabır göstermek ve zaman tanımak çok işe yarar. Mutlu ve rahat bir yaşama sahip olma şansıyla yeni kedinizin, mükemmel arkadaşınız olma yolunda ilerlediğiniz görebilirsiniz.

Yazarın Biyografisi

Amy Shojai

Amy Shojai

Amy Shojai, CABC sertifikalı bir hayvan davranışları danışmandır ve ülkesinde evcil hayvan bakımı ve davranışları konusunda tanınan bir yetkilidir. Kariyerine veteriner hekim teknisyeni olarak başladı ve 35'ten fazla kurdu dışı kuralcı evcil hayvan kitabıyla ödüllü bir yazardır.


İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

İlgili Yazılar

İlgili ürünler

 • Yetişkin Kedi Maması

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
  Buy Now »
 • Science Plan™ Feline Adult Optimal Care™ Chicken

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> ideal vücut yapısını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar, yağsız protenler ve yüksek düzeyde omega - 3 yağ asitleri içerir. </P> <P></P> <UL> <LI>İdeal vücut ağırlığını ve yağsız kas kütlesinin desteleyen formül <LI> Üriner sistemi destekleyen dengeli mineral oranları <LI> İdeal oranlarda besin maddesi emilimini sağlayan yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler <LI> % 100 Memnuniyet Garantisi - kalite, süreklilik ve lezzet </LI></UL>
  Buy Now »
 • Yetişkin Kedi Maması

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
  Buy Now »
 • Yetişkin Kedi Pouch

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
  Buy Now »