Köpeklerde Gastroİntestinal ve Sindirim Sistemi Bozuklukları: Türleri ve Nedenleri

Published by
min read

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Gastrointestinal ve sindirim sistemi bozuklukları nelerdir?

Gastrointestinal bozukluklar ve hastalıklar, köpeklerin midesini ve bağırsaklarını etkileyerek çoğunlukla kusma (bulantı) ve ishal gibi belirtilere yol açar. Köpeğinizin dışkısında kan veya sulu dışkı görebilirsiniz. Gıdaların sindirimini veya emilimini azaltan ya da sindirim yolundan geçişini değiştiren tüm bozukluklara sindirim sistemi bozukluğu denir. Sağlıklı sindirim, köpeğinizin doku oluşturmak ve onarmak, ayrıca enerji elde etmek amacıyla mamasındaki besinleri kullanabilmesi için esastır. GI bozuklukları dehidrasyona, asit-baz ve elektrolit dengesizliklerine ve kötü beslenmeye yol açabilir; bu nedenle belirtileri tanımanız ve veteriner hekiminize danışmanız önemlidir.

Gıdaların vücutta hareket hızı

Köpeklerde gastrointestinal ve sindirim sistemi bozukluklarının türleri ve nedenleri

Çok fazla sayıda sindirim sistemi bozukluğu türü mevcuttur, bu nedenle köpeğinizin sorununun tam nedenini bulmak için veteriner hekiminiz bazı testler yapabilir. Nedenleri köpek maması dışında bir şey yemekten advers gıda reaksiyonlarına, enfeksiyonlara veya sindirim enzimleri eksikliğine kadar değişiklik gösterebilir. Danua, Alman Çoban Köpeği, Golden Retriever ve İskoç Koli gibi bazı ırklar, bazı sindirim sistemi sorunlarına daha yatkındır. Sık teşhis edilen rahatsızlıklarından bazıları şunlardır:

 • Akut gastroenterit. Bu, köpeklerde "mide bozulmasının" en yaygın nedenidir. Çoğunlukla aniden başlayan kusma ve ishal olarak kendini gösterir ancak yalnızca ishal de olabilir. Lezzetsiz bir şeyler yemek (köpeklerimizin buna bayıldığınız biliyoruz!), parazitler, virüsler ve yabancı maddeler bunun nedenlerinden yalnızca birkaçıdır.

 • Kronik enteropati veya Enflamatuvar bağırsak hastalığı. Biraz önce bahsettiğimiz ani bir bozulmanın başlangıcının aksine, kronik enteropatiler daha yavaş ortaya çıkar ve daha uzun süre devam etme eğilimi gösterir. İshal ve kilo kaybı, yaygın belirtileridir. Gıdalara karşı advers reaksiyonlar ve genetik gibi birçok farklı etkenden kaynaklanabilir.

 • Kolit. Kolon, büyük bağırsağın bir parçasıdır ve iltihaplanmasına kolit adı verilir. Genelde karakteristik bir özelliktir ve çoğu köpekte aynı işaretler görülür: acilen tuvaletini yapması gerekiyor gibi görünür, tuvaletini yapmak için zorlar ama küçük miktarda dışkılar ve kolitin klasik işaretlerinden biri dışkıda taze kan ve/veya ince mukustur. 

 • Pankreatit. Bu, köpeklerde ciddi bir rahatsızlıktır ve hayati risk içerebilir. Pankreatitin yaygın işaretleri aniden başlayan kusma, depresyon ve iştahsızlıktır. Ayrıca oldukça acılı bir durumdur ve köpeğiniz huzursuz görünebilir ve acıyı hafifletmek için ön bacaklarının yere yakın olduğu oyun hareketini yapabilir. Köpeğinizde pankreatit olduğundan şüphelenirseniz onu en kısa sürede veteriner hekime götürün.

 • EPI - ekzokrin pankreas yetmezliği. Bu kulağa karışık gelen isim, köpeklerde enzim için gereken enzimlerin eksik olduğu bir rahatsızlık anlamına gelir. Pankreas, bu enzimlerden bazılarını üretir ve bunlar eksik olduğunda gıdalar, köpek gerekli besinleri alamadan sindirim sisteminden geçer. EPI olan köpekler aç kurt gibi olma eğilimi gösterir ancak kilo kaybeder ve zayıf görünür. Yağı iyi sindiremedikleri için dışkıları grimsi bir renkte olur. Alman çoban köpekleri gibi bazı ırklar, bu rahatsızlığa diğerlerinden daha yatkındır. Eksik enzimlerin takviye edildiği bir beslenme genelde iyi sonuç verir.

 • Gıda alerjileri. Köpekler, bazı nedenlerden dolayı belirli gıdalara olumsuz tepki verebilirler ve bunlara gıdalara karşı advers reaksiyonlar adı veririz. Gerçek gıda alerjileri, insanların düşündüğünden daha nadir görülür ve biftek ile tavuk gibi gıdalardaki proteinlerden kaynaklanma eğilimi gösterir. Gıda alerjileri, kusma ve ishalin yanı sıra kaşıntı gibi deri sorunlarına da yol açabilir.

 • Kabızlık. İnsanlarda olduğu gibi köpekler de kabız olduğunda tuvaletini yapmakta zorlanır ve tuvalete çok daha az sıklıkta çıkabilir. Kabızlık, birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Kemik yemek dışkıları sertleştirebilir ve çıkmasını zorlaştırabilir. Dehidrasyon ve tembel bağırsak da dışkıların sertleşmesine ve çıkmasının zorlaşmasına yol açar.

Köpeğimde sindirim sistemi bozukluğu var mı?

Sindirim sistemi bozukluklarının en yaygın belirtileri, yumuşak dışkılar ve ishaldir. Köpeğinizde sindirim sistemi sorunları varsa aşağıdaki işaretlerin bazılarını veya tümünü fark edebilirsiniz.

 • Kusma
 • Regürjitasyon
 • Şişkinlik
 • Güçsüzlük
 • İshal/Kabızlık
Yaygın belirtiler

Kronik GI hastalığı, çoğu köpeğin zayıflamasına yol açan bir sorun olabilir ve veteriner hekiminizin testler ve kapsamlı bir teşhis yapmasını gerektirir.

ÖNEMLİ: Köpeğiniz ishal olduysa veya kusuyorsa ciddi anlamda susuz kalabilir. Yukarıdaki işaretlerden herhangi birini fark ederseniz veteriner hekiminize danışın.

Tedavi: Doğru beslenmenin önemi

Sindirim sistemi bozuklukları oldukça yaygındır ve çoğu birkaç gün içinde geçer. Ancak bazı köpeklerde düzenli veya kalıcı sindirim sistemi sorunları olduğu için bunların uzun vadeli olarak yönetilmesi gerekir.

Köpeğinizin maması, GI yolu sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Bir dizi farklı beslenme yaklaşımı, belirlenen teşhise ve işaretlere/belirtilere bağlı olarak önerilebilir. Temel hedef, köpeğinizdeki kusma ve/veya ishal belirtilerini hafifletmektir. Veteriner hekimler, bu rahatsızlığı olan köpeklere, hassas midede ve bağırsaklarda tahrişi önlemeye yardımcı olması için yüksek düzeyde sindirilebilir bir mama verilmesini önerebilir. Orta düzeyde yağla birleştirilmiş çözünebilir ve çözünmeyen lifler de köpeğinizin bağırsaklarının doğru şekilde çalışmasını desteklemeye yardımcı olur. Sıvı yetmezliklerini düzeltmek için iyileşme süreci boyunca köpeğinizin hidrasyon durumunu izlemek de önemlidir.

Bu gastrointestinal sorunlarından birkaçı devam ediyor olabileceği için hastalığında uzun vadeli beslenme yönetimi gerekli olabilir. Doğru teşhis ve tedavi seçenekleri için, köpeğinizin sindirim sistemi sağlığına yönelik en iyi mamayı önermesi amacıyla her zaman veteriner hekiminize danışın.

Veteriner Hekiminize Sindirim Sistemi Sağlığıyla İlgili Sormanız Gereken Sorular:

 1. Sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olması için köpeğime vermemem gereken yiyecekler var mı?
  • İnsan yiyeceklerinin (çikolata gibi) köpeğinizin sağlığını nasıl etkileyebileceğini sorun.
 2. Köpeğimin sindirim sistemi sağlığı için bir diyetetik köpek maması önerir misiniz?
  • Köpeğinize özel beslenme ihtiyaçlarını sorun
  • Köpeğinize önerilen mamadan ne kadar / ne sıklıkla vermelisiniz?
  • Köpeğinize önerilen mamayla birlikte hangi ödülleri verebileceğinizi sorun
 3. Köpeğimin durumunda iyileşme belirtilerini ne kadar hızlı bir şekilde görebilirim?
 4. Bana sindirim sistemi sağlığıyla ilgili yazılı talimatlar veya bir broşür verebilir misiniz?
 5. Sorularım olursa size veya hastaneye en kolay nasıl ulaşabilirim (e-posta/telefon)?
  • Takip randevusuna ihtiyacınız olup olmadığını sorun.
  • Hatırlatma e-postası veya bildirim gönderilip gönderilmeyeceğini sorun.

İlgili Yazılar

 • Gıda Alerjileri Köpeğinizi Ne Şekilde Etkileyebilir?

  Dogs running Köpeklerde evcil hayvan maması alerjileri ve gıda intoleransının bulguları, belirtileri, tedavileri ve evcil hayvanınız üzerindeki etkileri hakkında bilgi edinin.
 • Köpeklerde deri sorunları

  Dogs running Köpeklerde Alerjik Dermatit hastalığının ve diğer deri rahatsızlıklarının uyarıcı işaretlerini, belirtilerini ve tedavilerini öğrenin.
 • Köpeğinizin Kilosu İyi mi?

  Dogs running Köpeğinizin kilolu olup olmadığını nasıl anlarsınız? Öncelikle veteriner hekiminiz, düzenli kontrollerde köpeğinizi tartar. Kontroller arasında, ellerinizi köpeğinizin kaburgalarına yerleştirin. Hissetmesi zor veya hatta imkansız mı? Öyleyse köpeğiniz aşırı kilolu olabilir.
 • Köpeğinizin kilosunu kontrol altında tutma

  Bir evcil hayvan ideal kilosunun %15 veya daha üzerindeyse obez olarak tanımlandığını biliyor muydunuz? Bu, Chihuahua gibi küçük bir köpek için yalnızca 330 gram ederken bir Rottweiler için 7,5 kilograma denk gelir.

İlgili ürünler