Süs Köpekleri: Bilmeniz Gerekenler

dk okuma süresi

Çocuğun yatağında oturmuş, uzun sakalları olan küçük bir koyu renkli teriyer. Köpeğin büyük, koyu renk gözleri ve mavi tasması var

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Küçük köpekler oldukça uzun süredir sevdiğimiz dostlarımız olmaya deva ediyor gibi görünüyor. Bulunan küçük köpek kalıntıları 12.000 yıl öncesine dayanıyor. Daha yakın yüzyıllarda, avcı köpek olarak ihtiyaç duyulmadan küçük bir köpeğe sahip olmak, varlıklı insanları çalışan sınıftan ayıran bir statü göstergesiydi. Bu küçük köpeklerin oyuncak modelleri Viktorya döneminde popüler hale geldi ve birçok Viktoryen kadın için neredeyse bir moda aksesuarı olarak görülüyordu.

Küçük köpekler, orta ırk köpeklerin daha küçük boylularının çiftleştirilmesiyle elde edildi. Bu birkaç nesil boyunca devam ettirildiğinde küçük köpekler elde edildi. Küçük köpeklerin daha küçük köpeklerini alıp çiftleştirirseniz günümüzdeki süs köpeklerini elde edersiniz. Ne yazık ki insanlar bu durumu aşırıya kaçırdılar ve şimdi bu köpekler oldukça hassas ve sağlıksız olabiliyor, bu nedenle bu köpeklerin çiftleştirilmesi kesinlikle önlenmelidir.

Süs köpekleri nedir ve farklılar mıdır?

Hangi köpeklerin süs köpeği olarak görüldüğü ülkeden ülkeye biraz farklılık gösterir ancak genel olarak Maltese, Pug, Chihuahua, Pomeranian, Papillon, Yorkshire Teriyeri, Shih tzu, Cavalier gibi ırklardır. Muhtemelen en çok kucak köpeği dediğimiz ırklar.

Süs köpekleri, özellikle beslenme ihtiyaçları açısından daha büyük ırklardan fiziksel olarak farklılık gösterir. Küçük vücutları nedeniyle daha hızlı metabolizmaya sahiptirler; bu nedenle kilo başına daha az kaloriye ihtiyaç duyarlar ve daha küçük ağızları olduğu için farklı boydaki mamalara ve oyuncaklara ihtiyaçları vardır. Süs köpekleri, boyutlarına göre daha fazla yüzey alanına sahip oldukları için soğuğu büyük köpeklerden daha çok hissederler. Bir köpek ne kadar küçükse düşme veya yanlışlıkla üzerine basılma gibi yaralanmalara karşı daha hassas olur.

Arkadaş köpekler olarak seçildikleri için bazı süs köpeği ırkları sahiplerine çok bağlı olurlar. Diğer yandan, bazıları da orijinal olarak davetsiz misafirleri dinlemeleri ve daha büyük koruma köpeklerini uyandırmaları için çiftleştirilmiştir. Bu nedenle bazı ırklar, yabancıların gelmesine karşı biraz isteksiz olabilir ve bazı ebeveynlerin istediğinden daha fazla havlayabilirler.

Başka bir amaç olmadan, yalnızca birinin en yakın arkadaşı olması için yaratılmanın diğer bir yan etkisi de bazı süs köpeklerinin çok fazla ayrılık endişesi yaşamasıdır. İdeal olarak hiçbir köpeğin uzun süreler boyunca yalnızca bırakılmaması gerekir ancak süs köpekleri, kısa süreli ayrılıklarda bile zorlanabilir.

Küçük köpek sendromu hakkındaki makalemizde, küçük ırkların ve süs köpeklerinin, hem zihinsel hem de fiziksel açıdan daha büyük köpeklerden farklı olmalarının bazı nedenlerini inceledik. İnsanların üzerine koşma veya atlama gibi daha büyük köpeklerin yapmasına izin verilmeyen davranışlarda küçük köpekleri hoş görme eğilimi gösterilir. Ebeveynler, bir köpek yaklaştığında süs köpeğini kucağına alır ve bu da diğer köpeklere karşı korkuyu tetikleyebilir veya önleyici saldırganlığa neden olabilir. Küçük olduğunuzda dünya oldukça göz karartıcı olabilir. İnsanlar ve diğer hayvanlar, hatta kediler bile büyük ve korkutucu görünebilir. Küçük yaştan itibaren sosyalleştirilmeyen ve davranış açısından eğitilmeyen süs köpeklerinin, daha büyük ırklara göre stres yaşama olasılığı daha fazladır.

Süs köpekleri size uygun mudur?

Her köpek ırkının olumlu ve olumsuz yönleri vardır. Binlerce yıl boyunca belirli özelliklerin seçilmesiyle köpek ırklarına bazı davranışlar yerleşmiştir. Küçük ve sadık bir dost istiyorsanız veya evde çok zaman geçiriyorsanız ya da köpekleri hoş karşılayan bir iş yeriniz varsa süs köpeği sizin için uygun olacaktır. Ancak kilometrelerce yürümek istiyorsanız çoğu süs köpeği bunu fiziksel olarak başaramayacağı için yeniden düşünün. Her zaman araştırmanızı yapın, sürekli havlayan bir köpek istemeyebilirsiniz! Tüm köpekler için çok fazla zaman, enerji ve para harcamanız gerekir ve büyük bir bağlılık gerektirir. Daha küçük ırklar daha uzun yaşamaya eğilimlidir; yani 16 yıllık bir ilişkiye başlamak üzere olabilirsiniz ve bu, hafife alınmamalıdır. Diğer yandan süs köpeği ırkının size uygun olduğunu ve tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceğini düşünüyorsanız mükemmel bir uzun dostluğa sahip olma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA