Köpekler Esmer Pirinç Yiyebilir mi?

Yayımlayan : Kara Murphy
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Köpeğinizin mamasındaki malzemeler listesinde esmer pirinci görünce şaşırdınız mı? Köpekler esmer pirinç yiyebilir mi? Kısaca yanıtlamak gerekirse evet. Esmer pirinç, köpeğinizin genel sağlığı için önemli besinler sunar. Esmer pirincin çoğu köpek mamasındaki temel bir malzeme olması hakkında en sık sorulan sorulardan bazılarının yanıtlarını burada bulabilirsiniz.

Esmer pirincin köpeklere sunduğu sağlık avantajları nelerdir?

Esmer pirinç, bir köpeğin sindirimine yardımcı olan eksiksiz bir doğal lif kaynağıdır. Ayrıca mükemmel bir karbonhidrat, vitamin ve mineral kaynağıdır. Esmer pirinçte özellikle D ve B vitaminleri bulunur. Kalsiyum, demir ve riboflavin de dahil olmak üzere köpeğin sağlığı için gerekli olan mineraller ve vitaminler, bu süper gıdada bulunur. Köpeğinizin mamasında bu besinlerin doğru dengede olması önemlidir. Yani Hill's köpek mamasındaki içerikler arasında esmer pirinci görürseniz Hill's tarafından hem yüksek kalite standartlarını hem de köpeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak üzere hassas bir denge için kapsamlı bir araştırma yapıldığından emin olabilirsiniz.

Esmer pirinç ve Bira pirinci: Aralarındaki Fark

Esmer pirinç, pirinç çekirdeğinden kabukların ayrılmasıyla ancak pirince esmer rengini veren kepeğin bir kısmının bırakılmasıyla elde edilir. Tam tersine bira pirinci (genelde bira yapımı sektöründe kullanıldığı için bu ad verilmiştir), parçalanmış beyaz pirinçtir. Besin değerleri açısından düşünüldüğünde bira pirinci, mükemmel bir enerji kaynağıdır ve protein ve mineral sağlar.Golden retriever, döşemedeki beyaz köpek maması kasesinden besleniyor

Peki ya beyaz pirinç?

Esmer ve beyaz pirinç arasındaki en büyük besin değeri farkı, esmer pirinçteki kepeğin lif içeriğini artırmasıdır. Evcil hayvanınızın mamasında pirinç birincil lif kaynağı olduğunda, bu iki seçenek de köpeğinize faydalı olacaktır.

Köpeğimin pirince alerjisi olabilir mi?

Evet, ama bu nadir görülen bir durumdur. Köpeğinizin pirince veya diğer tahıllara alerjisi varsa kaşıntılı deri, tüy kaybı ve kulak enfeksiyonları gibi belirtiler gösterebilir. Ancak bu belirtilere, diğer alerjiler veya sağlık sorunları da yol açabilir. Köpeğinizin mamasını kesmeden önce pirinç veya başka bir tür alerjisi olup olmadığını öğrenmek için en iyisi veteriner hekiminize danışmaktır.

Köpeğimin tahıl yemesini neden engellemem gerekir?

Tahılsız mamaların popülerliği, tanı konulan tahıl alerjileri ve hassasiyetleri olan köpeklerin sayısını çoktan geçti. Bu moda, insan mutfaklarındaki düşük karbonhidrat diyetleriyle aynı zamanda popüler hale geldi. Veteriner hekimler, evcil hayvan ebeveynlerinden sık sık tahılsız mamaya geçtiklerini çünkü tahılların, fiyatları düşük tutmak için kullanılan katkı maddeleri olduğuna inandıklarını duyuor. Bu kesinlikle doğru değil. Esmer pirinç gibi tam tahıllar, köpeklere önemli ve sindirilebilir besinler sağlar. Ayrıca tahılsız köpek mamaları her zaman düşük karbonhidrata sahip olmuyor ve bu besinler, aslında köpeğin genel sağlığında önemli bir etken. Bunlarla beraber, her tahıl tüm köpekler için uygun değildir. Bu nedenle, evcil hayvanınıza en iyi beslenmeyi sağlamak için veteriner hekiminizle görüşün.

O zaman köpekler, sağlıklı bir yemek planının parçası olarak esmer pirinç yiyebilir mi? Evet yiyebilir ve aslında köpeğinize yararlı besinler sağlar. Daha ucuz bir katkı maddesi seçeneği değildir. Köpek maması seçerken hatırlanması gereken en önemli şey, köpeğinize eksiksiz ve dengeli bir beslenme sağlaması gerektiğidir. Hill's, evcil hayvanınızın uzun, sağlıklı ve dolu dolu bir hayat yaşamasını sağlamak amacıyla yeni ürünler geliştirmek ve mevcut olanları iyileştirmek için 200'den fazla veteriner hekim, beslenme uzmanı ve gıda bilimcisinin bulunduğu bir ekiple çalışıyor. Köpeğinizin mamasının içerikleri konusunda her zaman veteriner hekiminize danışın ve köpeğiniz için doğru besinleri seçme konusunda modaya uyarak fikrinizi değiştirmeyin. Evcil hayvanların sağlıklarını en az sizin kadar düşünüyoruz ve Hill's köpek maması yediklerinde bilinçli şekilde tedarik edilmiş bileşenlere sahip yüksek kaliteli bir öğün aldıklarından emin olmak için her çabayı gösteriyoruz.

Yazarın Biyografisi

Kara Murphy

Kara Murphy

Kara Murphy, Pensilvanya'nın Erie şehrinde yaşayan, serbest çalışan bir yazar ve evcil hayvan sahibidir. Maddie isminde bir goldendoodle köpeği var.

 

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA ve Brana Bonder, B.S, M.S

İlgili Yazılar

 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.
 • Mineraller

  Dogs running On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir.
 • Antioksidanlar niçin önemlidir

  Dogs running Vücudun normal antioksidan savunmaları bir miktar koruma sağlamakla birlikte, beslenmeye antioksidanların ilave edilmesi, doğal savunma mekanizmalarını destekleyen ilave bir 'aktif kalkan' sağlamaktadır.
 • Vitaminler

  Dogs running Vitaminler, yağda ya da suda çözünmelerine bağlı olarak iki ana gruba ayrılabilmektedir. Buna ek olarak, vitaminlere benzeyen, ancak bu kategorilere tam olarak uygun olmayan bir grup vitamin benzeri madde de vardır.

İlgili ürünler