Köpekler Soya Yiyebilir mi?

Yayımlayan : Erin Ollila
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Köpeğinizi çok seviyorsunuzdur. Gelecek yıllarda aktif, enerjik ve mutlu kalması için onu sağlıklı bir şekilde beslemeniz önemli. Ancak bazı içerikler, köpeğinizin yemesinin uygun olup olmadığını düşündürebilir. Soyanın bir malzemelerden biri olma ihtimali yüksek... Köpekler soya yiyebilir mi? Soya sosu gibi ürünler köpeğiniz için güvenli mi? Bazıları, bunun beslenmeye sağlıklı bir ilave olduğunu düşünürken bazıları köpeklere verilmemesi gerektiğini söyler. Soyanın köpek mamalarında sağlıklı bir malzeme olup olmadığını ve çeşitli şekillerde tüketilip tüketilemeyeceğini öğrenelim.

Köpekler Soya Yiyebilir mi?

Çoğunlukla evet. Köpekler, tanısı koyulmuş bir doya alerjisi olmadığı sürece soya tüketebilir. Ancak köpeğinizin, soyanın ne kadarını sindirebildiği önemlidir.

Köpeğinize yeni bir şey vermeden önce her zaman veteriner hekiminize danışın. Köpeğinizin beslenmesine ekliyorsanız ve nasıl tepki vereceğini bilmiyorsanız yavaş yavaş başlayın. Aynı anda yalnızca bir tek yeni yiyecek türü ekleyin. Böylece neye reaksiyon verdiğini anlayabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir reaksiyon fark ederseniz köpeğinizin alerjik bir reaksiyon yaşayıp yaşamadığını anlamak için hemen veteriner hekiminizle iletişime geçin.

Kulakları arkaya yatık ve ağzında metal bir kaseyle mutfakta duran sarı labrador.

Köpeğinizin Mamasındaki Soya Bileşenleri Güvenli mi?

Mevcut çalışmalara göre, evet. Tufts Üniversitesi Cummings Veteriner Hekimlik Fakültesi'nin Your Dog makalelerinden birinde, Tufts hyavan beslenme uzman Cailin Heinze, VMD, DACVM, "Bazıları, soyanın mamalarda et yerine daha ucuz ve kalitesiz bir bileşen olarak kullanıldığını düşünebilir ancak durum bu değildir. Soya daha kalitesiz değil. Soya, bitkisel proteinler arasında en kalitelisidir. [...] Bazı hayvan proteinleri, köpekler tarafından daha sindirilebilir ve yararlıyken diğer hayvansal proteinler, soya kadar iyi değildir. Yani bir beslenmede soya proteini olması, protein kalitesinin kötü olduğu anlamına gelmez. Aynı şekilde bir beslenmede et veya diğer hayvansal proteinler olması, onun da kaliteli olduğu anlamına gelmez."

Aslında soyanın birçok faydası vardır. Vitamin, folik asit ve aminoasitler açısından zengindir. İyi bir yağ asidi konsantrasyonu da içerir ve lif ve potasyum açısından zengin bir kaynaktır.

Peki Soyayla (ve Soya Ürünleriyle) İlgili Sorun Nedir?

Köpeğinize, en yaygın soya seçeneklerinden bazılarını çok fazla vermek, en sağlıklı tercih olmayabilir. Soyanın hangi yiyeceklerde bulunduğundan emin değil misiniz? Tofu, edamame, miso, tempeh ve tamari, en çok tüketilen soya yiyeceklerinden bazılarıdır. Soya sütü, soya peyniri, soya yoğurdu ve diğerleri gibi soya bazlı ürünleri de unutmayın.

Bazen soya, bir yiyeceğin içindeki çok sayıda üründen yalnızca birisidir. Birkaç örnek vermek gerekirse fırınlanmış yiyecekler, kahvaltılık gevrekler, fıstık ezmesi, bitkisel yağ, enerji veren protein barları gibi yiyeceklerde soya bulunabilir.

Daha önce belirtildiği gibi soya, özü itibarıyla köpeğiniz için bazı mükemmel yararlar sağlar. Ancak bazı sık tüketilen yiyeceklerdeki diğer malzemelerle karıştığında köpeğiniz için sorun oluşturabilir.

Örneğin soya sosunu ele alalım. Köpekler soya sosu yiyebilir mi? Bunun yanıtı hayır. Ancak içindeki soya yüzünden değil. Soya sosundaki sodyum oranı çok yüksektir ve çok fazla sodyum sindirimi evcil hayvanınızı hasta edebilir. Köpeğinizin soya sosu yaladığını fark ederseniz bol bol su içtiğinden emin olun.

Genel anlamda, köpeğinizin beslenmesini sağlıklı köpek maması ve ödül mamalarıyla sınırlamak en iyisidir. Böylece sağlıksız bir şey ya da izin verilen bir yiyeceği çok fazla yiyip yemediği konusunda endişelenmezsiniz. Ancak köpeğinizin mamasında bir bileşen olarak soyanın zararlı olup olmadığını merak ediyorsanız içiniz rahat olabilir. Soya içeren doğru dengeli bir öğünün birçok avantajı vardır. Şüphe duyarsanız veteriner hekiminiz, köpeğinizin beslenme seçeneklerini planlamanıza yardımcı olabilir.

Yazarın Biyografisi

Erin Ollila

Erin Ollila

Erin Ollila, kelimelerin gücüne ve bir mesajın, hedef kitlesini nasıl bilgilendirebileceğine ve hatta dönüştürebileceğine inanıyor. Röportajlar, başkası adına yazılanlar, blog gönderileri ve yaratıcı kurgu dışı eserler içeren yazıları internette ve basılı olarak bulunabilir. Erin, SEO ve sosyal medyadaki her şeyle ilgileniyor. Fairfield Üniversitesi, Yaratıcı Yazarlık bölümünden M.F.A. ile mezun oldu. Ona Instagram'daki @ErinOllila hesabından ulaşın veya http://erinollila.com. adresinden hakkında daha çok bilgi edinin.

 

İnceleyen: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

İlgili Yazılar

 • Proteinler

  Dogs running Proteinler, tüm hücre duvarlarında yapısal bir rol oynamaları nedeniyle, sıklıkla hücrelerin 'omurgası' olarak tanımlanmaktadır. Proteinler tüm dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve onarımı için gereklidir.
 • Mineraller

  Dogs running On sekizden fazla mineral elementin memeliler için zorunlu olduğu düşünülmektedir. Tanımı gereği, hayvan beslenmesinde makrominerallerin büyük miktarda ve mikromineraller ya da iz elementlerin ise çok daha küçük miktarlarda bulunması gereklidir.
 • Antioksidanlar niçin önemlidir

  Dogs running Vücudun normal antioksidan savunmaları bir miktar koruma sağlamakla birlikte, beslenmeye antioksidanların ilave edilmesi, doğal savunma mekanizmalarını destekleyen ilave bir 'aktif kalkan' sağlamaktadır.
 • Vitaminler

  Dogs running Vitaminler, yağda ya da suda çözünmelerine bağlı olarak iki ana gruba ayrılabilmektedir. Buna ek olarak, vitaminlere benzeyen, ancak bu kategorilere tam olarak uygun olmayan bir grup vitamin benzeri madde de vardır.

İlgili ürünler