Yavru Köpeğiniz İçin Egzersizin Önemi

$authorText
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Yavru köpeklerle vakit geçiren herkes, onların küçük tüylü enerji topları olduğunu bilir. İş, aileyle geçirilen vakit ve diğerleri arasında yavru köpeğinizi yalnızca eğitmek değil, onun ihtiyacı olan egzersizi yapmasını sağlamak için zaman ayırmak zor olabilir. Unutmayın: Aktif bir yavru köpek, sağlıklı bir yavru köpektir. Köpeğinizin aktif kalmasını sağlamak, genel sağlıkları ve sizinle olan ilişkisi açısından önemli bir yapı taşıdır.

Egzersiz Neden Önemlidir?

Egzersiz, köpeğinizin zihinsel ve fiziksel sağlığı için önemlidir ve birlikte yapıldığında, yaşamları boyunca devam eden güçlü bir bağ oluşturmanıza da yardımcı olur. Düzenli egzersiz sizin sağlığınız ve mutluluğunuz için önemli olduğu gibi yavru köpeğiniz için de önemlidir. Egzersiz (doğru yapıldığında):

 • Obezite riskini ve bununla ilişkili sağlık risklerini azaltır.
 • Kardiyovasküler sağlığı iyileştirir.
 • Kasları güçlendirir ve çevikliği artırır.
 • Düzenli olarak yapılan yürüyüşler, eğitimi destekler.
 • Yavru köpeğinizin sizin yokluğunuzla baş edebilmesine yardımcı olur.
 • Fiziksel, zihinsel ve sosyal stimülasyon yoluyla davranış sorunlarını azaltır.
 • Sindirim sorunlarını ve kabızlığı azaltır.
 • Özellikle ürkek yavru köpeklerde özgüven ve güven oluşturur.
 • İnsanlarla ve diğer köpeklerle sosyalleşme fırsatları sağlar.

Dikkat Dağıtıcı Davranışlar

Yavru köpekler, geldikleri dünyayı öğrenmekle meşguldur ve meraklıdır. Koşma, oyun oynama ve keşfetme gibi faaliyetler bunun harika, doğal bir sonucudur. Bu sonuçlar olmadan yavru köpeğinizin enerjisi, bunlar yerine, aşağıdakiler gibi sorunlu ve yıkıcı davranışlar olarak kendini gösterebilir:

 • Hiperaktivite ve geceleri hareketlilik.
 • Çiğneme, kazma ve çizme.
 • Çöp kovasını karıştırma.
 • Mobilyaları devirme.
 • İnsanların üstüne zıplama.
 • Sert oynama ve ısırma.
 • Hayal kırıklığının sonucu olarak havlama ve ağlama.

Yavru köpeğin ne kadar eğitime ihtiyacı vardır?

Bir yavru köpeğin ihtiyaç duyduğu egzersiz miktarı; yaşı, ırkı ve fit olma düzeyi gibi birkaç farklı etkene bağlıdır. Çok fazla egzersiz yaptırmanın, yeterli egzersiz yaptırmamak kadar kötü olabileceğini unutmamak önemlidir. Yavru köpekler çok enerjik olsalar da yetişkin köpeklere kıyasla egzersiz süreleri daha kısa olur ve ardından uzun bir uykuya yatarlar. Yavru köpeklere çok fazla egzersiz yaptırmak, halsizliğe ve özellikle büyük ırklarda eklem hasarına yol açabilir.

Blue Cross'a göre, kaç aylık olduklarına bağlı olarak günde bir veya iki kez beş dakikalık egzersiz iyi bir başlangıç noktasıdır. Örneğin, üç aylık bir yavru köpek, günde iki kez 15'er dakikalık egzersiz yaparken dört aylık olduğunda günde iki kez 20'şer dakikalık egzersiz yapmalıdır). Yavru köpeğinizin egzersiz miktarına nasıl tepki verdiğine her zaman dikkat edin ve gerekirse miktarı azaltın.

Yavru köpeğe egzersiz yaptırma

Yavru köpeğinizin koşturabileceği büyük bir bahçeniz olsa bile fazla enerjilerini atmak için bundan daha fazlasına ihtiyaçları vardır. Kısa yürüyüşler ve koşular, hem siz hem de yavru köpeğiniz için sağlıklı aktivitelerdir. Yakalayıp getirme, saklambaç ve halat çekme gibi oyunlar, siz ve yavru köpeğiniz arasındaki bağı güçlendirmesinin yanı sıra ona kendini kontrol etmeyi de öğretecektir. Yavru köpeğiniz evde yalnız kaldığında onu, güvenli çiğneme oyuncakları ve zihinsel enerjisini atmasını sağlayan mama dağıtan oyuncaklarla meşgul tutun.

Yavru köpeğinizin yaralanmasını ve hayatı boyunca sürecek sağlık sorunlarına neden olacak zorlu egzersizlerden kaçının. Zorlu egzersizlerden bazıları çok fazla koşma, köpeğiniz tasmayla bağlıyken bisiklete veya kaykaya binme, çok uzun süren yakalayıp getirme ve kovalama oyunları ve hızlı yürüyüşlerdir.

İnceleyen: Dr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

İlgili Yazılar

 • Sıkılmış Köpeğinizi Eğlendirebileceğiniz 6 Oyun

  Köpeğinizin sıkılmış olabileceğini mi düşünüyorsunuz? Köpekler sosyalleşme ve oyun oynama isteği son derece yüksek, enerjik canlılardır. Çok hareketsiz kaldıklarında köpekler sıkılırlar ve sıkılmış bir köpek, mutsuz bir köpek anlamına gelir. Köpeğiniz de ki sıkılma belirtilerini anlayabilmek, köpek sahibi olmanın önemli parçalarından birisidir ve köpeğinizle oyun oynamak, onun enerjisini tekrar kazanması için harika bir yoldur.
 • Köpeğiniz Neden Egzersiz Yapmalı

  Köpeğinizin cinsine, yaşına ve boyuna uygun olan egzersiz miktarını ve doğru köpek maması seçiminin, köpeğinizin egzersiz yapma ve aktif kalma kapasitesini nasıl etkileyeciğini öğrenin.
 • Çocuklar ve Evcil Hayvanlar için Eğlenceli Fikirler

  Köpeğinizle veya kedinizle açık havada yapılacak yaz etkinlikleri, çocuklar için de eğlenceli olabilir. Bu etkinliklerin çocuklara nasıl sorumluluk almayı öğrettiğini ve evcil hayvanlarıyla bağ kurmalarını sağladığını gözlemleyin.
 • Plaja Gitme: Köpeğinizi Nasıl Hazırlarsınız

  Köpeğinizi plaja götürmek istiyorsanız önceden plan yapmanız gerekir. Köpeğinizi güvende tutacak ipuçlarını ve yanınıza neler almanız gerektiği ile ilgili bilgiye bu yazıda ulaşabilirsiniz

İlgili ürünler