Kedim Agresif mi? Saldırgan Oyunda Sınırın Geçildiği Nokta Neresi?

Yayımlayan : Amy Shojai, CABC
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Kedi seven biri olarak kedilerde saldırgan oynama biçimini görmüşsünüzdür ve bunun kanıtı olarak çizikleriniz vardır. Ancak bazen merak ediyor olabilirsiniz: Kedim çok mu agresif?

Kedilerin oyunu agresif görünür. Ne de olsa kediler, kedileri ve oyun arkadaşlarının yanı sıra bileklerinizi zapt etmek için dişlerini ve pençelerini kullanır. Bazen masumane oyunlar çizgiyi aşarak saldırganlığa dönüşür ve eğlence ve oyunlar, kediniz zarar vermek istememiş olsa bile tehlikeli olabilir. Kedilerde farklı saldırganlık türlerini tanımlamayı ve keskin pençelerinin zarar vermesini nasıl önleyebileceğinizi öğrenin.

Kediler Nasıl Oynar?

Yavru kediler, etraflarındaki dünya, diğer kediler ve insanlarla etkileşim kurmayı oyun yoluyla öğrenir. Avcılık gibi yetişkinlikte gerekli olacak becerileri pratik etmek için de oynarlar. Hareketlilik, her yaştaki kediyi dinç tutar ve stresi azaltıp enerji yakmalarını sağlar.

Yavru kediler, dördüncü haftalarından itibaren nesnelerle, insanlarla ve diğer kedilerle oynamaya başlar. Kedilerde yaygın görülen oyun türleri şu şekildedir:

 • Takip etme. Kediler gizli yerlere saklanıp zemine yakın olacak şekilde çömelerek birden dışarı çıkıp pusu kurarlar. Bu saldırı için "hız kazanmak" amacıyla genelde arka patilerine basarlar.
 • Üstüne atlama. Kediler, ön patileriyle bir nesneyi (veya ayak parmaklarınızı) yakalamak için ileri atılırlar. Ön patileriyle tutarken oyuncağı zapt etmek için arka patileriyle "tavşan tekmelemesi" yaparak bir tarafa devrilebilirler.
 • Ezme ve çukur açma. Bir delik, gizli hazineyi bulmak için patileri keşfe davet eder. Kediler, eşyaları masadan atmak için patileriyle yaptıkları yer çekimi deneylerine bayılırlar.
 • Baştan ayağa değişim. Tüyleri kabarır ve kuyruk aşağı kıvrılarak korkulu veya agresif davranışı taklit ederler. Kulaklarını geriye yatırırlar, sırtlarını kabartırlar ve insanlara, evcil hayvanlara ve oyuncaklara yaklaşmak için yan kısımlarını kullanırlar.
 • Oyun dövüşü. Kediler, pençeleri ve dişlerini kullanmadan kovalar, güreşir ve ısırırlar.

Sosyal oynama, yaklaşık üç aylıkken en üst düzeye çıkar ve bundan sonra odak noktası nesnelerle oynamaya kayar. Dört ila dokuz aylık olan kediler, avcılığı taklit eden oyunları tercih eder. Yetişkin kediler, daha az yoğun olsa da oynamaya devam ederler.

Kedim Agresif mi?Sahibinin kucağında oturmuş elini ısıran çizgili kedi

Kediler oyun sırasında seslerini kullansa da kediler sessiz olur. Bu yüzden herhangi bir ses, oyunun çizgiyi aştığı anlamına gelir. İki kedi de sessiz kalmaya devam ederse sert bir şekilde oynamaları sorun değildir.

Kedinizin oyunu saldırgan hale gelirse aşağıdaki davranışlardan bir veya iki tanesini görebilirsiniz:

 • Pençeleri dışarıdayken vurma ve saldırma.
 • Çok fazla düzleştirilmiş kulaklar.
 • Kabarık sırt ve sert bacak duruşu.
 • Kabarmış tüyler ve kuyruk.

Aşağıdakiler gibi agresif sesler de fark edebilirsiniz:

 • Tükürme; bir kedi sürpriziyle şaşırtma gibi.
 • Tıslama; genelde korkulu ve savunmacı bir ifadedir.
 • Hırlama veya öfkeyle konuşma; an meselesi olan saldırının saldırgan bir uyarısı.

Oyunun çizgiyi aşıp aşmadığını anlamak için sesli ipuçlarına dikkat edin ve araya girerek birinin ya da iki kedinin de dikkatini dağıtmaya hazır olun.

Saldırı Türleri

Battersea Cats Home'a göre kediler, doğaları gereği saldırgan değildir. Saldırganlık, bir iletişim şekli ve nasıl hissettiklerini ifade etme yöntemidir. Yaygın nedenlerden bazıları:

 • Bölgesel saldırganlık. Bu tür saldırı, kedinin alanını işgal eden bir hayvana veya insana yöneliktir. Kediler, iki ila dört yaşlarında sosyal olgunluğa erişir ve önceden diğer kedilerle iyi anlaşıyor olsa bile önemli kaynaklar üzerinde hak iddia etmede özgüvenli hissetmeye başlayabilirler. Kediler, tanımadıkları kedilere karşı da kendi bölgelerini korur.
 • Yönlendirilen saldırganlık. Bu, iç mekandaki kedinin dışarıda bir istilacı olduğunu fark edip ona erişememesinden kaynaklanır. Bu saldırganlığı size veya bu yüksek duygusal durumdayken kendisine yaklaşan evdeki diğer kedilere yönlendirebilir.
 • Korku saldırganlığı. İstenmeyen temas korkuyu veya kızgınlığı tetikleyerek "beni yalnızca bırak" ısırıklarına yol açabilir. Bu durum, kediniz belki çok sevildiğinde, kısıtlandığında, havaya kaldırıldığında veya istemediği pozisyonlara zorlandığında tehdit altında veya aşırı uyarılmış hissettiğinde bu olabilir.
 • Acı veya hastalık. İyi olmayan veya acı çeken bir kedi, kendisini korumak için veya ağrılı olduğu için saldırabilir. Kedinizin dost canlısı, mutlu ve sağlıklı yaşamına geri dönmesine yardımcı olmak için veteriner hekiminizden randevu alın.

ipli bir mavi kuş oyuncakla oynayan gri kedi

Saldırganlıkla Baş Etme

Nedeni ne olursa olsun, kediniz saldırgan davranış gösterdiğinde onunla nasıl başa çıkacağınızı bilmeniz gerekir.

Yavru kediler, kardeşleriyle oynarken ne kadar sert ısırabilecekleri veya patilerini kullanabilecekleri gibi önemli sosyal davranışları öğrenirler. Saldırgan oyun riskinin çok sert ve çok sık olması riskini azaltmak için yalnızca sekiz haftalık veya daha büyük kedileri sahiplendiğinizden emin olun. İki yavru kediyi birlikte sahiplenmek, ısırma ve pati kurallarını öğrenmelerine yardımcı olur. İyi sosyalleşmiş yetişkin bir kedi, yetişkin kedilere doğru sınırları öğretebilir.

Kedinizle oynarken ellerinizi ve ayaklarınızı oyuncak olarak kullanmaktan kaçının. Enerjilerini ısırmak dışındaki başka şeylere yönlendirmek için kedi oyuncağı atın veya olta kamışı kullanın. Oyun sertleşirse kedinizin sakinleşmesi için birkaç dakika ara verin ve mama kabının tıkırtısıyla dikkatini başka yöne çekmeye çalışın.

Battersea Cats Home, fiziksel düzeltmeden kaçınılmasını önerir çünkü bu, kedinizin endişesini ve kızgınlığını artırabilir ve saldırganlığı daha kötü hale getirebilir. Bunun yerine, öpücük sesiyle veya dilinizle ses çıkararak dikkatini çekmeye çalışın. Bu, davranışı bölerek dikkatini daha uygun hedeflere yönlendirebilmenizi sağlar. Diğer bazı hızlı ipuçları şu şekildedir:

 • Uzun süreli göz temasından kaçının; kediniz bunu tehdit edici olarak algılayabilir.
 • Kedinizin vücut dilini izleyin ve eli kulağında saldırganlığı gösteren sinyalleri dinleyin. Kedinizin rahat olmadığını gösteren herhangi bir işaret görür görmez onu sevmeyi bırakın. Sakin kalmak için nefesinize odaklanın ve kedinizin rahatlamasını bekleyin. Geçebilmeniz için onu oyuncaklarla veya ödül mamalarıyla mobilya, merdiven veya koridordan uzaklaştırın.
 • Kediler anlaşamadığında gerginliği azaltmak için feromon spreyleri ve diğer sakinleştirici ürünler kullanın. Çatışmayı azaltmak için evi mümkün olduğunca oyuncaklar, mama istasyonları, kedi ağaçları ve kedi eşyalarıyla doldurun.
 • Kedi yakınmaları saldırganlığı belirttiğinden evcil hayvanlarla sesli şekilde oynamayın. Kediler kavga etmeye devam ederse onları yeniden bir araya getirmeden önce en az 24 saat ayrı yerlerde tutun.

Kanamaya neden olan, tüyleri çeken, diğer evcil hayvanları veya sizi korkutan kedilerin, profesyonel müdahaleye ihtiyacı vardır. Veteriner hekim davranış uzmanından profesyonel yardım isteyin. Nedenini anlamak ve gidermek, sorunları önleyebilir ve kedinizle birlikte uyum içindeki yaşamınıza geri dönmenize yardımcı olur.

Yazarın Biyografisi

Amy Shojai

Amy Shojai, CABC

Amy Shojai, CABC sertifikalı bir hayvan davranışları danışmandır ve ülkesinde evcil hayvan bakımı ve davranışları konusunda tanınan bir yetkilidir. Kariyerine veteriner hekim teknisyeni olarak başladı ve 35'ten fazla kurdu dışı kuralcı evcil hayvan kitabıyla ödüllü bir yazardır.

 

İnceleyen: Dr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

İlgili Yazılar

İlgili ürünler