Kızgınlık dönemindeki köpekler

Published by
min read

Dişi köpekler, üreme döngülerinin doğurganlık aşamasına geldiklerinde "kızgınlık" dönemine girmektedir. Kızgınlık dönemi ortalama olarak 3 hafta sürmektedir ve bir köpek çoğunlukla 6 ila 8 ayda bir kızgınlık dönemine girecektir.

Pek çok ırkta, köpekler yaklaşık 6 aylık olduklarında ilk kızgınlık dönemine girmektedir; ancak bunun daha erken ya da daha geç olması da mümkündür.

Vajinadan bir miktar kanama olduğunda, vulva şiştiğinde ve köpeğiniz daha sık idrara çıktığında, çoğunlukla kızgınlık döneminde olduğu anlaşılabilir. Dişi kopekler çok fazla kan üretmez ve küçük bir köpekte kanamanın farkına bile varmayabilirsiniz.

İstenmeyen ilgi

Dişi köpeğiniz kızgınlık dönemindeyse, fark edeceğiniz ilk şey, yarıçapı çok büyük bir alan içindeki kısırlaştırılmamış erkek köpekleri kendine çekecek olmasıdır. Davranışları çok değişecektir; normal durumda erkek köpeklerin üzerine çıkmasına izin vermiyorsa, kızgınlık döneminde olduğunda, nerdeyse kesin olarak buna izin verecektir.

Buna ek olarak, erkek köpekler, kızgınlık dönemindeki bir dişiye ulaşmak için şaşırtıcı derecede uzak yerlere gidecektir. Dişi köpeğiniz kızgınlık dönemindeyken, gözetimsiz olarak dışarda bırakılması tavsiye edilmemektedir ve her yürüyüşe çıktığınızda, onu tasma kayışıyla zaptetmeniz gerekecektir. Karşılaştığınız diğer evcil hayvan sahipleri genellikle köpeklerini kontrol edebilecektir; ancak kızgınlık dönemindeki bir dişinin kokusu, bazı köpeklerde agresif davranışa neden olabilir.

Kanama

İkinci sorun kanamadır. Köpeğinizde oralığı kirletmeye yetecek kadar kanama oluşuyorsa, onu temizlenmesi kolay, halı kaplı olmayan yerlerde tutmanız gerekebilir. Erkek ziyaretçileri (ve potansiyel olarak yavruları) olmasını istemediğiniz takdirde, tamamen dışarda kalması kötü bir fikirdir.

Yavru elde etmeyi planlamadığınız takdirde, en iyi yöntem onu kısırlaştırmaktır. Kısırlaştırma, köpeğinizin kızgınlık dönemine girmesini önleyecektir.

Dişi köpeğinizin kısırlaştırılması için en iyi zamanlama konusunda bazı tartışmalar vardır. Bazı veteriner hekimler köpeğin bir kızgınlık dönemi geçirdikten sonra kısırlaştırılmasını tavsiye ederken, bazı veteriner hekimler de 6 aylık gibi erken bir dönemde kısırlaştırılmasını önerecektir. Veteriner hekiminize, köpeğiniz için hangi hareket tarzını doğru bulduğunu sorun.

Related Articles

 • Kızgınlık döneminde yavru köpeğinizin idare edilmesi

  180680638 Yavru köpeğiniz kısırlaştırılmamışsa, ilk olarak yaklaşık 5-8 aylıkken kızgınlık dönemine girecektir. Çiftleştirmek istemediğiniz takdirde, bir yavru köpeğin kızgınlık dönemine girmesinin hiçbir yararı yoktur ve pek çok köpek sahibi, kızgınlık dönemine girmeden önce yavru köpeklerini kısırlaştırmaya karar vermektedir.
 • Köpekler niçin çim yer?

  Ona mümkün olan en kaliteli besinleri veriyorsunuz o halde niçin çim yemekte ısrar ediyor? Hiç kimse köpeklerin çim yemesinin nedeninden tam olarak emin olmamakla birlikte, evcil hayvan sezgileri alanında uzman olan kişiler, bunun normal ve kesinlikle endişe gerektirmeyen bir köpek davranışı olduğundan oldukça emindir.
 • Yavru köpeğinizin, kızgınlık dönemindeki bir dişi yavru köpek etraftayken idare edilmesi

  180680638 Yavru köpeğiniz yaklaşık altı aylık olduğunda, çocukluktan ergenliğe geçecektir. Büyümenin yavaşlaması ve vücudunun dolgunlaşmaya başlaması nedeniyle, ergenlik vücut şeklinde değişikliklere neden olabilmektedir.
 • Ayrılık kaygısı

  180680638 Köpeğinizi kendi başına bırakmak zorundaysanız, bu durum ayrılık kaygısına neden olabilir ayrılık kaygısı, çoğunlukla sahibine aşırı bağlılıktan kaynaklanmaktadır. Bu, sütten çok erken kesilmiş olmasının, terk edilmesinin sonucu olabilir ya da yalnızca köpeğin mizacına bağlı olabilir. Biraz alışveriş yapmak için koşturduğunuz sırada köpeğinizi yalnızca yirmi dakika yalnız bırakırsınız ve geri döndüğünüzde, mutfakta çöpleri yere dökmüş, bir yastığı parçalamış ya da koridorunuza idrarını yapmıştır.

Related Products

 • Hill's™ Science Plan™ Tavuklu Medium Yavru Köpek Maması

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Puppy Healthy Development™ Medium Chicken bağışıklık sistemini ve eklemleri desteklemek iadına formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve DHA katkısına sahiptir.</P> <P><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Puppy Medium with Lamb & Rice

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Puppy Healthy Development™ Lamb & Rice bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal oranlarda omega -3 & 6 yağ asitleri mevcuttur. </P> <P><BR><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Small & Mini Puppy Dog Food with Chicken

  <p> </p><p><span class='nowrap'>Science Plan™</span> Puppy Small & Miniature sağlıklı beyin, kas ve kemik gelişimini ve bağışıklık sistemini desteklemek adına formüle edilmiştir. Balık yağından elde edilen DHA ve yüksek seviyelerde antioksidan içerir.</p><p> </p><p><strong></strong> </p><p> </p>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Puppy Food Chicken

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Puppy Savoury Chicken bağışıklıklık sistemi ve eklem sağlığını destekler. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve DHA katkısı mevcuttur. </P> <P><B>