Yavru köpek psikolojisi

Published by
min read

Dog imageYavru köpeğiniz için yapabileceğiniz en iyi şey, muhtemelen onun psikolojisi konusunda bir şeyler öğrenmektir. Köpek psikolojisini öğrenmeniz, köpeğinizle mutlu ve uyumlu bir şekilde yaşamanıza yardımcı olabilir. Sizden bir köpek psikolojisi uzmanı olmanızı beklemiyoruz - uzman olmanız gerekli de değildir zaten. Ancak biraz bilgi ancak bir yere kadar yeterli olacaktır ve küçük bir sorun büyük bir soruna dönüşmeden önce yardıma ve tavsiyeye ihtiyaç duyarsanız, uğrayacağınız ilk liman veteriner hekiminiz olmalıdır.

Yavru köpeğinizin vücut dilini anlamak

Köpekler birbirleriyle her zaman vücut dilini kullanarak iletişim kurar. Bu iletişim yüz ifadelerini, vücut duruşlarını, sesleri ve kokuları içerir. Köpekler, duygularını ifade etmek için ağızlarını, gözlerini, kulaklarını ve kuyruklarını kullanacaktır. Ve onları bu kadar iyi evcil hayvanlar haline getiren nedenlerden biri de, insanlarla iletişim kurabilmeleridir. Yavru köpeğiniz, sizi kendi köpek ailesinin bir uzantısı olarak görecek ve sizin duygudurumunuzu ve maksadınızı son derece hızlı bir şekilde yorumlayacaktır. Bu nedenle onun vücut dilini nasıl yorumlayacağınızı öğrenerek, aynı zamanda yavru köpeğiniz maksadını da yorumlayabilirsiniz.

Büyük köpek: Yavru köpeğinizin cesur ya da saldırgan hissediyorsa, dik durarak, kulakları ve kuyruğunu yukarıda tutarak kendini olduğundan büyük göstermeye çalışacaktır. Ayrıca göğsünü dışarıya doğru itecek ve boynu ve sırtındaki tüylerini (boyun tüyleri) dik duruma getirecektir. Aynı zamanda hırlayabilir ve kuyruğunu yavaşça sallayabilir.

Küçük köpek: Öte yandan, itaatkar bir köpek, kendini küçük gibi göstermeye çalışacak ve bir yavru köpek gibi davranacaktır; bunun nedeni, yetişkin bir köpeğin, bir yavru köpeği 'paylaması', ancak ona saldırmamasıdır. Bu nedenle boyun eğme, yere yakın şekilde çömelme, kuyruğunu aşağıda tutma, ancak sallama şeklini alacaktır. Ayrıca baskın olan köpeğin ya da insanın yüzünü yalamaya da çalışabilir. Hatta sırtının üzerinde yuvarlanabilir.

Yavru köpeğinizin kuyruğu: işte burada bir öykü var.Çoğumuz, kuyruk sallamanın bir dostluk ve memnuniyet işareti olduğunu biliriz. Ancak belirttiğimiz gibi kuyruğun abartılı bir şekilde sallanması, itaatkar köpeklerin yanı sıra, kuyruğu çok kısa olan köpeklerde görülebilir. Ancak kuyruk, başka duygudurumlarının göstergesi de olabilir. Yavaş ve sertçe sallanıyorsa, bu bir öfke ifadesidir; kuyruğunu sağrısına göre aşağıya doğru bastırarak tutması, evcil hayvanınızın korktuğunu anlatır. Saldırgan ya da sinirli bir köpek kuyruğunu düşürebilir, ancak sert bir şekilde sallar.

Bir köpeğin kuyruğunu normal tutuş şekli ırktan ırka değişiklik göstermekle birlikte, genel olarak kuyruğun sırta göre 45 derece açı yaparak yukarıda kalması, dikkati ve ilgiyi ifade eder.

Yavru köpeğinizin yüz ifadesini anlamak: Yavru köpeğinizin yüzü, duygudurumu konusunda çok şey anlatacaktır - korkuyor mu yoksa sinirli mi, heyecanlı mı yoksa oyuncu mu?

Kulakların dikilmesi dikkati ya da dinlemeyi gösterir; öte yandan düşmüş kulaklar, memnuniyeti ya da korkuyu gösterebilir. Bu nedenle, duygu durumunu doğru olarak anlamak için vücut dilinin diğer anlatımlarına bakmalısınız. Köpeğinizin gözleri yarı yarıya kapalıysa, bu bir memnuniyet ya da boyun eğme belirtisidir; gözlerin kocaman açılması ise, bir saldırı göstergesidir.

Haydi yavru köpeğinizin gözlerine bakın: Yabanıl hayatta köpekler, biri vazgeçinceye kadar birbirlerine dik dik bakarlar ya da meydan okurlar. Bu nedenle hiçbir zaman, özellikle de sinirliyse, bakışlarınızla yavru köpeğinizi yenmeye çalışmamalısınız; ancak düzenli göz teması ilişkinizi güçlendirecek ve ona güven verecektir.

Bu bir gülümseme mi?İtaatkar köpekler ve Labrador gibi bazı ırklar, sıklıkla ağızlarını yana kaymış bir "sırıtma" şeklinde açarlar ve aslında, bu bir dostluk göstergesidir. Ancak dudaklar, dişleri açıkta bırakacak şekilde sıkıca geriye çekildiğinde, kuşkusuz bu bir saldırıdır.

Oyun lütfen: Yavru köpeğiniz oyun oynamak istiyorsa, bir patisini kaldıracak ya da diz çökecek ve dikkat çekmek için havlayacaktır. Veya ona bir oyuncak verebilir ya da kovalama oyununa katılması için başka bir köpeğin yanına gitmesini sağlayabilirsiniz.

Vücut diliniz: Yavru köpeğinizle iletişiminizi geliştirmek istiyorsanız, kendi vücut dilinizi de geliştirebilirsiniz. Örneğin kolları açarak çömelmek, sıcak bir karşılama belirtisidir. Ancak üstünden yükselerek sabit durmak bir tehdir işaretidir. Yavru köpeğiniz, sizi dinlemekten çok vücut sinyallerinizi anlamaya çalışacak ve konuşmadığınızda dahi ne hissettiğinizi çabucak anlamayı öğrenecektir.

Related Articles

 • Ayrılık kaygısı

  180680638 Köpeğinizi kendi başına bırakmak zorundaysanız, bu durum ayrılık kaygısına neden olabilir ayrılık kaygısı, çoğunlukla sahibine aşırı bağlılıktan kaynaklanmaktadır. Bu, sütten çok erken kesilmiş olmasının, terk edilmesinin sonucu olabilir ya da yalnızca köpeğin mizacına bağlı olabilir. Biraz alışveriş yapmak için koşturduğunuz sırada köpeğinizi yalnızca yirmi dakika yalnız bırakırsınız ve geri döndüğünüzde, mutfakta çöpleri yere dökmüş, bir yastığı parçalamış ya da koridorunuza idrarını yapmıştır.
 • Köpekler niçin çim yer?

  Ona mümkün olan en kaliteli besinleri veriyorsunuz o halde niçin çim yemekte ısrar ediyor? Hiç kimse köpeklerin çim yemesinin nedeninden tam olarak emin olmamakla birlikte, evcil hayvan sezgileri alanında uzman olan kişiler, bunun normal ve kesinlikle endişe gerektirmeyen bir köpek davranışı olduğundan oldukça emindir.
 • Kızgınlık döneminde yavru köpeğinizin idare edilmesi

  180680638 Yavru köpeğiniz kısırlaştırılmamışsa, ilk olarak yaklaşık 5-8 aylıkken kızgınlık dönemine girecektir. Çiftleştirmek istemediğiniz takdirde, bir yavru köpeğin kızgınlık dönemine girmesinin hiçbir yararı yoktur ve pek çok köpek sahibi, kızgınlık dönemine girmeden önce yavru köpeklerini kısırlaştırmaya karar vermektedir.
 • Yavru köpeğinizin, kızgınlık dönemindeki bir dişi yavru köpek etraftayken idare edilmesi

  180680638 Yavru köpeğiniz yaklaşık altı aylık olduğunda, çocukluktan ergenliğe geçecektir. Büyümenin yavaşlaması ve vücudunun dolgunlaşmaya başlaması nedeniyle, ergenlik vücut şeklinde değişikliklere neden olabilmektedir.

Related Products

 • Prescription Diet™ j/d™ Canine Reduced Calorie with Chicken

  Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Canine j/d™ Reduced Calorie'nin köpeklerde şekillenen eklem rahatsızlıklarının tedavisine destek olduğu ve sadece 21 günde olumlu etkilerin şekillendiği klinik olarak kanıtlanmıştır. <BR><BR> <P><STRONG>
 • Prescription Diet™ r/d™ Canine with Chicken

  <P><span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Canine r/d™ kilo problemine sahip köpeklerin beslenmesi için formüle edilmiştir.<BR><B></B></P> <P><B>
 • Prescription Diet™ Metabolic Canine Original

  <p> ·         Aç kalmadan kilo kaybı - köpeklerin % 96'sı 2 ayda, ev ortamında kilo kaybı programını tamamlamıştır.</p><p> ·         Kusursuz şekilde ölçülmüş mama miktarlarına olan ihtiyacı azaltır</p><p> ·         Kilo kaybı programını takiben tekrar kilo alımını engellediği klinik olarak kanıtlanmıştır </p><p><b>Köpeğiniz için en iyi olana dair bilgi ve danışmanlık alabilmek adına veteriner hekiminiz ile iletişime geçiniz. </b></p>
 • Prescription Diet™ Canine t/d™ Mini

  <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span>Canine t/d™ Mini ağız sağlığının korunmasına yardımcı olur.