Yavru köpek psikolojisi

Dog imageYavru köpeğiniz için yapabileceğiniz en iyi şey, muhtemelen onun psikolojisi konusunda bir şeyler öğrenmektir. Köpek psikolojisini öğrenmeniz, köpeğinizle mutlu ve uyumlu bir şekilde yaşamanıza yardımcı olabilir. Sizden bir köpek psikolojisi uzmanı olmanızı beklemiyoruz - uzman olmanız gerekli de değildir zaten. Ancak biraz bilgi ancak bir yere kadar yeterli olacaktır ve küçük bir sorun büyük bir soruna dönüşmeden önce yardıma ve tavsiyeye ihtiyaç duyarsanız, uğrayacağınız ilk liman veteriner hekiminiz olmalıdır.

Yavru köpeğinizin vücut dilini anlamak

Köpekler birbirleriyle her zaman vücut dilini kullanarak iletişim kurar. Bu iletişim yüz ifadelerini, vücut duruşlarını, sesleri ve kokuları içerir. Köpekler, duygularını ifade etmek için ağızlarını, gözlerini, kulaklarını ve kuyruklarını kullanacaktır. Ve onları bu kadar iyi evcil hayvanlar haline getiren nedenlerden biri de, insanlarla iletişim kurabilmeleridir. Yavru köpeğiniz, sizi kendi köpek ailesinin bir uzantısı olarak görecek ve sizin duygudurumunuzu ve maksadınızı son derece hızlı bir şekilde yorumlayacaktır. Bu nedenle onun vücut dilini nasıl yorumlayacağınızı öğrenerek, aynı zamanda yavru köpeğiniz maksadını da yorumlayabilirsiniz.

Büyük köpek: Yavru köpeğinizin cesur ya da saldırgan hissediyorsa, dik durarak, kulakları ve kuyruğunu yukarıda tutarak kendini olduğundan büyük göstermeye çalışacaktır. Ayrıca göğsünü dışarıya doğru itecek ve boynu ve sırtındaki tüylerini (boyun tüyleri) dik duruma getirecektir. Aynı zamanda hırlayabilir ve kuyruğunu yavaşça sallayabilir.

Küçük köpek: Öte yandan, itaatkar bir köpek, kendini küçük gibi göstermeye çalışacak ve bir yavru köpek gibi davranacaktır; bunun nedeni, yetişkin bir köpeğin, bir yavru köpeği 'paylaması', ancak ona saldırmamasıdır. Bu nedenle boyun eğme, yere yakın şekilde çömelme, kuyruğunu aşağıda tutma, ancak sallama şeklini alacaktır. Ayrıca baskın olan köpeğin ya da insanın yüzünü yalamaya da çalışabilir. Hatta sırtının üzerinde yuvarlanabilir.

Yavru köpeğinizin kuyruğu: işte burada bir öykü var.Çoğumuz, kuyruk sallamanın bir dostluk ve memnuniyet işareti olduğunu biliriz. Ancak belirttiğimiz gibi kuyruğun abartılı bir şekilde sallanması, itaatkar köpeklerin yanı sıra, kuyruğu çok kısa olan köpeklerde görülebilir. Ancak kuyruk, başka duygudurumlarının göstergesi de olabilir. Yavaş ve sertçe sallanıyorsa, bu bir öfke ifadesidir; kuyruğunu sağrısına göre aşağıya doğru bastırarak tutması, evcil hayvanınızın korktuğunu anlatır. Saldırgan ya da sinirli bir köpek kuyruğunu düşürebilir, ancak sert bir şekilde sallar.

Bir köpeğin kuyruğunu normal tutuş şekli ırktan ırka değişiklik göstermekle birlikte, genel olarak kuyruğun sırta göre 45 derece açı yaparak yukarıda kalması, dikkati ve ilgiyi ifade eder.

Yavru köpeğinizin yüz ifadesini anlamak: Yavru köpeğinizin yüzü, duygudurumu konusunda çok şey anlatacaktır - korkuyor mu yoksa sinirli mi, heyecanlı mı yoksa oyuncu mu?

Kulakların dikilmesi dikkati ya da dinlemeyi gösterir; öte yandan düşmüş kulaklar, memnuniyeti ya da korkuyu gösterebilir. Bu nedenle, duygu durumunu doğru olarak anlamak için vücut dilinin diğer anlatımlarına bakmalısınız. Köpeğinizin gözleri yarı yarıya kapalıysa, bu bir memnuniyet ya da boyun eğme belirtisidir; gözlerin kocaman açılması ise, bir saldırı göstergesidir.

Haydi yavru köpeğinizin gözlerine bakın: Yabanıl hayatta köpekler, biri vazgeçinceye kadar birbirlerine dik dik bakarlar ya da meydan okurlar. Bu nedenle hiçbir zaman, özellikle de sinirliyse, bakışlarınızla yavru köpeğinizi yenmeye çalışmamalısınız; ancak düzenli göz teması ilişkinizi güçlendirecek ve ona güven verecektir.

Bu bir gülümseme mi?İtaatkar köpekler ve Labrador gibi bazı ırklar, sıklıkla ağızlarını yana kaymış bir "sırıtma" şeklinde açarlar ve aslında, bu bir dostluk göstergesidir. Ancak dudaklar, dişleri açıkta bırakacak şekilde sıkıca geriye çekildiğinde, kuşkusuz bu bir saldırıdır.

Oyun lütfen: Yavru köpeğiniz oyun oynamak istiyorsa, bir patisini kaldıracak ya da diz çökecek ve dikkat çekmek için havlayacaktır. Veya ona bir oyuncak verebilir ya da kovalama oyununa katılması için başka bir köpeğin yanına gitmesini sağlayabilirsiniz.

Vücut diliniz: Yavru köpeğinizle iletişiminizi geliştirmek istiyorsanız, kendi vücut dilinizi de geliştirebilirsiniz. Örneğin kolları açarak çömelmek, sıcak bir karşılama belirtisidir. Ancak üstünden yükselerek sabit durmak bir tehdir işaretidir. Yavru köpeğiniz, sizi dinlemekten çok vücut sinyallerinizi anlamaya çalışacak ve konuşmadığınızda dahi ne hissettiğinizi çabucak anlamayı öğrenecektir.

İlgili Evcil Hayvan Bakım Makaleleri

 • Kızgınlık döneminde yavru köpeğinizin idare edilmesi | Hill's Pet

  Yavru köpeğiniz kısırlaştırılmamışsa, ilk olarak yaklaşık 5-8 aylıkken kızgınlık dönemine girecektir. Çiftleştirmek istemediğiniz takdirde, bir yavru köpeğin kızgınlık dönemine girmesinin hiçbir yararı yoktur ve pek çok köpek sahibi, kızgınlık dönemine girmeden önce yavru köpeklerini kısırlaştırmaya karar vermektedir.
 • Yavru köpeğinizin, kızgınlık dönemindeki bir dişi yavru köpek etraftayken idare edilmesi | Hill's Pet

  Yavru köpeğiniz yaklaşık altı aylık olduğunda, çocukluktan ergenliğe geçecektir. Büyümenin yavaşlaması ve vücudunun dolgunlaşmaya başlaması nedeniyle, ergenlik vücut şeklinde değişikliklere neden olabilmektedir.
 • Yavru köpeğiniz niçin havlıyor? | Hill's Pet

  Havlama tamamen normal bir köpek davranışıdır ve yavru köpeğinizin büyüyüp havlayan bir köpek olması beklenen bir durum olmalıdır. Köpeğinize havlamayı bırakma eğitimi verebileceğinizi düşünmeniz gerçek dışıdır ve hatta adil değildir ancak havlamayı kontrol altına almayı başarabilirseniz, siz, aileniz ve komşularınız daha mutlu olacaksınız.
 • Kızgınlık dönemindeki köpekler | Hill's Pet

  Pek çok ırkta, köpekler yaklaşık 6 aylık olduklarında ilk kızgınlık dönemine girmektedir ancak bunun daha erken ya da daha geç olması da mümkündür.
 • Kazı yapan köpekler | Hill's Pet

  Köpeğiniz bahçenizi yavaş yavaş kraterlerle dolu bir ay manzarasına dönüştürüyorsa, umutsuzluğa kapılmanın çünkü kazı yapmak, onlara doğal gelen bir davranıştır.
 • Çiğnerken zararlı olabilir | Hill's Pet

  Köpekler, aynı bizim ellerimizi kullandığımız gibi, ağızlarını çok iyi kullanırlar - bir keşif aracı olarak. Bu, onların ilgi çekici buldukları her şeyi çiğneyerek ve kemirerek keşfettikleri anlamını taşır. Ne yazık ki, bazı köpeklerde bu çiğneme zararlı hale gelmekte ve sorun oluşturmaktadır.