Kusma ve İshal: Bir kedi acil durumu mu?

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Kediniz kusuyor mu? Dışkısının renginde bir değişiklik veya tutarsızlık fark ettiniz mi? Kusma ve ishal, evcil hayvanlarda oldukça yaygındır ve birçok nedenden kaynaklanabilir. Genelde endişelenecek bir durum değildir. Bizde olduğu gibi tatsız bir yemiş veya bir böcek kapmış olabilirler. Çoğu durum kendiliğinden düzelme gösterse de bazen endişe verici bir durumun işareti olabileceği için dikkatli olmamız gerekir. Özellikle kusma, hızlı dehidrasyona neden olabilir. Evcil hayvanınızın kusma ve ishal durumunu veteriner hekimin görüp görmemesi gerektiğine karar vermek için birkaç işaretten yararlanabilirsiniz.

Eyleme Geçme

Kediniz kusuyorsa atılacak ilk adım, ona yemek vermeyi kesmek ve bol miktarda taze suya erişimi olduğundan emin olmaktır. Kedinizin 8 saatten daha uzun süredir veya sık sık kusuyorsa veteriner hekime danışın. Kediniz ishal olduysa yemek vermeyi kesmenize gerek yoktur. Kendi kendini sınırlayan ishal, normalde 2-3 günde geçmelidir. Ancak kediniz hasta olduğunda, veteriner hekiminizle konuşmadan önce 24 saat beklememeniz gereken durumlar vardır.

Şu durumlarda veteriner hekiminizi arayın…

 • Kediniz çok genç veya çok yaşlıysa (çok hızlı bir şekilde dehidre olabileceği için)
 • Kedinizin, diyabet gibi mevcut bir rahatsızlığı varsa
 • Kedinizin kullandığı bir ilaç varsa. Evcil hayvanınız hasta olduğunda geçip geçmeyeceği veya bir şey yapılması gerekip gerekmediğini sorun
 • Kusma veya ishalde kan görüyorsanız veya siyah, katran gibi çıkıyorsa
 • Kediniz çok bitkin görünürse, depresif olursa veya diş etleri kuru ve yapışkan olursa
 • 24 saatten sonra, kedinizin midesi sakinleşmiş gibi görünürse ve ne yemek vereceğiniz hakkında tavsiyeye ihtiyacınız olursa veteriner hekiminizle konuşun. Veteriner hekimler genelde, doğrudan kedinizin normal mamasına dönmek yerine Hill's Prescription Diet i/d gibi özel olarak formüle edilmiş bir mama önerir.

Son bir tavsiye olarak, hasta kedinizi muayenehaneye götürmeden önce veteriner hekiminizi arayın. Kedinizde diğer hastalara bulaşıcı bir şey olduğundan şüphelenirlerse farklı bir bekleme alanında beklemenizi isteyebilirler.

İlgili Yazılar

 • Kedilerde kilo alımının nedeni nedir?

  154502253 Kedilerde aşırı kilo, birçok ciddi sağlık sorunu riskiyle karşı karşıya kalmalarına neden olur. Kilo alma, vücut yağında bir artışı gösterir ve genelde kediniz çok fazla yediğinde ya da çok az hareket ettiğinde olur.
 • Kediler karanlıkta görebilir mi?

  Şimdi bir kedi yavrusuna sahip olduğunuza göre, yıllar boyu kediler hakkında duyduğunuz onca şey sizi aniden daha fazla ilgilendirmeye başlamış olabilir. Hayatınız boyunca duyduğunuz şehir efsaneleri ve kocakarı hikayelerinin doğru olup olmadığını kestirmek oldukça güç. Bu liste gerçekle kurguyu ayırmanıza yardımcı olacaktır.
 • Kediniz kilo mu alıyor?

  Cat playing with ownerw Kedilerde obezitenin uyarıcı işaretleri, belirtileri ve tedavileri, kedilerde kilo yönetimi ve kediniz üzerindeki etkileri hakkında bilgi edinin.
 • Kediler neden kum kabını kullanmak istemez

  Kedinizin tuvalet alışkanlıklarında değişiklik varsa ve kum kabını kullanmak istemiyorsa, bunun muhtemelen açık bir nedeni vardır. Hatta artık evdeki başka yerlere gitmeye başlamış da olabilir.

İlgili ürünler

 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
 • HILL'S SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> ideal vücut yapısını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar, yağsız protenler ve yüksek düzeyde omega - 3 yağ asitleri içerir. </P> <P></P> <UL> <LI>İdeal vücut ağırlığını ve yağsız kas kütlesinin desteleyen formül <LI> Üriner sistemi destekleyen dengeli mineral oranları <LI> İdeal oranlarda besin maddesi emilimini sağlayan yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler <LI> % 100 Memnuniyet Garantisi - kalite, süreklilik ve lezzet </LI></UL>
 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Maması

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
 • Hill's SCIENCE PLAN Yetişkin Kedi Pouch

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler