En Yaygın Beş Kedi Sindirim Sistemi Problemi: Ne Yapmalıyım?

Yayımlayan :
dk okuma süresi

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun Mamayı Bulun

Kedilerde kusma ve ishal gibi sindirim sistemi problemleri nispeten yaygın şekilde gözlenir ve birçok evcil hayvan ebeveyni bunun normal olduğunu düşünür. Ancak kediniz sürekli kusuyorsa veya dışkısı yumuşak ya da suluysa altta yatan bir sorun olabilir. Belki de mamasını veya ortamını değiştirmenin ve kesinlikle veteriner hekiminiz ile görüşmenin zamanı gelmiştir. İşte en yaygın kedi sindirim sistemi problemlerini çözmek için bazı ipuçları:

  • Akut gastroenterit. Bu, kedilerde "mide bozulmasının" en yaygın nedenidir. Genelde aniden başlayan kusma ve ishal ile kendini gösterir. Lezzetsiz bir şeyler yemek (veya çoğu kedinin yapmaya bayıldığı bir farenin yarısını yemek ve kalanını da sonra bizim bulacağımız şekilde bırakmak!), parazitler, virüsler ve tüy topları bunun nedenlerinden yalnızca birkaçıdır.
  • Kronik enteropati veya Enflamatuvar hastalık. Biraz önce bahsettiğimiz ani bir bozulmanın başlangıcının aksine, kronik enteropatiler daha yavaş ortaya çıkar ve daha uzun süre devam etme eğilimi gösterir. İshal ve kilo kaybı, yaygın belirtileridir. Gıdalara karşı advers reaksiyonlar, bağışıklık reaksiyonları ve genetik gibi birçok farklı etkenden kaynaklanabilir.
  • Kolit. Kolon, büyük bağırsağın bir parçasıdır ve iltihaplanmasına kolit adı verilir. Genelde karakteristik bir özelliktir ve çoğu kedide aynı işaretler görülür: acilen tuvaletini yapması gerekiyor gibi görünür, tuvaletini yapmak için zorlar ama küçük miktarda dışkılar ve kolitin klasik işaretlerinden biri dışkıda taze kan ve/veya ince mukustur. 
  • Küçük bir kutuda oturan ve kameraya bakan tekir kedi.

  • Kabızlık. İnsanlarda olduğu gibi kediler de kabız olduğunda tuvaletini yapmakta zorlanır ve tuvalete çok daha az sıklıkta çıkabilir. Kabızlık, birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Kemik, tüy ve kuş tüyü yemek, dışkıların sert ve çıkması zor hale getirir. Özellikle uzun tüylü kedilerde çok fazla tüy olması veya tembel bağırsak da dışkıların kuru ve çıkması zor olmasına neden olur. Siyam gibi bazı ırklar, tembel bağırsağa diğer ırklardan daha yatkındır. Bu, megakolon adı verilen bir rahatsızlığa yol açar.
  • Gıda alerjileri. Kediler, bazı nedenlerden dolayı belirli gıdalara olumsuz tepki verebilirler ve bunlara gıdalara karşı advers reaksiyonlar adı veririz. Gerçek gıda alerjileri, insanların düşündüğünden daha nadir görülür ve tavuk, balık ve süt gibi gıdalardaki proteinlerden kaynaklanma eğilimi gösterir. Gıda alerjileri, kusma ve ishalin yanı sıra kaşıntı ve aşırı temizlenme gibi deri sorunlarına da yol açabilir.

Esneyen mavi tasmalı beyaz kedi.

Kedinizde ani bir sindirim sistemi sorunu yaşarsa, hemen panik olmayın.Veteriner hekiminiz, sorunun nedenini belirlemenize ve kedinizin daha iyi hissetmesine yardımcı olacak bir plan hazırlamanıza yardımcı olabilir.

Yazarın Biyografisi

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten, 2002 yılında UC Davis Veterinerlik Fakültesinden mezun olmuştur. Amerika Veteriner Hekim Gazeteciler Topluluğu üyesi olan Dr. Wooten, mesai saatlerini Greeley, Colorado'daki küçük bir veteriner kliniğinde ve mesleğiyle ilgili kamu konuşmalarına, liderlik yapmaya ve müşterilerle iletişim kurup yazışmaya ayırıyor. Ailesiyle kamp yapmak, kayak, dalış ve triatlona katılmak boş zamanlarında yapmayı sevdiği aktivitelerdendir.

İlgili Yazılar

İlgili ürünler