Hamile veya Emziren Köpeği Besleme Yöntemi

Published by
min read

Bir köpeğin hamileliği ortalama 63 gündür ve emzirme birkaç hafta daha devam eder. Bu süre, hassas beslenme söz konusu olduğunda köpeğinizin hayatındaki en önemli zaman olabilir. Hamile veya emziren bir köpek için, yetersiz beslenme ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir ve yavruların sağlığını tehlikeye atabilir.1 Köpeğinizin özel ihtiyaçları hakkında veterinerinizle konuşun ve beslenme ile ilgili aşağıdaki kritik düşünceleri aklınızda bulundurun:

 • Hamile veya emziren köpekler için mama, süt üretimi ve yavruların büyümesi için artan enerji ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde yeterli kaloriyi içermelidir
 • Fazladan yağ, kaloriye dönük yüksek talebi karşılamaya yardımcı olur
 • Yüksek sindirilebilirlik, daha az miktardaki mamadan kalori alımını en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olmak için önemlidir
 • Annenin süt üretimi ve yavruların kemiklerinin büyümesi için daha fazla kalsiyum ve fosfor gerekir
 • Yavruların sağlıklı gelişimini desteklemek için daha fazla protein gereklidir
 • Büyüme çağındaki yavruların sinir sistemi için DHA

Hamilelik, emzirme ve beslenmeyle ile ilgili sık sorulan sorular.

Sindirilebilirlik nedir ve neden önemlidir?

Yüksek sindirilebilirlik, besinlerin hamile ya da emziren bir köpeğin vücudu tarafından daha verimli emilmesi anlamına gelir. Bu önemlidir çünkü bir köpeğin yediği her lokmada besin alımının en üst düzeye çıkmasına yardımcı olur. Bu çok önemli olabilir çünkü hamile bir köpeğin karnında daha az yer vardır.

Neden daha fazla enerji ve yağ?

Hamile ve emziren köpekler enerjiye çok yüksek ihtiyaç duyar. Emziren köpeklerin enerji gereksinimleri sağlıklı yetişkin köpeklere göre 4-8 kat daha fazladır. Dengeli beslenme dahilinde artırılan yağ miktarı, daha fazla enerji sağlamaya yardımcı olur.

Köpeğimi hamileyken ve emzirirken neyle beslemeliyim?

Köpeğinize hemen Hill’s™ Science Plan™ Puppy mama vermenizi öneriyoruz. Bu formüller gerekli besin maddelerinden yeterli miktarda içerir ve yavruların hayata iyi bir başlangıç yapmasına yardımcı olur. Veterinerinizden aşağıdaki Science Diet™ yavru köpek

Science Plan™ Puppy Large Breed köpek mamasını hamile veya emziren köpeğime verebilir miyim? Onun büyük ırk bir köpek olması fark eder mi?

Science Plan™ Puppy Large Breed mamayı hamile veya emziren köpekler için önermiyoruz. Bu özel dönemdeki bir köpeğin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli kalsiyum ve enerji sağlamaz. Tüm hamile veya emziren köpekler için önerdiğimiz mama hangi cins olursa olsun, yukarıda sıralanan Science Diet™ Puppy ürünüdür.

Hamile veya emziren köpeğimi beslemeyle ilgili özel talimatlar var mı?

Hamile köpeğinizi mama paketinde önerilen miktarda mamayla besleyin ve yavruları sütten kesilene kadar yavru köpek mamasıyla beslemeye devam edin. Yavrular doğduktan sonra ona her zaman hangi mamadan vermeniz gerektiğini veterinerinize danışın. Bu, yavruları sütten keserek düzenli bir mamaya alıştırmaya yardımcı olabilir ve siz de annelerinin enerji ihtiyaçlarının karşıladığı konusunda huzurlu olursunuz.

Yavruları ne zaman sütten kesmeliyim?

Çoğu yavru 3-4 haftalıkken katı mama yemeye başlar. Sütten kesme doğduktan sonra 6-7. haftada tamamlanır.2 Yavrularınız yetişkin köpekler haline geldiğinde, yavru köpekler için cinsi ve beklenen vücut ölçüsüne göre hangi mamanın uygun olduğuna karar vermeniz gerekecektir.

Veterineri ne zaman görmeliyim?

Hamilelik ve emzirme sırasında beslenme gereksinimlerinin karşılandığından emin olmak için veteriner hekiminizi mümkünse haftada bir kez ziyaret edin ve durumu kontrol edin. Köpeğinizin hamilelik sırasında ve yavrular doğduktan sonra ne sıklıkla muayene edilmesi gerektiğini belirlemek için veterinerinizle belirli bir program oluşturmanız önemlidir.

Yavru köpeğin bakımına başlayın.

Yavrularınızın 1 veya 2 günde bir2 ağırlık, gelişim ve aktivitelerinin bir kaydını tutmak, veterinerinizin ilk yılındaki rutin değerlendirmeleri açısından çok yararlı olabilir.

1 Small Animal Clinical Nutrition, 4th Edition. Normal Dogs; Pregnancy in Dogs; p. 238
2 Small Animal Clinical Nutrition, 4th Edition. Growing Dogs: Weaning Period; p. 247

Related Articles

 • Çok fazla tuz tüketimin riskleri

  Dogs running Tuz, köpeğinizin beslenmesinde önemli bir bileşendir ve onun refahında önemli bir rol oynamaktadır. Tuz (ya da sodyum klorür), vücutta sıvı tutulmasını sağlar ve sinir sistemi ile organların çalışması için gereklidir.
 • Yavru köpeğinizin beslenmesi.

  lk günlerde, yavru köpeğinize yetiştiricinin kullandığı aynı mamayı vermelisiniz.
 • Birkaç temel kural

  Yavru köpeğiniz büyüdükçe, kendini kabul ettirmeye de ihtiyacı olacaktır. Yavru köpekler, mücadele zemini olarak sıklıkla öğün zamanlarını seçerler. Ancak ona boyun eğmeniz hata olur.
 • Köpeğinizi nasıl ve ne zaman beslemelisiniz?

  Dogs running Köpeğinizi doğru miktarda mama kullanarak uygun aralıklarla beslemeniz önemlidir ancak bu biraz ustalık ve dikkat gerektirebilir - köpeklerin beslenme gereksinimleri büyük oranda değişiklik gösterebilmektedir.

Related Products

 • HILL'S SCIENCE PLAN Canine Adult with Chicken

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken yağsız kas kütlesini ve hayati önem taşıyan organların sağlığını destekler. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan, protein ve omega - 3 yağ asitleri katkısı mevcuttur. </P> <P><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Large Breed Mature Adult 6+ Tavuklu Köpek Maması

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Mature Adult 5+ Active Longevity™ Large Breed with Chicken büyük ırk köpeklerde eklem sağlığını, yağsız kas kütlesini desteklemek üzere formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve L-karnitin katkısı mevcuttur. </P> <P><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Large Breed Puppy Tavuklu Köpek Maması

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Puppy Healthy Development™ Large Breed Chicken büyük ırk köpek yavrularında iskelet sisteminin gelişimi desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan katkısına ve ideal seviyelerde mineral düzeyine sahiptir. </P> <P><B>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Large Breed Adult Tavuklu Köpek Maması

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Large Breed with Chicken büyük ırk köpeklerde eklem ve kas sağlığının korunmasına yardımcı olacak şekilde formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan katkısı ve doğal kaynaklardan elde edilmiş glikozamin ve kondroitin içermektedir. </P> <P><B>