Kedi Dışkısı: Kapsamlı Bir Rehber

Published by
min read

Bir kedi sahibi olarak kum kabını temizlemek, en sevdiğiniz etkinliklerden biri olmayabilir (eğer öyleyse, burada sizin için bir sürü kum kabımız var!) Ama kedi dışkısının normal renkte ve şekilde olduğunu kontrol etmenin, kedinizi sağlıklı tutmada en önemli şeylerden biri olduğunu biliyor muydunuz?

Çoğu kedi günde en az bir kez dışkılar ve kedi dışkısı, dört ayaklı dostunuzun sağlık durumunun harika bir göstergesidir. Bir tıkanıklık yaşayıp yaşamadıklarını, altta yatan bir hastalık olup olmadığını veya mamasının dokunup dokunmadığını size söyleyebilir.

"İyi bir dışkının" nasıl göründüğünü öğrenerek, kedinizin dışkısının ne zaman normal görünmediğini anlayabilecek donanıma sahip bir ebeveyn olursunuz.

Sağlıklı ve Sağlıksız Kedi Dışkısı: Nelere Dikkat Edilmeli?

Sağlıklı dışkı genellikle kolay şekil verilebilir bir kıvamdadır (oyun hamuru gibi: çok yumuşak da değil, çok sert de) ve silindir şeklindedir. Bu, dışkıda altın standart kabul edilir: Kediniz normal şekilde dışkılamaktadır. Sağlıklı dışkının rengi koyu kahverengidir, ancak çok koyu değildir; siyaha yakın dışkı, dışkıda kan olduğu anlamına gelebilir. Çok açık renk bir dışkı da karaciğer rahatsızlığı gibi daha ciddi bir sorunu işaret edebilir; PetWave bu durumun safra kanalının tamamen tıkandığının bir göstergesi olabileceğini söylüyor.

Kabızlık göstergesi olabileceğinden küçük, sert toplar halinde dışkı anormal ve sağlıksız kabul edilir. International Cat Care'e göre nörolojik veya metabolik bozukluklar veya kalın bağırsak tıkanıklığı gibi önemli sağlık sorunlarını gösterebileceğinden bu durum, kediler için ciddi bir meseledir. Wag!'e göre kedinizin kabız olması, susuz kaldığını da gösterebilir. Kediniz küçük, sert toplar halinde dışkılıyorsa kesinlikle veteriner hekiminizi aramanız gerekir.

Gri kedi, kahverengi deri koltuğun kenarında uyuyor.

Ayırt edilebilir şekli olmayan yumuşak veya sıvı benzeri bir kakaya da dikkat etmeniz gerekir. Kedi ishali, bakteriyel enfeksiyonlardan, bağırsak parazitlerine ve gıda hassasiyetine kadar birçok sebepten kaynaklanabilir. Yakından bakmazsanız sıvı kakayı idrar ile karıştırabilirsiniz. Kum küreğinize ne aldığınıza daima yakından dikkatle baktığınızdan veya tek kullanımlık eldiven takarak dokusunu test ettiğinizden emin olun.

Olağan dışı bütün kedi dışkıları bir telaş sebebi değildir, ama dikkatli gözlem gerektirir. Cornell Kedi Sağlığı Merkezi, mamasında bir değişimden veya stresli bir araç yolculuğundan sonra bir veya iki günlüğüne kedinizde ishal görülebileceğini ifade ediyor. Ancak bu tip bir dışkı iki günden çok devam ederse veya yanında ""iştah azalması, aşırı halsizlik veya kusma"" görülürse kedinizi derhal veteriner kliniğine götürün diyor Cornell'den Dr. Richard Goldstein. Tedbirli davranmak en iyisidir.

Kedi Dışkı Numunelerinin Hazırlanması

Yıllık muayenesinde veteriner hekiminiz, laboratuvarın testler yapabilmesi için dışkı numunesi isteyecektir. Numuneleri en iyi toplama yöntemi, veterinerinizin vereceği onaylı plastik kaplardır. Randevunuzdan önce muayenehaneden bir kap alabilir veya internetten ya da bir evcil hayvan mağazasından bir tane temin edebilirsiniz. Unutmayın: Laboratuvarın taze bir numuneye ihtiyacı vardır, bu nedenle numuneyi veteriner hekiminize bırakacağınız güne kadar kum kabından hazinenizi toplamamanız önemlidir. Dışkıyı onaylı plastik numune kabına aldıktan sonra buzdolabında saklamak mümkündür; veteriner hekiminizin doğru bilgilere sahip olması için numuneyi alma tarihini ve saatini yazdığınızdan emin olun.

Birden Çok Kedi, Birden Çok Kontrol

Birden çok kediniz varsa veteriner hekiminiz özel olarak istemediği sürece her bir hayvandan numune toplamanız şart değildir. Ancak kanlı dışkı bulursanız, hangi kedide bir sağlık sorunu olduğunu belirlemek için muhtemelen kum kabı nöbeti tutmanız gerekecektir. Elbette bir kedi hastaysa diğerleri de hasta olabilir. Bir kedide ciddi bir sorun fark ederseniz veteriner kliniğine götürünceye kadar kum kaplarını ayırmayı deneyin.

İster inanın ister inanmayın, kedinizin dışkısı onların sağlığı hakkında size pek çok şey söyleyebilir. Günlük kum kabı temizlik rutininize dışkı kontrolünü de ekleyerek en iyi durumda kalmalarına yardımcı olabilir ve kedinize temiz, sağlıklı bir ortam sunabilirsiniz.

Contributor Bio

Christine O'Brien

Christine O'Brien

 

Christine O'Brien, evinde iki Russian Blue ırkı kedisinin saltanat sürdüğü bir yazar, anne ve uzun süreli bir kedi ebeveynidir. Evcil hayvanlar, gebelik ve aile yaşantısı hakkında yazdığı yazılar Care.com, What to Expect ve Fit Pregnancy'de de yayınlanmaktadır. Kendisini Instagram'da ve Twitter'da @brovelliobrien adresinden bulup takip edebilirsiniz.

 

Related Articles

 • Kusma ve İshal: acil bir durum mu?

  Kediniz kustuğunda ve rahatsızlık belirtileri gösterdiğinde bunun ne anlama geldiğini öğrenmeniz, en iyi bakım yolunun ve evcil hayvanınıza yardımcı olacak eylem planının belirlenmesi açısından çok önemlidir.
 • Kısırlaştırmanın yararları

  Dişi ve erkek kedilerin kısırlaştırılması, kedinizin üremesini engelleyen cerrahi girişimlerdir.
 • Tüy yumaklarının üstesinden gelme

  Neredeyse tüm kedi sahipleri bir tüy yumağı görmekte ya da öksürmeye çalışırken kedilerinin sesinin bozulduğunu duymaktadır. Kendine özgü silindirik (tüp şeklinde) tüy kütleleri şeklini aldıklarından, tüy yumakları kolayca tanınmaktadır.
 • Kediniz şişmanlıyor mu?

  Cat playing with ownerw Kedisinin şişmanladığını fark ettiğinde, pek çok kedi sahibi endişelenmeye başlamaktadır. Kısırlaştırılmış olan kediler için, kısırlaştırma öncesine kıyasla üçte bir oranında daha az mama gereklidir ve dikkat etmemeniz halinde, bu kediler gerçek bir sağlık riski oluşturacak şekilde hızla aşırı kilolu olacaktır.

Related products

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Cat Food with Tuna

  Kedilerde bağışıklığı, sağlıklı sindirimi ve yağsız kasları destekler
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food Chicken

  <P>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Kitten Chicken bağışıklık ve sindirim sistemini desteklemek için formüle edilmiştir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidan ve ideal seviyelerde DHA katkısına sahiptir.</P> <P><B>
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Kitten Food with Chicken

  Yavru kedilerde bağışıklığı ve sağlıklı büyümeyi destekleyen, lezzetli tavuk seçeneği ile tam ve dengeli beslenme
  Buy Now »
 • Science Plan™ Feline Adult Optimal Care™ Chicken

  <P>Hill's<SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Science Plan</span><SUP>TM</SUP> <span class='nowrap'>Optimal Care</span> ideal vücut yapısını desteklemek üzere formüle edilmiştir. İçeriğinde etkinliği klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlar, yağsız protenler ve yüksek düzeyde omega - 3 yağ asitleri içerir. </P> <P></P> <UL> <LI>İdeal vücut ağırlığını ve yağsız kas kütlesinin desteleyen formül <LI> Üriner sistemi destekleyen dengeli mineral oranları <LI> İdeal oranlarda besin maddesi emilimini sağlayan yüksek sindirilebilirliğe sahip içerikler <LI> % 100 Memnuniyet Garantisi - kalite, süreklilik ve lezzet </LI></UL>
  Buy Now »