Çikolata köpekler için zehirli mi?

Published by
min read
133889996

Doğru olabilir mi? Çikolata köpekler için zehirli mi? Bu soruların yanıtı 'evet'tir. Bununla birlikte, köpeğiniz için oluşturduğu tehlike, çikolatanın tipine, köpeğinizin büyüklüğüne ve yediği çikolata miktarına bağlıdır.

Çikolatanın köpekler için toksik olan bileşenine teobromin adı verilmektedir.

Büyüklükle ilgili konular

Büyük bir köpek, rahatsızlık oluşturan etkileri ortaya çıkmadan önce, küçük bir köpeğe kıyasla çok daha fazla çikolata tüketebilir. Ayrıca, farklı çikolata türlerinin farlı düzeyde teobromin içerdiği de unutulmamalıdır. En yüksek teobromin düzeyleri kakao, kaplama (kuvertür) çikolata ve bitter çikolatada bulunurken, sütlü çikolata ve beyaz çikolata en düşük düzeyleri içermektedir.

Az miktarda çikolata, muhtemelen yalnızca köpeğinizin midesini rahatsız edecektir. Kusabilir ya da ishal olabilir. Ancak fazla miktarda verildiğinde, daha ciddi bir etki gösterecektir. Yeterli miktarlarda, teobromin kas titremeleri, nöbetler, düzensiz kalp atışı, iç kanama ya da kalp krizi oluşturabilmektedir.

Dikkat etmeniz gerekenler

Teobromin zehirlenmesinin başlangıcı, çoğunlukla ciddi hiperaktivite ile ortaya çıkmaktadır.

Köpeğiniz tek bir çikolata yediyse ya da sizin çikolatanızın son karesini kendine aldıysa endişelenmeyin; çünkü bu miktarda çikolata, ona zarar vermeye yetecek düzeyde teobromin dozu sağlamaz. Ancak küçük bir köpeğiniz varsa ve bir kutu çikolata yediyse, onu derhal veteriner hekime götürmeniz gereklidir. Ve herhangi bir miktarda siyah ya da bitter çikolata alıyorsanız, tedbiri elden bırakmayın. Siyah çikolatadaki yüksek teobromin düzeyi, yalnızca küçük bir miktarda tüketilmesinin köpek için zehirli olduğu anlamına gelmektedir; yalnızca 25 gram, 20 kg'lık bir köpeği zehirlemek için yeterlidir.

Teobromin zehirlenmesinin normal tedavisi, ağız yoluyla alınmasından itibaren iki saat içinde kusmanın sağlanmasıdır. Köpeğinizin çok miktarda çikolata yemiş olabileceğinden endişeleniyorsanız, duraksamadan veteriner hekiminizi aramalısınız. Zaman, yaşamsal önem taşıyacaktır.

Related Articles

 • Bir köpeğin besin gereksinimleri bizden ne kadar farklıdır?

  Köpeğiniz için hazırladığınız mama, çocuğunuz ya da kendiniz için hazırladığınız yemeklerle aynı değildir. Köpeklerin beslenme gereksinimleri insanlardan oldukça farklıdır.
 • Köpeğinizi nasıl ve ne zaman beslemelisiniz?

  180680638 Köpeğinizi doğru miktarda mama kullanarak uygun aralıklarla beslemeniz önemlidir ancak bu biraz ustalık ve dikkat gerektirebilir - köpeklerin beslenme gereksinimleri büyük oranda değişiklik gösterebilmektedir.
 • Birkaç temel kural

  Yavru köpeğiniz büyüdükçe, kendini kabul ettirmeye de ihtiyacı olacaktır. Yavru köpekler, mücadele zemini olarak sıklıkla öğün zamanlarını seçerler. Ancak ona boyun eğmeniz hata olur.
 • Yavru köpeğinizin beslenmesi.

  lk günlerde, yavru köpeğinize yetiştiricinin kullandığı aynı mamayı vermelisiniz.

Related Products

 • Prescription Diet™ j/d™ Canine Reduced Calorie with Chicken

  Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Canine j/d™ Reduced Calorie'nin köpeklerde şekillenen eklem rahatsızlıklarının tedavisine destek olduğu ve sadece 21 günde olumlu etkilerin şekillendiği klinik olarak kanıtlanmıştır. <BR><BR> <P><STRONG>
 • Prescription Diet™ r/d™ Canine with Chicken

  <P><span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Canine r/d™ kilo problemine sahip köpeklerin beslenmesi için formüle edilmiştir.<BR><B></B></P> <P><B>
 • Prescription Diet™ Metabolic Canine Original

  <p> ·         Aç kalmadan kilo kaybı - köpeklerin % 96'sı 2 ayda, ev ortamında kilo kaybı programını tamamlamıştır.</p><p> ·         Kusursuz şekilde ölçülmüş mama miktarlarına olan ihtiyacı azaltır</p><p> ·         Kilo kaybı programını takiben tekrar kilo alımını engellediği klinik olarak kanıtlanmıştır </p><p><b>Köpeğiniz için en iyi olana dair bilgi ve danışmanlık alabilmek adına veteriner hekiminiz ile iletişime geçiniz. </b></p>
 • Prescription Diet™ Canine t/d™ Mini

  <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span>Canine t/d™ Mini ağız sağlığının korunmasına yardımcı olur.