Köpeğinizin tüy bakımı ve banyosu

Köpeğinize banyo yaptırmayı kendisinden daha fazla istiyor olabilirsiniz – özellikle de evin dışında, kötü bir şeyin içinde yuvarlanmışsa. Ancak her ikiniz açısından da hayatı kolaylaştırmak için, banyo yapmayı olabildiğince hoş bir deneyim haline getirmek üzere yapabileceğiniz birkaç şey var.

 1. Köpeğinize banyo yaptırmak için en iyi yeri seçin. Küveti kullanmak çoğunlukla en kolayıdır; ancak çok küçük bir köpeğiniz varsa, bir leğen ya da lavabo kullanmak her ikiniz için de daha rahat olabilir. Köpeğinizin uzun tüyleri varsa, tüylerin gideri tıkaması konusunda dikkatli olun.
 2. İlk olarak onu taramayı ya da fırçalamayı unutmayın. Bu işlem, kopmuş tüyleri uzaklaştırmanıza ve ıslandığında başa çıkılması daha güç olan dolaşmış tutamları açmanıza yardımcı olacaktır. Köpeklerin çoğu, daha fazla rahatlamalarına yardımcı olabilen bir ödül olarak gördükleri için fırlaçanmayı sever.
 3. Bir önlük takın ya da eski giysiler giyin. Muhtemelen ıslanacaksınız!
 4. Girip çıkarken hem sizin, hem de köpeğinizin kaymasını önlemek için, banyonuza kaymayan bir paspas koyun (özellikle büyük bir köpeğiniz varsa)
 5. Küvete ya da lavaboya biraz sıcak su doldurun. Soğuk su köpekler için eğlenceli değildir (soğuk duş yaptığınızı hayal edin); ancak çok sıcak olmasını da istemezsiniz elbette.
 6. Suyun derinliği köpeğinizin boyuna bağlıdır; ancak paniğe kapulmasına neden olabildiğinden, çok derin olmamasını sağlayın. Akan musluğun sesi de onu korkutabilir; bu nedenle küveti, köpeğinizi içeri sokmadan önce doldurun.
 7. Köpeğinizi alıp, onu küvete yerleştirin. Muhtemelen hemen dışarıya çıkmaya çalışacaktir; ancak bunda ısrarcı olmalısınız.
 8. Köpeğinize su dökmek için plastik bir kupa ya da sürahi kullanın (Köpeğiniz paniğe kapılmazsa, duş başlığı kullanabilirsiniz). Silkelenmeye çalışabilir ve su sıçratabilir (siz de dahil).
 9. Evcil hayvan şampuanını ellerinize sürün ya da biraz sıcak suda çözünmesini sağlayarak köpeğinizin vücuduna dökün. Ardından, ellerinizi kullanarak hafif bir masajla şampuanı köpeğinizin tüylerine yedirin – şampuanın derisine kadar ulaşmasını sağlayın. Gözlerine ya da kulaklarına şampuan kaçmasını önlemeye çalışın.
 10. Sıcak su ile durulayın. Köpeğinizin tüylerinin tamamen şampuandan arınmasını sağlayın; aksi takdirde köpeğinizin derisinde kuruma gelişebilir.
 11. Onu banyodan dışarı çıkarın –her ikinizin de kaymamasına dikkat edin – ve silkelenerek suyu üzerinden atmasına izin verin. Daha sonra onu hafifçe sıcak bir havluyla masaj yaparak kurutun (ya da ses nedeniyle paniğe kapılmazsa, bir saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz).
 12. Uslu olduğu için köpeğinize bir ödül verin ve son olarak fırçalayın.

İlgili Evcil Hayvan Bakım Makaleleri

 • Yavru köpeğinizi tımarlama

  Dogs running Tüm yavru köpekler her gün tımarlanmalıdır ve bunun tek nedeni deri ve tüy sağlığı değildir.
 • Köpeğinizin Kötü Alışkanlıkları Midesini Bozuyor mu?

  Köpekler doğaları gereği meraklıdır. Bu da koklamamaları gereken bozuk gıdalar, çürüyen cesetler ve atılan insan yiyecekleri gibi her şeyi kokladıkları ve bazen, bu garip kokan şeyin tadının ne olduğunu görmek için bir veya iki lokma aldıkları anlamına gelebilir.
 • Köpeğinizin veteriner hekime götürülmesi

  Veteriner hekime gitmesi, köpeğiniz için stresli bir deneyim olabilmektedir. Bununla birlikte, veteriner kliniğine gerçekleştireceğiniz ziyaretin hem siz, hem de köpeğiniz için rahat ve stressiz olmasını sağlamak için birkaç şey yapabilirsiniz.
 • "Okula geri dönüş" zamanını köpeğiniz için de eğlenceli kılın!

  Köpeğiniz için okula geri dönüş dönemini nasıl kolaylaştıracağınızı öğrenin.
 • Köpeklerin diş bakımı

  İster inanın, ister inanmayın, köpeğinizin diş bakımı, kendi dişlerinizin bakımı kadar önemlidir. Uygun diş bakımı, evcil hayvanınızın genel sağlığı açısından kritik önem taşımaktadır. Plak ve Diş Taşı. Salya.
 • Sağlıklı deri ve sağlıklı tüyler

  Köpeğinizin iyi durumda kalmasının önemli bir bölümü, derisi ve tüylerinin sağlıklı olmasını sağlamaktır. Köpeğinize yaptığınız bakımın miktarı değişiklik göstermekle birlikte, tüm köpekler için iyi bir tüy tarama programı uygulanmalıdır.