Köpeğinizin tüy bakımı ve banyosu

Köpeğinize banyo yaptırmayı kendisinden daha fazla istiyor olabilirsiniz – özellikle de evin dışında, kötü bir şeyin içinde yuvarlanmışsa. Ancak her ikiniz açısından da hayatı kolaylaştırmak için, banyo yapmayı olabildiğince hoş bir deneyim haline getirmek üzere yapabileceğiniz birkaç şey var.

 1. Köpeğinize banyo yaptırmak için en iyi yeri seçin. Küveti kullanmak çoğunlukla en kolayıdır; ancak çok küçük bir köpeğiniz varsa, bir leğen ya da lavabo kullanmak her ikiniz için de daha rahat olabilir. Köpeğinizin uzun tüyleri varsa, tüylerin gideri tıkaması konusunda dikkatli olun.
 2. İlk olarak onu taramayı ya da fırçalamayı unutmayın. Bu işlem, kopmuş tüyleri uzaklaştırmanıza ve ıslandığında başa çıkılması daha güç olan dolaşmış tutamları açmanıza yardımcı olacaktır. Köpeklerin çoğu, daha fazla rahatlamalarına yardımcı olabilen bir ödül olarak gördükleri için fırlaçanmayı sever.
 3. Bir önlük takın ya da eski giysiler giyin. Muhtemelen ıslanacaksınız!
 4. Girip çıkarken hem sizin, hem de köpeğinizin kaymasını önlemek için, banyonuza kaymayan bir paspas koyun (özellikle büyük bir köpeğiniz varsa)
 5. Küvete ya da lavaboya biraz sıcak su doldurun. Soğuk su köpekler için eğlenceli değildir (soğuk duş yaptığınızı hayal edin); ancak çok sıcak olmasını da istemezsiniz elbette.
 6. Suyun derinliği köpeğinizin boyuna bağlıdır; ancak paniğe kapulmasına neden olabildiğinden, çok derin olmamasını sağlayın. Akan musluğun sesi de onu korkutabilir; bu nedenle küveti, köpeğinizi içeri sokmadan önce doldurun.
 7. Köpeğinizi alıp, onu küvete yerleştirin. Muhtemelen hemen dışarıya çıkmaya çalışacaktir; ancak bunda ısrarcı olmalısınız.
 8. Köpeğinize su dökmek için plastik bir kupa ya da sürahi kullanın (Köpeğiniz paniğe kapılmazsa, duş başlığı kullanabilirsiniz). Silkelenmeye çalışabilir ve su sıçratabilir (siz de dahil).
 9. Evcil hayvan şampuanını ellerinize sürün ya da biraz sıcak suda çözünmesini sağlayarak köpeğinizin vücuduna dökün. Ardından, ellerinizi kullanarak hafif bir masajla şampuanı köpeğinizin tüylerine yedirin – şampuanın derisine kadar ulaşmasını sağlayın. Gözlerine ya da kulaklarına şampuan kaçmasını önlemeye çalışın.
 10. Sıcak su ile durulayın. Köpeğinizin tüylerinin tamamen şampuandan arınmasını sağlayın; aksi takdirde köpeğinizin derisinde kuruma gelişebilir.
 11. Onu banyodan dışarı çıkarın –her ikinizin de kaymamasına dikkat edin – ve silkelenerek suyu üzerinden atmasına izin verin. Daha sonra onu hafifçe sıcak bir havluyla masaj yaparak kurutun (ya da ses nedeniyle paniğe kapılmazsa, bir saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz).
 12. Uslu olduğu için köpeğinize bir ödül verin ve son olarak fırçalayın.

İlgili Evcil Hayvan Bakım Makaleleri

 • Sağlıklı deri ve sağlıklı tüyler

  Köpeğinizin iyi durumda kalmasının önemli bir bölümü, derisi ve tüylerinin sağlıklı olmasını sağlamaktır. Köpeğinize yaptığınız bakımın miktarı değişiklik göstermekle birlikte, tüm köpekler için iyi bir tüy tarama programı uygulanmalıdır.
 • Yaz sıcağı

  Uzun bir kış mevsiminden sonra güzel bir yaz sıcağı ve güneş ışığı hepimizi canlandırır ancak sıcak havanın tadını güvenli bir şekilde çıkarmasını sağlamak için, pek çok evcil hayvanın özel bir bakıma ihtiyacı vardır.
 • Veteriner hekimle görüşme

  Yavru köpeğinizi eve getirdiğinizde yapmanız gereken ilk işlerden biri, veteriner hekimden randevu almaktır. Ailenizin ve arkadaşlarınızın önerileri yararlı olabilir ancak bu öneriler olmadığında, içgüdülerinize güvenmeniz gerekecektir.
 • Yardım edin, köpeğimin midesi bozuldu!

  Çoğu köpeğin zaman zaman midesi bozulur. Buradaki bazı ayrıntılar okurken hoşunuza gitmeyebilir ancak ne beklemeniz gerektiğini bilmek önemlidir.
 • Yavru köpeğinizin tüy bakımı

  Dogs running Tüm yavru köpeklerin tüy bakımı her gün yapılmalıdır ve bunun amacı, yalnızca deri ve tüy durumunun düzelmesi değildir. Tüy bakımı, yavru köpeğinizin kucağa alınmayı kabul etmeyi öğrenmesine yardımcı olur ayrıca ikiniz arasındaki bağı da güçlendirir.
 • Köpeğinizin tüy bakımı ve banyosu

  Dogs running Köpeğinize banyo yaptırmayı kendisinden daha fazla istiyor olabilirsiniz – özellikle de evin dışında, kötü bir şeyin içinde yuvarlanmışsa. Ancak her ikiniz açısından da hayatı kolaylaştırmak için, banyo yapmayı olabildiğince hoş bir deneyim haline getirmek üzere yapabileceğiniz birkaç şey var.